Slider Revolution v5.4.1 - en to it translation catalogue (1396 entries)

en: Include RevSlider libraries globally (all pages/posts)
it: Includere le librerie RevSlider a livello globale (tutte le pagine / messaggi)

en: Navigation Editor
it: Editor di navigazione

en: -- wrong alias --
it: - Alias ​​sbagliato -

en: Navigation Bullets and Arrows are now set to none.
it: Proiettili di navigazione e le frecce sono ora impostati a nessuno.

en: Create Template
it: createTemplate()

en: Do you really want to delete
it: Vuoi davvero cancellare?

en: Are you sure to replace the urls?
it: Sei certo di sostituire gli URL?

en: Set selected settings on all Slides of this Slider? (This will be saved immediately)
it: Set impostazioni selezionate in tutte le diapositive di questo dispositivo di scorrimento? (Questo sarà salvato immediatamente)

en: Select Slide Video
it: Selezionare Video Presentazione

en: Show Slide Options
it: Opzioni proiezione di diapositive

en: Hide Slide Options
it: Opzioni Nascondi diapositiva

en: Really update global styles?
it: Davvero aggiornare stili globali?

en: Global Styles Editor
it: Editor stili globali

en: Select Image
it: Seleziona Immagine

en: Handle has to be at least three character long
it: Maniglia deve essere lungo almeno tre caratteri

en: Really change font settings?
it: Davvero cambiare le impostazioni dei font?

en: Really delete font?
it: Davvero eliminare carattere?

en: Class already exists, overwrite?
it: Classe già esiste, sovrascrivere?

en: Class must be a valid CSS class name
it: Classe deve essere un nome di classe CSS valido

en: Really overwrite Class?
it: Davvero sovrascrivere Class?

en: Really delete Class
it: Davvero eliminare Class

en: ? This can't be undone!
it: ? Questo non può essere annullata!

en: This class does not exist.
it: Questa classe non esiste.

en: Making changes to these settings will probably overwrite advanced settings. Continue?
it: Apportare modifiche a queste impostazioni sarà probabilmente sovrascrivere le impostazioni avanzate. Continua?

en: Select Static Layer Image
it: Selezionare Statico livello di immagine

en: Select Layer Image
it: Seleziona livello di immagine

en: Do you really want to delete all the layers?
it: Vuoi veramente cancellare tutti i livelli?

en: Layer Animation Editor
it: Strato Animation Editor

en: Animation already exists, overwrite?
it: Animazione già esiste, sovrascrivere?

en: Really overwrite animation?
it: Davvero sovrascrivere animazione?

en: Default animations can't be deleted
it: animazioni predefinite non possono essere eliminate

en: Must be greater than start time
it: Deve essere maggiore di tempo di inizio

en: Selected layer not set
it: livello selezionato non impostato

en: Edit Layer Start
it: Modifica layer Inizio

en: Edit Layer End
it: Modifica layer Fine

en: Default Animations can't be renamed
it: Animazioni predefinite non possono essere rinominati

en: Animationname already existing
it: Animationname già esistente

en: CSS classname already existing
it: classname CSS già esistenti

en: Original CSS classname not found
it: nomeclasse CSS originale non trovato

en: Enter a correct class name
it: Inserire un nome di classe corretto

en: Class not found in database
it: Classe non trovato nel database

en: CSS classname not found
it: nomeclasse CSS non trovato

en: Delete this caption? This may affect other Slider
it: Eliminare questa voce? Questo può influire su altri Slider

en: This will update the Class with the current set Style settings, this may affect other Sliders. Proceed?
it: Questo aggiornerà la classe con le impostazioni di set Stile corrente, questo può influenzare altri cursori. Procedere?

en: Template will have the state of the last save, proceed?
it: Template avrà lo stato dell'ultimo salvataggio, procedere?

en: Please enter a Slide title
it: Si prega di inserire un titolo diapositiva

en: Please Wait a Moment
it: Per favore aspetta un momento

en: Add Bulk Slides
it: Aggiungere diapositive Bulk

en: Arrows
it: Frecce

en: Bullets
it: Caratteristiche:

en: Tabs
it: Tab

en: Delete this Navigation?
it: Eliminare questa navigazione?

en: Navigation name could not be updated
it: Nome di navigazione non potrebbe essere aggiornato

en: Name too short, at least 3 letters between a-zA-z needed
it: Nome troppo corto, almeno 3 lettere tra a-zA-Z necessario

en: Navigation name already exists, please choose a different name
it: Esiste già un file con quel nome. Scegliere un nome diverso.

en: Remove current element from Navigation?
it: Rimuovere elemento corrente dalla navigazione?

en: This navigation element does not exist, create one?
it: Questo elemento di navigazione non esiste, crearne uno?

en: Overwrite current animation?
it: Sovrascrivere animazione corrente?

en: Default animations can't be changed
it: animazioni predefinite non possono essere modificati

en: Animation already existing with given handle, please choose a different name.
it: Animazione già esistente con data maniglia, si prega di scegliere un nome diverso.

en: Really delete animation:
it: Davvero eliminare l'animazione:

en: This will reset the navigation, continue?
it: Questo resetta la navigazione, continuare?

en: Preset name already exists, please choose a different name
it: Esiste già un file con quel nome. Scegliere un nome diverso.

en: Really delete this preset?
it: Davvero eliminare questo preset?

en: This will update the preset with the current settings. Proceed?
it: Questo aggiornerà il preset con le impostazioni correnti. Procedere?

en: Preset not found
it: Preset non trovato

en: Cover Image need to be set for videos
it: devono essere impostati per i video sono copertine

en: Really remove this action?
it: Davvero rimuovere questa azione?

en: Layer is triggered by
it: Strato è innescato da

en:  due to action:
it:  a causa di azione:

en: layer:
it: strato, 217

en: Start Layer "in" animation
it: Inizia layer  "a " animazione

en: Start Layer "out" animation
it: Inizia layer  "out " animazione

en: Toggle Layer Animation
it: Strato Toggle Animation

en: Last Slide
it: Ultima diapositiva

en: Simulate Click
it: Simula Click

en: Copy hover styles to idle?
it: Copiare gli stili hover al minimo?

en: Copy idle styles to hover?
it: Copiare gli stili di inattività per librarsi?

en: Please select at least one device type
it: Si prega di selezionare almeno un tipo di dispositivo

en: Please select an existing Style Template
it: Si prega di selezionare un modello di stile esistente

en: Can not remove last transition!
it: Impossibile rimuovere ultima transizione!

en: Given animation name is a default animation. These can not be changed.
it: Nome animazione Dato è un'animazione predefinita. Questi non possono essere cambiati.

en: Animation exists, override existing animation?
it: esiste Animazione, ignorare l'animazione esistente?

en: Hi! Would you like to activate your version of Revolution Slider to receive live updates & get premium support? This is optional and not needed if the slider came bundled with a theme.
it: Ciao! Volete attivare la versione di Revolution Slider per ricevere aggiornamenti in tempo reale e ottenere supporto premium? Questo è facoltativa e non necessaria se il cursore è venuto in bundle con un tema.

en: Close & don't show again<b>X</b>
it: Chiudere e non mostrare più <b> X </ b>

en: ID missing, something went wrong. Please try again!
it: ID mancante, qualcosa è andato storto. Riprova!

en: Slider not found
it: Slider non trovato

en: Slider setting could not be changed
it: impostazione Slider non poteva essere cambiato

en: Missing values to add preset
it: valori mancanti per aggiungere preset

en: Preset created
it: Preset creati

en: Missing values to update preset
it: valori mancanti per aggiornare preimpostato

en: Missing values to remove preset
it: valori mancanti per rimuovere preimpostato

en: Preset deleted
it: Preset cancellato

en: Slider created
it: Slider creato

en: Template can't be deleted, it is still being used by the following Sliders:
it: Modello non può essere eliminato, è ancora utilizzato da i seguenti cursori:

en: Slider deleted
it: Slider cancellato

en: Success! Refreshing page...
it: Successo! Pagina Rinfrescante ...

en: Missing redirect ID!
it: ID reindirizzamento mancante!

en: Slide copied to current Slider, redirecting...
it: Far scorrere copiato corrente Slider, reindirizzando ...

en: Static Global Layers updated
it: Statici Livelli globali aggiornate

en: Post deleted
it: Messaggio cancellato

en: Slide deleted
it: Far scorrere cancellato

en: Slide duplicated
it: Far scorrere duplicato

en: Success!
it: Completato!

en: No valid Slide ID given
it: No ID scorrere valida dato

en: No valid title given
it: Nessun titolo valido dato

en: Could not save Slide as Template
it: Impossibile salvare scorrere come modello

en: Slide added to Templates
it: Far scorrere aggiunto al Modelli

en: CSS saved
it: CSS salvato

en: CSS could not be saved
it: CSS non può essere salvato

en: Class name renamed
it: Nome classe rinominato

en: Style deleted!
it: Stile cancellato!

en: Animation saved
it: Animazione salvato

en: Animation deleted
it: Animazione cancellato

en: Order updated
it: aGGIORNAMENTO

en: Title updated
it: Titolo aggiornato

en: Slide changed
it: Far scorrere cambiato

en: Slide is now the new active Hero Slide
it: Slide è ora il nuovo eroe diapositiva attiva

en: Setting Changed!
it: Impostazione cambiato!

en: No ID given
it: No ID dato

en: Invalid Email
it: Email Non Valido

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
it: Non valido Email / Impossibile connettersi al server Newsletter

en: No Email given
it: Nessuna email dato

en: Success! Please check your Emails to finish the process
it: Successo! Si prega di controllare la posta elettronica per completare il processo

en: Navigation saved/updated
it: Navigazione salvato / aggiornato

en: Navigations updated
it: navigazioni aggiornati

en: Navigation deleted
it: navigazione cancellato

en: Wrong ID given
it: ID sbagliato data

en: Successfully fetched Facebook albums
it: album di Facebook con successo recuperati

en: Could not fetch Facebook albums
it: Impossibile recuperare Facebook album

en: Cleared Albums
it: Album sgomberati

en: Successfully fetched flickr photosets
it: photosets flickr scaricato con successo

en: Could not fetch flickr photosets
it: Impossibile recuperare photosets flickr

en: Cleared Photosets
it: Photosets sgomberati

en: No User URL - Could not fetch flickr photosets
it: Nessun URL utente - Impossibile recuperare photosets flickr

en: No API KEY - Could not fetch flickr photosets
it: No API KEY - Impossibile recuperare photosets flickr

en: Successfully fetched YouTube playlists
it: playlist di YouTube con successo recuperati

en: Could not fetch YouTube playlists
it: Impossibile recuperare le playlist di YouTube

en: No Data Received
it: Nessun dato ricevuto

en: Loading Error
it: loading Errore

en: Loading Error:
it: Caricamento Errore:

en: Select the Navigation Category to Edit
it: Selezionare Categoria di navigazione per modificare

en: Add New
it: Aggiungere nuova

en: #ID
it: ID

en: Skin Name
it: Nome della pelle

en: Thumbs
it: Miniature

en: Markup
it: markup

en: Reset Defaults
it: Reset valori di Defaults

en: Parameters
it: Parametri

en: Slide Description
it: Far scorrere Descrizione

en: Parameter
it: Parametro

en: Style Helper
it: Stile Helper

en: Color Value
it: Valore di colore

en: Add
it: Aggiungere

en: Top Left
it: A sinistra in alto

en: Top Right
it: In alto a destra

en: Bottom Right
it: In basso a destra

en: Bottom Left
it: In basso a sinistra

en: Border
it: Bordo

en: Text-Shadow
it: Text-shadow

en: Distance
it: Distanza

en: Blur
it: blur

en: Box-Shadow
it: Box-shadow

en: Font Family
it: Famiglia Font

en: Resets
it: Ripristina

en: Classes & Style
it: Classi & Style

en: Only Classes
it: solo le classi

en: Live Preview - Hover & Click for test
it: Live Preview - Passa & Click per il test

en: Suggested Width:
it: Larghezza consigliata:

en: Suggested Height:
it: Suggerita Altezza:

en: Save All Changes
it: Salva tutte le modifiche

en: View
it: Vista

en: Custom Navigations
it: Navigazioni personalizzati

en: Default Navigations
it: Navigazioni predefinite

en: <b>Warning!!! </b>The jquery ui javascript include that is loaded by some of the plugins are custom made and not contain needed components like 'autocomplete' or 'draggable' function.
    		Without those functions the editor may not work correctly. Please remove those custom jquery ui includes in order the editor will work correctly.
it: <B> Attenzione !!! </ B> Il ui jquery javascript comprendono che viene caricato da alcuni dei plugin sono realizzati su misura e non contiene componenti necessari come 'Completamento automatico' o la funzione 'trascinabile'.  N  t  tWithout quelle funzioni l'editor potrebbe non funzionare correttamente. Si prega di rimuovere quelli jQuery UI personalizzato comprende per l'editor funziona correttamente.

en: Insert Meta
it: Inserire Meta

en: Featured Image URL
it: URL Foto di presentazione

en: Featured Image &lt;img /&gt;
it: Foto di presentazione & lt; img / & gt;

en: Username
it: Nome utente

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Image URL
it: Immagine 1 URL

en: Image &lt;img /&gt;
it: Immagine & lt; img / & gt;

en: Content
it: contenuto

en: Link
it: Collegamento

en: Number of Likes
it: Numero di Persone piace

en: Number of Comments
it: Numero di Commenti

en: Pulbishing Date
it: Pulbishing Data

en: Retweet Count
it: Conte Retweet

en: Favorite Count
it: Numero di preferiti

en: Last Modify Date
it: Ultima Modifica Data

en: Excerpt
it: Estratto

en: Number of Views
it: Numero di Visualizzazioni

en: Advanced CSS
it: CSS avanzato

en: Editable via Option Fields, Saved in the Class:
it: Modificabile tramite l'opzione Campi, Salvato nella classe:

en: Additional Custom Styling
it: Ulteriori Styling personalizzato

en: Appended in the Class:
it: Allegate nella classe:

en: Save As:
it: Salva come…

en: Rename CSS
it: Rinomina CSS

en: Rename to:
it: Rinomina a:

en: Layer Inline CSS
it: Strato Inline CSS

en: Advanced Custom Styling
it: Avanzata Custom Styling

en: Appended Inline to the Layer Markup
it: Allegate linea al Markup layer

en: Save Under
it: Salva Sotto

en: Save Under:
it: Salva in:

en: Save Slide
it: Salva presentazione

en: Slides Overview
it: diapositive Panoramica

en: Rename Animation
it: Rinomina Animazione

en: Post List
it: Lista articoli

en: No Posts Found
it: Nessun articolo trovato.

en: Sort By:
it: Ordina per

en: By ID
it: Per ID

en: By Name
it: Per nome

en: By Type
it: Per tipo

en: By Favorit
it: Con Favorit

en: Filter By:
it: Filtra per

en: Twitter
it: Twittero

en: Facebook
it: Facebook0

en: Instagram
it: Account di Instagram

en: Flickr
it: Flickrooo

en: Standard Embeding
it: embeding standard

en: For the
it: Per

en: pages or posts editor
it: pagine o messaggi editore

en: insert the shortcode:
it: inserire il shortcode:

en: Advanced Embeding
it: embeding avanzata

en: To add the slider only to homepage use
it: Per aggiungere il dispositivo di scorrimento solo per uso home page

en: To add the slider on specific pages or posts use
it: Per aggiungere il dispositivo di scorrimento delle pagine o post di uso specifico

en: Update to Stable (Free)
it: Update per Stable (Free)

en: Live Updates
it: Aggiornamenti in diretta

en: Enter your E-Mail here
it: Inserisci la tua email qua

en: Subscribe
it: Sottoscrivi

en: Note: styles templates will be updated if they exist!
it: Nota: stili modelli saranno aggiornati se esistono!

en: ignore
it: IGNORARE

en: Insert JavaScript Into Footer:
it: Inserire JavaScript Into piè di pagina:

en: Defer JavaScript Loading:
it: Rimanda JavaScript Caricamento:

en: Defer the loading of the JavaScript libraries to maximize page loading speed.
it: Rinviare il caricamento delle librerie JavaScript per massimizzare la velocità di caricamento pagina.

en: Font Loading URL:
it: Carattere Caricamento URL:

en: Insert something in it and it will be used instead of http://fonts.googleapis.com/css?family= (For example: http://fonts.useso.com/css?family= which will also work for chinese visitors)
it: Inserire qualcosa in esso e sarà usato al posto di http://fonts.googleapis.com/css?family= (per esempio: http://fonts.useso.com/css?family= che funziona anche per i visitatori cinesi )

en: Default Settings for Advanced Responsive Grid Sizes:
it: Impostazioni predefinite per avanzate Responsive dimensioni della griglia:

en: Desktop Grid Width
it: Desktop Grid Larghezza

en: Notebook Grid Width
it: Notebook griglia Larghezza

en: Tablet Grid Width
it: Tablet griglia Larghezza

en: Mobile Grid Width
it: Cellulare griglia Larghezza

en: Define the default Grid Sizes for devices: Desktop, Tablet and Mobile
it: Definire il valore di default dimensioni della griglia per i dispositivi: desktop, Tablet e Mobile

en: Enable Notifications:
it: Attiva notifiche

en: Enable/Disable ThemePunch Notifications in the Admin Notice bar.
it: Abilitare / disabilitare ThemePunch notifiche nella barra di amministrazione Avviso.

en: Sizing
it: dimensionamento

en: Visibility
it: Visibilità

en: Arguments
it: Argomenti:

en: From Stream
it: dal flusso

en: Vimeo ID or URL
it: Vimeo ID o URL

en: example: 30300114
it: Esempio: 4

en: YouTube ID or URL
it: YouTube ID o URL

en: Full Screen:
it: Schermo intero

en: Force Cover:
it: Forza di copertina:

en: Loop, Slide is paused
it: Loop, diapositive è in pausa

en: On 1st Time
it: Il 1 ° Tempo

en: Not on 1st Time
it: Non il 1 ° Tempo

en: Rewind at Slide Start:
it: Rewind a diapositive di inizio:

en: Start at:
it: Iniziare a:

en: i.e.: 0:17
it: (cioè,

en: End at:
it: End a:

en: i.e.: 2:41
it: (cioè,

en: Show Cover at Pause:
it: Mostra la copertina a Pausa:

en: Video Thumbnail
it: Anteprima video

en: Main Background
it: Sfondo principale

en: Slide Animation
it: Far scorrere Animazione

en: Slide Info
it: Far scorrere Info

en: Source Settings
it: Impostazioni origine

en: Featured Image
it: Foto di copertina

en: Stream Image
it: flusso di immagini

en: Stream Video
it: Video stream

en: Use Cover
it: Usa copertina

en: Stream Video + Image
it: Streaming Video + Immagine

en: Main / Background Image
it: Principale / Immagine di sfondo

en: YouTube Video
it: Youtube video

en: ID:
it: ID

en: example: T8--OggjJKQ
it: Esempio: T8 - OggjJKQ

en: Cover Image:
it: Immagine di copertina:

en: Vimeo Video
it: Vimeo video

en: HTML5 Video
it: Il video HTML5

en: Change Video
it: Video Change

en: WEBM:
it: webm

en: Image Source Size:
it: Dimensione immagine Fonte:

en: Alt:
it: {0}{/0} {1}                 {/1} {2}ALT{/2} {3}    {/3} {4}  {/4}

en: From Media Library
it: Da Media Library

en: From Filename
it: dal nome del file

en: Height:
it: Altezza:

en: Start At:
it: Iniziare a:

en: For Example: 00:17
it: Per esempio: 64

en: End At:
it: End A:

en: For Example: 02:17
it: Per esempio: 64

en: Mute Video:
it: Video Mute:

en: Arguments YouTube:
it: Argomenti YouTube:

en: Arguments Vimeo:
it: Argomenti Vimeo:

en: Parallax Level:
it: Parallax Livello:

en: Parallax Feature in Slider Settings is deactivated, parallax will be ignored.
it: Caratteristica Parallax in Impostazioni cursore è disattivata, parallasse verrà ignorato.

en: Scale: (in %):
it: Scala: (in%):

en: From
it: Da parte di

en: To
it: A

en: Rotation:
it: rotazione

en: Slide "Delay":
it: Far scorrere  "Delay ":

en: A new delay value for the Slide. If no delay defined per slide, the delay defined via Options (9000ms) will be used.
it: Un nuovo valore di ritardo per la diapositiva. Se nessun ritardo definito per vetrino, il ritardo definito tramite Opzioni (9000ms) saranno utilizzati.

en: Visible from:
it: Visibile da:

en: If set, slide will be visible after the date is reached.
it: Se impostato, scivolo sarà visibile dopo il raggiungimento della data.

en: Visible until:
it: Visibile fino al:

en: If set, slide will be visible till the date is reached.
it: Se impostato, scivolo sarà visibile fino al raggiungimento della data.

en: Thumbnail:
it: Miniatura

en: Save Performance:
it: Salva Performance:

en: Slide End Transition will first start when last Layer has been removed.
it: Far scorrere Fine Transizione in primo luogo iniziare quando ultimo strato è stato rimosso.

en: Used Transitions (Order in Loops)
it: Transizioni utilizzate (ordinanza Loops)

en: Slot / Box Amount:
it: Slot / Box Importo:

en: Slot Rotation:
it: Slot di rotazione:

en: Start Rotation of Transition (deg).
it: Inizio rotazione di transizione (gradi).

en: Animation Duration:
it: Animazione Durata:

en: The duration of the transition.
it: La durata della transizione.

en: Easing In:
it: Facilitare In:

en: The easing of Appearing transition.
it: L'allentamento di apparire transizione.

en: Easing Out:
it: Facilitare Out:

en: The easing of Disappearing transition.
it: L'allentamento della scomparsa di transizione.

en: Parameter
it: Parametro

en: Max. Chars
it: Max. caratteri

en: Description of Slider:
it: Descrizione del Slider:

en: Define a description here to show at the navigation if enabled in Slider Settings
it: Definire una descrizione qui per mostrare alla navigazione se abilitato nelle impostazioni Slider

en: Class:
it: in una lezione

en: Custom Fields:
it: Campi personalizzati:

en: Add as many attributes as you wish here. (i.e.: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").
it: Aggiungi come molti attributi come si desidera qui. (Es: data-layer =  "firstlayer " dati-custom =  "someValue ").

en: Enable Link:
it: Attiva Link:

en: Link the Full Slide to an URL or Action.
it: Collegare il diapositive completa di un URL o di azione.

en: Link Type:
it: Tipo di collegamento.

en: Regular - Link to URL,  To Slide - Call a Slide Action
it: Regolare - Collegamento a URL, a diapositiva - Chiamare un azione diapositiva

en: Slide Link:
it: Far scorrere Link:

en: A link on the whole slide pic (use {{link}} or {{meta:somemegatag}} in template sliders to link to a post or some other meta)
it: Un collegamento su tutto il pic slitta (uso {{link}} o {{meta: somemegatag}} in cursori modello di link ad un post o qualche altra meta)

en: Link Target:
it: Target del collegamento

en: The target of the slide link.
it: La destinazione del collegamento diapositiva.

en: Link To Slide:
it: Link a diapositiva:

en: Call Slide Action
it: Chiamata a slitta Azione

en: Link Sensibility:
it: Collegamento Sensibilità:

en: Front
it: Di fronte

en: Back
it: Indietro

en: The z-index position of the link related to layers
it: La posizione di z-index del collegamento relativa a strati

en: Static / Global Layers
it: Statici / Livelli globali

en: Add to Templates
it: Aggiungere a Modelli

en: Add Blank Slide
it: Aggiungi diapositiva vuota

en: Slide name should not be empty
it: Nome Slide non deve essere vuoto

en: Advanced Style on/off
it: Stile avanzata on / off

en: Play/Pause Single Layer Animation
it: Play / Pause Single Layer Animation

en: Play/Pause Layer Loop Animation
it: Play / Pausa strato Animation Loop

en: Behavior
it: Comportamento

en: Attributes
it: Attributi

en: Caption Style
it: Didascalia Style

en: Style Template
it: modello di stile

en: More Style Settings
it: Altre impostazioni Style

en: Reset Style Template
it: Ripristina modello di stile

en: Style Options
it: Opzioni di stile

en: Save
it: Salva

en: Rename
it: Rinominare

en: Reset
it: Ripristina

en: Font Size (px)
it: Dimensione del carattere (px)

en: Font Size
it: Dimensione del font

en: Line Height (px)
it: Altezza della linea (px)

en: Line Height
it: Altezza della linea

en: Layer Align Left
it: Strato Allinea a sinistra

en: Layer Align Center
it: Strato Allinea al centro

en: Layer Align Right
it: Strato Allinea a destra

en: Horizontal Offset from Aligned Position (px)
it: Offset orizzontale dalla posizione Allineati (px)

en: Vertical Offset from Aligned Position (px)
it: Verticale dalla posizione allineata (px)

en: Font Weight
it: Peso Font

en: Font Color
it: Colore del carattere

en: Layer Align Top
it: Strato Allinea in alto

en: Layer Align Middle
it: Strato Allinea al centro

en: Layer Align Bottom
it: Allinea in basso Strato

en: Layer Height (px). Use 'auto' to respect White Space
it: Strato Altezza (px). Utilizzare 'auto' a rispettare spazio bianco

en: Layer Height (px) Use 'auto' to respect White Space
it: Strato Altezza (px) Usa 'auto' di rispettare spazio bianco

en: Video Height (px). Use 'auto' to respect White Space
it: Video Altezza (px). Utilizzare 'auto' a rispettare spazio bianco

en: Cover Mode
it: Modo copertina

en: Auto Linebreak (on/off - White Space:normal / nowrap).
it: Auto Linebreak (on / off - Spazio Bianco: normale / nowrap).

en: Keep Aspect Ratio (on/off)
it: Mantieni proporzioni (on / off)

en: Font
it: Carattere

en: Transform
it: Trasforma

en: Corners
it: angoli

en: Italic Font
it: Italic caratteri

en: Italic Font On/Off
it: Italic caratteri On / Off

en: Font Decoration
it: decorazioni Font

en: Text Align
it: Testo Allinea

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Padding
it: Margine

en: Padding Top
it: padding superiore

en: Padding Right
it: imbottitura destro

en: Padding Bottom
it: padding inferiore

en: Padding Left
it: imbottitura sinistra

en: Border Color
it: Colore del bordo

en: Border Style
it: Stile Bordo

en: Border Width
it: Larghezza del bordo

en: Border Radius Top Left
it: Border Radius alto a sinistra

en: Border Radius Top Right
it: Border Radius In alto a destra

en: Border Radius Bottom Right
it: Border Radius basso a destra

en: Border Radius Bottom Left
it: Border Radius basso a sinistra

en: Rotation on X axis (+/-)
it: Rotazione sull'asse X (+/-)

en: Rotation on Y axis (+/-)
it: Rotazione sull'asse Y (+/-)

en: Rotation on Z axis (+/-)
it: Rotazione sull'asse Z (+/-)

en: Horizontal Origin
it: origine orizzontale

en: Vertical Origin
it: origine verticale

en: Opacity. (1 = 100% Visible / 0.5 = 50% opacaity / 0 = transparent)
it: Opacità. (1 = 100% Visibile / 0,5 = 50% opacaity / 0 = trasparente)

en: Opacity (1 = 100% Visible / 0.5 = 50% opacaity / 0 = transparent)
it: Opacità (1 = 100% Visibile / 0,5 = 50% opacaity / 0 = trasparente)

en: X Scale  1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)
it: X Scala 1 = 100%, 0,5 = 50% ... (+/-)

en: Y Scale  1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)
it: Scala Y 1 = 100%, 0,5 = 50% ... (+/-)

en: X Skew (+/-  px)
it: X Skew (+/- px)

en: Y Skew (+/-  px)
it: Y Skew (+/- px)

en: Template
it: Modello

en: Layer
it: strato, 217

en: Layer Hover
it: strato Hover

en: Hover Animation Speed (in ms)
it: Hover Velocità animazione (in ms)

en: Mouse Cursor
it: Cursore del mouse

en: Animation Perspective (default 600)
it: Animazione Perspective (di default 600)

en: Z Offset (+/-  px)
it: Z Offset (+/- px)

en: Sharp Left
it: Sharp sinistra

en: Sharp Right
it: Proprio Sharp

en: Idle
it: Inattivo

en: Copy From Idle
it: Copia dal minimo

en: Copy From Hover
it: Copia da Hover

en: Copy From In Animation
it: Copiare da IN Animazione

en: Copy From Out Animation
it: Copia da Out Animazione

en: Hover CSS
it: hover CSS

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Animation Template
it: Animazione Template

en: Template Options
it: Opzioni modello

en: Animation Easing
it: Easing Animazione

en: Animation Speed (in ms)
it: Velocità animazione (in ms)

en: Split Animaton Text (will not respect Html Markups !)
it: Split Animaton testo (non rispetterà note di revisione Html!)

en: Char Based
it: char Based

en: Word Based
it: parola Based

en: Line Based
it: linea Based

en: Animation Delay between Splitted Elements
it: Ritardo di animazione tra Spacco Elementi

en: Offset
it: Compensare

en: Masking
it: (Mascheratura)

en: Mask is not available due Style Transitions. Please remove any Rotation, Scale or skew effect form Idle and Hover settings
it: Maschera non è disponibile a causa Style transizioni. Si prega di rimuovere qualsiasi, Scala o la forma effetto skew Idle e le impostazioni di rotazione al passaggio del mouse

en: Rotate
it: Ruota

en: Loop Speed (sec) - 0.3 = 300ms
it: Speed ​​Loop (sec) - 0,3 = 300ms

en: Loop Speed (ms)
it: Speed ​​Loop (ms)

en: Loop Easing
it: loop Facilitare

en: Loop Parameters
it: Parametri Loop

en: 2D Rotation start deg.
it: 2D rotazione iniziare gradi.

en: 2D Rotation end deg.
it: 2D rotazione gradi finali.

en: 2D Rotation X Origin
it: 2D rotazione X Origin

en: 2D Rotation Y Origin
it: 2D Rotazione Y Origin

en: Start X Offset
it: Inizio X Offset

en: Start Y Offset
it: Inizio Y Offset

en: End X Offset
it: Fine X Offset

en: End Y Offset
it: Fine Y Offset

en: Zoom Start
it: Zoom Inizio

en: Start Angle
it: Angolo iniziale

en: Radius of Rotation / Pendulum
it: Raggio di rotazione / Pendolo

en: Lazy Loading
it: pigro Caricamento

en: Default Setting
it: Impostazione predefinita

en: Force Lazy Loading
it: Forza pigro Caricamento

en: Ignore Lazy Loading
it: Ignora pigro Caricamento

en: Animation Timing
it: Timing Animazione

en: In and Out Animation Default
it: In e Out animazione di default

en: In Animation Default and Out Animation Wait for Trigger
it: In Animazione Default e animazione Out Attendere trigger

en: Wait for Trigger
it: Attendere trigger

en: Trigger Memory
it: memoria trigger

en: Reset Animation and Trigger States every loop
it: Ripristinare Animazione e Trigger Uniti ogni ciclo

en: Keep last selected State
it: Mantenere ultimo Stato selezionato

en: Alt
it: {0}{/0} {1}                 {/1} {2}ALT{/2} {3}    {/3} {4}  {/4}

en: Internal Classes:
it: Classi interne:

en: Layer Type:
it: Tipo di livello:

en: Visibility on Devices
it: Visibilità sui dispositivi

en: Hide 'Under' Width
it: Nascondi Larghezza 'Under'

en: Only on Slider Hover
it: Solo su Slider passaggio del mouse

en: Child Elements Responsive
it: Elementi figlio Responsive

en: Align
it: align

en: Grid Based
it: Griglia Based

en: Slide Based
it: diapositiva basata

en: Responsive Offset
it: responsive Offset

en: Image Layer Title
it: Immagine strato Titolo

en: (only for internal usage):
it: (Solo per uso interno):

en: Text/Html
it: Text / html

en: Image
it: Immagine

en: Video
it: Videooo

en: Button
it: Pulsante

en: Shape
it: Forma

en: Slide contains no layers
it: Far scorrere non contiene strati

en: Notebook
it: Taccuino

en: Mobile
it: telefono cellulare

en: PLAY
it: GIOCA

en: DragMe
it: Trascinami

en: Add Button Layer
it: Aggiungere pulsante LAYER

en: Click on Element to add it
it: Clicca su Elemento per aggiungerlo

en: Buttons
it: Pulsanti

en: Click Here
it: Clicca qui

en: Predefined Elements
it: Elementi predefiniti

en: Idle State
it: Stato Idle

en: Color
it: Colore

en: Color 2
it: Colore

en: Text / Icon
it: Testo / Icona

en: Hover State
it: hover Stato

en: Text
it: Testo

en: Add Shape Layer
it: Aggiungi livello Forma

en: Click your Shape below to add it
it: Fare clic qui sotto forma di aggiungerlo

en: Shape Settings
it: Impostazioni Forma

en: Full-Width
it: A tutta larghezza

en: Full-Height
it: A tutta altezza

en: Apply Styles to Selection
it: Applicare stili di selezione

en: Advanced Styles will alwys be applied to all Device Sizes.
it: Gli stili avanzati alwys essere applicati a tutti i dimensioni del dispositivo.

en: Click
it: Clic

en: Mouse Enter
it: Inserisci mouse

en: Mouse Leave
it: Lasciare il mouse

en: Simple Link
it: semplice link

en: Jump to Slide
it: Vai a scorrere

en: Play Slider
it: Gioca Slider

en: CallBack
it: Callback

en: Scroll Below Slider
it: Scorrere Sotto Slider

en: Start Layer "in" Animation
it: Inizia layer  "a " Animazione

en: Start Layer "out" Animation
it: Inizia layer  "out " Animazione

en: Toggle Layer Class
it: Classe strato Toggle

en: Link Url
it: URL del link

en: Link Target
it: Target del collegamento

en: jQuery Link
it: jQuery link

en: a Tag Link
it: un tag link

en: Jump To
it: Salta a:

en: Scroll Offset
it: scorrere Offset

en: Function
it: Funzione

en: Target
it: Destinazione

en: at Start
it: all'avvio

en: Play In Animation
it: Gioca in animazione

en: Keep Hidden
it: tenere nascosto

en: Content Source
it: Origine contenuto

en: Default Slider
it: predefinito Slider

en: Post-Based Slider
it: Slider Post-Based

en: Flickr Stream
it: Flickr stream

en: Instagram Stream
it: Instagram stream

en: Woo Commerce Slider
it: Woo Commercio Slider

en: Twitter Stream
it: Twitter stream

en: Facebook Stream
it: Facebook stream

en: YouTube Stream
it: YouTube stream

en: Vimeo Stream
it: Vimeo stream

en: Coming Soon!
it: IN ARRIVO

en: Display this number of photos
it: Visualizzare questo numero di foto

en: Access Token
it: Token accesso

en: Put in your Instagram Access Token
it: Metti nel tuo Instagram token di accesso

en: Find the Instagram User ID <a target="_blank" href="http://www.otzberg.net/iguserid/">here</a>
it: Trovare l'ID utente Instagram <a target="_blank" href="http://www.otzberg.net/iguserid/"> qui </a>

en: Put in your Flickr API Key
it: Metti nel tuo API Key Flickr

en: Read <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">here</a> how to receive your Flickr API key
it: Leggi <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/"> qui </a> come ricevere la chiave API di Flickr

en: Display a user's public photos
it: Visualizza le foto pubbliche di un utente

en: User Public Photos
it: User Foto pubbliche

en: Display a certain photoset from a user
it: Visualizzare un certo photoset da un utente

en: User Photoset
it: Photoset utente

en: Display a gallery
it: Visualizzare una galleria

en: Display a group's photos
it: Visualizzare le foto di un gruppo

en: Groups' Photos
it: Foto Gruppi '

en: Flickr User Url
it: Flickr URL User

en: Put in the URL of the flickr User
it: Mettere in l'URL del utente flickr

en: Select Photoset
it: Selezionare Photoset

en: Select the photoset to pull the data from
it: Selezionare il photoset per estrarre i dati da

en: Flickr Gallery Url
it: Flickr URL della galleria

en: Put in the URL of the flickr Gallery
it: Mettere l'URL della galleria flickr

en: Flickr Group Url
it: Flickr gruppo di URL

en: Put in the URL of the flickr Group
it: Mettere l'URL del gruppo flickr

en: Display this number of posts
it: Visualizza questo numero di posti

en: Cache the stream for x seconds
it: Cache il flusso di x secondi

en: Facebook Page
it: Facebook

en: Put in the URL/ID of the Facebook page
it: Mettere l'URL / ID della pagina di Facebook

en: Timeline
it: Asse dei tempi

en: Select Album
it: selezionare Album

en: Select the album to pull the data from
it: Selezionare l'album per estrarre i dati da

en: Put in the Facebook App ID
it: Mettere in Facebook App ID

en: App Secret
it: App Segreto

en: Put in the Facebook App secret
it: Mettere nel segreto Facebook App

en: Display this number of tweets
it: Visualizza questo numero di tweets

en: Twitter Name @
it: nome Twitter

en: Put in the Twitter Account to stream from
it: Mettere nel conto Twitter per lo streaming dei dati

en: Text Tweets
it: Testo Tweets

en: Retweets
it: retweet

en: Replies
it: risposte

en: Consumer Key
it: Password utente

en: Put in your Twitter Consumer Key
it: Metti nel tuo Twitter chiave dei consumatori

en: Consumer Secret
it: Secret utente

en: Put in your Twitter Consumer Secret
it: Metti nel tuo Twitter Consumer segreto

en: Put in your Twitter Access Token
it: Metti nel tuo Twitter token di accesso

en: Access Secret
it: Accesso Segreto

en: Put in your Twitter Access Secret
it: Metti nel tuo Twitter di accesso segreto

en: Please <a target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps">register</a> your application with Twitter to get the values
it: <a Target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps"> registrare </a> l'applicazione con Twitter per ottenere i valori

en: Display this number of videos
it: Visualizzare questo numero di video

en: Put in your YouTube API Key
it: Metti nel tuo API Key YouTube

en: Find information about the YouTube API key <a target="_blank" href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start">here</a>
it: Trova informazioni sulla chiave API di YouTube <a target="_blank" href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start"> qui </ a >

en: Channel ID
it: Canale ID

en: Put in the ID of the YouTube channel
it: Mettere l'ID del canale YouTube

en: Display the channel´s videos
it: Visualizzare i video channel's

en: Channel
it: Canale

en: Display a playlist
it: Visualizzare una playlist

en: Playlist
it: Lista di canzoni

en: Select Playlist
it: Selezionare Playlist

en: See how to find the Youtube channel ID <a target="_blank" href="https://support.google.com/youtube/answer/3250431?hl=en">here</a>
it: Vedere come trovare l'ID canale Youtube <a target="_blank" href="https://support.google.com/youtube/answer/3250431?hl=en"> qui </a>

en: Display the user's videos
it: Visualizzare i video degli utenti

en: User
it: Utente

en: Display an album
it: Visualizzare un album

en: Display a group's videos
it: Visualizzare i video di un gruppo

en: Group
it: Gruppo

en: Display a channel's videos
it: Visualizzare i video di un canale

en: Either the shortcut URL or ID of the user
it: In entrambi i casi l'URL collegamento o ID dell'utente

en: Either the shortcut URL or ID of the group
it: In entrambi i casi l'URL di collegamento o l'ID del gruppo

en: The ID of the album
it: L'ID dell'album

en: Either the shortcut URL of the channel
it: In entrambi i casi l'URL di collegamento del canale

en: Specific Posts List:
it: Messaggi specifici di listino:

en: Post Types:
it: Tipi Post

en: Post Categories:
it: Messaggio categorie:

en: Filter Events By:
it: Filtrare gli eventi per:

en: Sort Posts By:
it: Ordina le risposte per:

en: Date
it: Data

en: Slug
it: Abbreviazione

en: Author
it: Autore

en: Last Modified
it: Ultima Modifica

en: Number Of Comments
it: Numero di Commenti

en: Random
it: Casuale

en: Custom Order
it: Ordine personalizzato

en: Sort Direction:
it: Direzione di ordinamento:

en: Descending
it: Decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Max Posts Per Slider:
it: Max messaggi Slider:

en: Limit The Excerpt To:
it: Limitare il brano A:

en: Slider Title & ShortCode
it: Slider Titolo & Shortcode

en: Enter your Slider Name here
it: Inserisci il tuo nome Slider qui

en: The title of the slider, example: Slider 1
it: Il titolo del cursore, ad esempio: Slider 1

en: Enter your Slider Alias here
it: Inserisci il tuo Slider Alias ​​qui

en: The alias for embedding your slider, example: slider1
it: L'alias per incorporare il tuo cursore, ad esempio: slider1

en: Place the shortcode where you want to show the slider
it: Posizionare il shortcode in cui si desidera visualizzare la barra di scorrimento

en: Select a Slider Type
it: Selezionare un tipo Slider

en: Standard Slider
it: Slider standard

en: Hero Scene
it: Scene eroe

en: Load a Preset from this Slider Type
it: Caricare un preset da questo tipo Slider

en: Save Current Settings as Preset
it: Salva impostazioni correnti come preset

en: Slide Layout
it: layout diapositiva

en: Full-Screen
it: Schermo intero

en: Desktop Large
it: Desktop Grande

en: Max
it: Massimo

en: Layer Grid Size
it: Griglia strato Size

en: Specify a layer grid size above
it: Specificare una dimensione della griglia livello superiore

en: Custom Grid Size
it: Griglia di formato personalizzato

en: Show Advanced Size Options
it: Mostra opzioni dimensioni avanzate

en: FullScreen Align Force
it: FullScreen Allinea Forza

en: Layers align within the full slider instead of the layer grid.
it: Livelli allineano nell'indicatore scorrevole completo invece della griglia strato.

en: Containers
it: contenitori

en: Example: #header or .header, .footer, #somecontainer | Height of Slider will be decreased with the height of these Containers to fit perfect in the screen.
it: Esempio: #header o .header, .footer, #somecontainer | Altezza di scorrimento sarà diminuita con l'altezza di tali contenitori per adattarsi perfetta nella schermata.

en: PX or %
it: PX o%

en: Decrease/Increase height of Slider. Can be used with px and %. Positive/Negative values allowed. Example: 40px or 10%
it: altezza Diminuzione / Aumento di Slider. Può essere utilizzato con px e%. I valori positivi / negativi permessi. Esempio: 40px o 10%

en: The minimum height of the Slider in FullScreen mode.
it: L'altezza minima del cursore in modalità a schermo intero.

en: Adds overflow:hidden to the slider wrapping container which will hide / cut any overlapping elements. Mostly used in Carousel Sliders.
it: Aggiunge overflow: hidden al contenitore involucro cursore che si nasconde / tagliare tutti gli elementi sovrapposti. Per lo più utilizzato in carosello cursori.

en: Respect Aspect Ratio
it: Rispetto Proporzioni

en: It will keep aspect ratio and ignore max height of Layer Grid by upscaling. Layer Area will be vertical centered.
it: Manterrà proporzioni e ignorare l'altezza massima di griglia Strato dopo upscaling. Strato Area sarà verticale centrato.

en: The minimum height of the Slider in FullWidth or Auto mode.
it: L'altezza minima del cursore in modalità Auto spessore pieno o.

en: Force Full Width:
it: Forza Larghezza completa:

en: Customize, Build & Implement
it: Personalizzare, Build & Implement

en: Go for further customization using the advanced settings on the right of this configuration page.
it: Andare per ulteriori personalizzazioni utilizzando le impostazioni avanzate sulla destra di questa pagina di configurazione.

en: Scroll to Options
it: Scorrere fino a Opzioni

en: Start Building Slides
it: Iniziare a costruire diapositive

en: Our drag and drop editor will make creating slide content an absolut breeze. This is where the magic happens!
it: Il nostro drag and drop editore farà la creazione di contenuti di diapositive una brezza assoluta. Qui è dove avviene la magia!

en: Implement your Slider
it: Implementare la tua Slider

en: There are several ways to add your slider to your wordpress post / page / etc.
it: Ci sono diversi modi per aggiungere il vostro dispositivo di scorrimento per il vostro wordpress Articolo / Pagina / ecc

en: Embed Slider
it: Incorpora Slider

en: Custom CSS / Javascript
it: CSS personalizzato / Javascript

en: Slideshow
it: Presentazione

en: Progress Bar
it: Barra di avanzamento

en: 1st Slide
it: 1 ° diapositive

en: Misc.
it: Varie

en: Show multi language controls across the slider. Only available when wpml plugin exists.
it: Mostra controlli multi lingua in tutto il dispositivo di scorrimento. Disponibile solo quando esiste WPML plugin.

en: Use Multi Language (WPML)
it: Utilizzare Multi Language (WPML)

en: Call next slide when inactive browser tab is focused again. Use this for avoid dissorted layers and broken timeouts after bluring the browser tab.
it: Chiamata diapositiva successiva quando scheda del browser inattiva si concentra di nuovo. Utilizzare questo per Evita dissorted strati e timeout rotti dopo bluring la scheda del browser.

en: Next Slide on Focus
it: Diapositiva successiva su Focus

en: The time one slide stays on the screen in Milliseconds. This is a Default Global value. Can be adjusted slide to slide also in the slide editor.
it: Il tempo di una diapositiva rimane sullo schermo in millisecondi. Questo è un valore globale di default. Può essere registrato una diapositiva all'altra anche nell'editor diapositiva.

en: Default Slide Duration
it: Predefinito Durata diapositiva

en: Sets a delay before the Slider gets initialized
it: Imposta un ritardo prima che il cursore viene inizializzato

en: Initialization Delay
it: inizializzazione di ritardo

en: Default transition by creating a new slide.
it: transizione di default con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Default transition duration by creating a new slide.
it: durata della transizione di default con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Animation Duration
it: Animazione Durata

en: Default main image source size by creating a new slide.
it: Predefinito dimensione principale fonte immagine con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Image Source Size
it: Ingrandimento Fonte

en: Default background size by creating a new slide.
it: dimensioni sfondo di default con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Background Fit
it: sfondo Fit

en: Default background position by creating a new slide.
it: Predefinito posizione di fondo con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Background Position
it: Posizione Background

en: Default background repeat by creating a new slide.
it: sfondo di ripetizione di default con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Background Repeat
it: sfondo di ripetizione

en: Default Ken/Burn setting by creating a new slide.
it: Predefinito Ken / Brucia l'impostazione con la creazione di una nuova diapositiva.

en: Start Fit: (in %):
it: Inizia Fit: (in%):

en: End Fit: (in %):
it: Fine Fit: (in%):

en: Start Offset X:
it: Inizio Offset X:

en: Start Offset Y:
it: Inizia Y Offset:

en: End Offset Y:
it: Fine Offset Y:

en: End Offset X:
it: Fine Offset X:

en: Overwrite Selected Settings on all Slides
it: Sovrascrivere le impostazioni selezionate in tutte le diapositive

en: Start from a different slide instead of the first slide. I.e. good for preview / edit mode.
it: Inizia da una diapositiva diversa invece della prima diapositiva. Vale a dire buona per la modalità di anteprima / modifica.

en: Alternative 1st Slide
it: Alternativa 1 ° diapositive

en: If active, it will overwrite the first slide transition. Use it to get special transition for the first slide.
it: Se attiva, si sovrascrive la prima transizione diapositiva. Usalo per ottenere speciale di transizione per la prima diapositiva.

en: Transition Type
it: Tipo di transizione

en: First slide transition duration.
it: Prima durata delle diapositive di transizione.

en: The number of slots or boxes the slide is divided into.
it: Il numero di slot o scatole La slitta è diviso in.

en: Transition Slot Amount
it: Transizione Slot Importo

en: Stops the Timer when mouse is hovering the slider.
it: Interrompe il timer quando il mouse è in bilico il cursore.

en: Stop Slide On Hover
it: Smettere di diapositive su passaggio del mouse

en: Stops the slideshow after the predefined loop amount at the predefined slide.
it: Interrompe la presentazione dopo l'ammontare ciclo predefinito alla presentazione predefinita.

en: Stop Slider After ...
it: Smettere di Slider Dopo ...

en: Stops the slider after certain amount of loops. 0 related to the first loop.
it: Interrompe il cursore dopo un certo numero di cicli. 0 collegato al primo ciclo.

en: Amount of Loops
it: Quantità di Loops

en: Stops the slider at the given slide
it: Interrompe il cursore nella parte di scorrimento data

en: At Slide
it: diapositiva

en: Randomize the order of the slides at every Page reload.
it: Casuale l'ordine delle diapositive in ogni pagina ricarica.

en: Shuffle / Random Mode
it: Shuffle / modalità casuale

en: If only one Slide is in the Slider, you can choose wether the Slide should loop or if it should stop. If only one Slide exist, slide will be duplicated !
it: Se solo una diapositiva è nel cursore, è possibile scegliere il montone castrato diapositiva deve loop o se deve fermarsi. Se solo una diapositiva esiste, scivolo verrà duplicata!

en: Loop Single Slide
it: Loop singola diapositiva

en: Allow to stop the Slider out of viewport.
it: Lasciare per fermare il cursore di finestra.

en: Stop Slider Out of ViewPort
it: Arresto Slider Fuori ViewPort

en: Out Of ViewPort:
it: Fuori della finestra:

en: Wait
it: Attendere

en: Pause
it: Pausa

en: Min. Size of Slider must be in Viewport before slide starts again.
it: Min. Dimensioni di scorrimento deve essere nella vista prima diapositiva ricomincia.

en: Area out of ViewPort:
it: Area fuori della finestra:

en: Enable / disable progress var
it: Abilitare / disabilitare il progresso var

en: Progress Bar Active
it: Barra di avanzamento attivo

en: Position of the progress bar.
it: Posizione della barra di avanzamento.

en: Progress Bar Position
it: Barra di avanzamento posizione

en: The height of the progress bar
it: L'altezza della barra di avanzamento

en: Progress Bar Heigth
it: Barra di avanzamento Altezza

en: Color of the progress bar.
it: Colore della barra di avanzamento.

en: Progress Bar Color
it: Barra di avanzamento colori

en: Layout & Visual
it: Layout e visiva

en: Spinner
it: filatore

en: If this is enabled, the slider will not be loaded on mobile devices.
it: Se questa opzione è abilitata, il cursore non verrà caricato su dispositivi mobili.

en: Disable Slider on Mobile
it: Disabilitare Slider su mobile

en: This will disable KenBurns on mobile devices to save performance
it: Questo disabiliterà KenBurns su dispositivi mobili per risparmiare le prestazioni

en: Disable KenBurn On Mobile
it: Disabilitare Kenburn On Mobile

en: Hide Element Under Width:
it: Hide Elemento Sotto Larghezza:

en: Hide the slider under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
it: Nascondere il cursore sotto la larghezza di scorrimento definito. Il valore 0 disattiva la funzione.

en: Slider
it: Slidero

en: Hide the selected layers (set layers hide under in slide editor) under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
it: Nascondere i livelli selezionati (strati set nascondono sotto in editor di scorrimento) sotto la larghezza di scorrimento definito. Il valore 0 disattiva la funzione.

en: Predefined Layers
it: Livelli predefiniti

en: Hide all layers under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
it: Nascondere tutti i livelli sotto la larghezza di scorrimento definito. Il valore 0 disattiva la funzione.

en: All Layers
it: tutti i livelli

en: The Shadow display underneath the banner.
it: Il display ombra sotto il banner.

en: Show a dotted overlay over the slides.
it: Mostra una sovrapposizione tratteggiata sopra le diapositive.

en: Dotted Overlay Size
it: Punteggiato Overlay Size

en: Slider Background
it: Sfondo Slider

en: General background color for slider. Clear value to get transparent slider container.
it: colore di sfondo generale per scorrimento. Chiaro valore per ottenere il contenitore scorrevole trasparente.

en: Padding around the slider. Together with background color shows as slider border.
it: Imbottitura in tutto il dispositivo di scorrimento. Insieme con il colore di sfondo mostra come cursore di confine.

en: Padding as Border
it: Imbottitura come confine

en: Use a general background image instead of general background color.
it: Utilizzare un'immagine di sfondo generale invece di colore di sfondo generale.

en: The source of the general background image.
it: L'origine dell'immagine contesto generale.

en: General background image size. Cover - always fill the container, cuts overlays. Contain- always fits image into slider.
it: Contesto generale dimensioni dell'immagine. Cover - sempre riempire il contenitore, taglia sovrapposizioni. Contenitori si inserisce sempre di immagini in scorrimento.

en: cover
it: copertina

en: contain
it: Contiene

en: normal
it: normale

en: General background image repeat attitude. Used for tiled images.
it: sfondo atteggiamento generale di ripetizione dell'immagine. Usato per immagini affiancate.

en: no-repeat
it: Nessuna ripetizione

en: repeat
it: Ripeti

en: repeat-x
it: Ripeti x

en: repeat-y
it: Ripeti y

en: General background image position.  i.e. center center to always center vertical and horizontal the image in the slider background.
it: Contesto generale posizione dell'immagine. cioè centro centro a centro sempre verticale e orizzontale dell'immagine sullo sfondo cursore.

en: center top
it: Centro Sopra

en: center right
it: centro destra

en: center bottom
it: In basso al centro

en: center center
it: Centro Centro

en: left top
it: in alto a sinistra

en: left center
it: Sinistra al centro

en: left bottom
it: in basso a sinistra

en: right top
it: Destra Sopra

en: right center
it: Destra al centro

en: right bottom
it: in basso a destra

en: The position of the slider within the parrent container. (float:left or float:right or with margin:0px auto;). We recomment do use always CENTER, since the slider will auto fill and grow with the wrapping container. Set any border,padding, floating etc. to the wrapping container where the slider embeded instead of using left/right here !
it: La posizione del cursore all'interno del contenitore parrent. (Float: left o float: right o con margin: 0px auto;). Noi recomment fare uso sempre CENTER, dal momento che il cursore si riempirà automaticamente e crescere con il contenitore di avvolgimento. Impostare qualsiasi confine, imbottiture, galleggianti, ecc al contenitore di avvolgimento in cui il cursore embeded invece di usare sinistra / destra qui!

en: Select a Spinner for your Slider
it: Selezionare un Spinner per la vostra Slider

en: Choose Spinner
it: Scegli Spinner

en: The Color the Spinner will be shown in
it: Il colore della Spinner sarà mostrato in

en: Spinner Color
it: Spinner colori

en: Touch
it: Toccare

en: Enable / Disable Arrows
it: Abilita / Disabilita Frecce

en: Enable Arrows
it: Abilita Frecce

en: Look of the navigation Arrows
it: Cercare delle frecce di navigazione

en: Arrows Style
it: Frecce Style

en: No Style
it: No Stile

en: Enable to make arrows always visible. Disable to hide arrows after the defined time.
it: Attiva per rendere sempre visibile frecce. Disabilitare per nascondere le frecce dopo il tempo definito.

en: Always Show
it: Mostra sempre

en: Time after the Arrows will be hidden(Default: 200 ms)
it: Tempo dopo le frecce sarà nascosto (predefinito: 200 ms)

en: Hide After
it: Nascondi dopo

en: Time after the Arrows will be hidden on Mobile(Default: 1200 ms)
it: Tempo dopo le frecce sarà nascosto sul Mobile (default: 1200 ms)

en: Hide After on Mobile
it: Hide Dopo il mobile

en: Force Hide Navigation Arrows under width
it: Forza Nascondi frecce di navigazione sotto larghezza

en: Hide Under
it: nascondere sotto

en: If browser size goes below this value, then Navigation Arrows are hidden.
it: Se la dimensione del browser scende al di sotto di questo valore, allora navigazione Frecce sono nascosti.

en: Force Hide Navigation over width
it: Forza Nascondi navigazione oltre la larghezza

en: Hide Over
it: Hide corso

en: If browser size goes over this value, then Navigation Arrows are hidden.
it: Se la dimensione del browser va oltre questo valore, poi navigazione Frecce sono nascosti.

en: Left Arrow Position
it: Freccia sinistra Posizione

en: Horizontal position of the left arrow.
it: Posizione orizzontale della freccia sinistra.

en: Horizontal Align
it: Allineamento orizzontale

en: Vertical position of the left arrow.
it: Posizione verticale della freccia sinistra.

en: Vertical Align
it: Allineamento verticale

en: Offset from current horizontal position of of left arrow.
it: Offset dalla posizione orizzontale corrente di freccia a sinistra.

en: Horizontal Offset
it: Offset orizzontale

en: Offset from current vertical position of of left arrow.
it: Offset dalla posizione verticale attuale di freccia a sinistra.

en: Right Arrow Position
it: Freccia destra Posizione

en: Horizontal position of the right arrow.
it: Posizione orizzontale della freccia a destra.

en: Vertical position of the right arrow.
it: Posizione verticale della freccia a destra.

en: Offset from current horizontal position of of right arrow.
it: Offset dalla posizione orizzontale corrente di freccia a destra.

en: Offset from current vertical position of of right arrow.
it: Offset dalla posizione verticale attuale della freccia a destra.

en: Enable / Disable Bullets
it: Abilitare / disabilitare Bullets

en: Enable Bullets
it: Abilita Bullets

en: Bullet Style
it: Stile proiettile

en: Space between the bullets.
it: Spazio tra i proiettili.

en: Space
it: Spazio

en: Direction of the Bullets. Vertical or Horizontal.
it: Direzione dei proiettili. Verticale o orizzontale.

en: Direction
it: Direzione

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Enable to make bullets always visible. Disable to hide bullets after the defined time.
it: Attiva per rendere pallottole sempre visibile. Disabilitare per nascondere proiettili dopo il tempo definito.

en: Always Show
it: Mostra sempre

en: Time after that the bullets will be hidden(Default: 200 ms)
it: Tempo dopo che i proiettili saranno nascosti (predefinito: 200 ms)

en: Time after the bullets will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
it: Tempo dopo i proiettili sarà nascosto sul Mobile (default: 1200 ms)

en: Force Hide Navigation Bullets under width
it: Forza Nascondi Bullets di navigazione sotto larghezza

en: Hide under Width
it: Nascondere sotto Larghezza

en: If browser size goes below this value, then Navigation bullets are hidden.
it: Se la dimensione del browser scende al di sotto di questo valore, poi proiettili di navigazione sono nascosti.

en: Force Hide Navigation Bullets over width
it: Forza Nascondi Bullets navigazione oltre larghezza

en: Hide over Width
it: Hide sopra Larghezza

en: Horizontal position of bullets
it: Posizione orizzontale di proiettili

en: Vertical positions of bullets
it: posizioni verticali di proiettili

en: Offset from current horizontal position.
it: Offset dalla posizione orizzontale corrente.

en: Offset from current Vertical  position.
it: Offset dalla posizione verticale corrente.

en: Enable / Disable Thumbnails
it: Abilita / Disabilita Miniature

en: Enable Thumbnails
it: Abilita Miniature

en: The wrapper div padding of thumbnails
it: Il div imbottitura involucro di miniature

en: Wrapper Padding
it: Wrapper Imbottitura

en: Span wrapper to full width or full height based on the direction selected
it: Span involucro di larghezza o altezza completa in base alla direzione selezionata

en: Thumbnails wrapper background color. For transparent leave empty.
it: Miniature involucro colore di sfondo. Per trasparente lasciare vuoto.

en: Wrapper color
it: colore Wrapper

en: Wrapper Color
it: Wrapper colori

en: Style of the thumbnails.
it: Stile delle miniature.

en: Thumbnails Style
it: Miniature Style

en: The amount of max visible Thumbnails in the same time.
it: La quantità di Miniature max visibili nello stesso tempo.

en: Visible Thumbs Amount
it: Visibile Pollice Importo

en: Space between the thumbnails.
it: Lo spazio tra le miniature.

en: Direction of the Thumbnails. Vertical or Horizontal.
it: Direzione delle miniature. Verticale o orizzontale.

en: The basic Height of one Thumbnail.
it: L'altezza di base di una miniatura.

en: The minimum width of the auto resized thumbs. Between Max and Min width the sizes are auto calculated).
it: La larghezza minima dell'auto ridimensionato pollici. Tra Max e Min larghezza le dimensioni sono auto calcolato).

en: Enable to make thumbnails always visible. Disable to hide thumbnails after the defined time.
it: Attiva per rendere le miniature sempre visibile. Disabilitare per nascondere le miniature dopo il tempo definito.

en: Time after that the thumbnails will be hidden(Default: 200 ms)
it: Tempo dopo che le miniature saranno nascosti (predefinito: 200 ms)

en: Time after that the thumbnails will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
it: Tempo dopo che le miniature saranno nascosti sul Mobile (default: 1200 ms)

en: Force Hide Navigation Thumbnails under width
it: Forza nascondere le miniature di navigazione sotto larghezza

en: If browser size goes below this value, then Navigation thumbs are hidden.
it: Se la dimensione del browser scende al di sotto di questo valore, allora pollici di navigazione sono nascosti.

en: Put the thumbnails inside or outside of the slider container. Outside added thumbnails will decrease the size of the slider.
it: Mettere le miniature all'interno o all'esterno del contenitore cursore. All'esterno miniature aggiunti diminuirà la dimensione del cursore.

en: Inner / outer
it: Interno / esterno

en: Inner Slider
it: interno Slider

en: Outer Left
it: esterno sinistro

en: Outer Right
it: esterno destro

en: Outer Bottom
it: inferiore esterno

en: Horizontal position of thumbnails
it: Posizione orizzontale di miniature

en: Vertical position of thumbnails
it: Posizione verticale di miniature

en: Offset from current Horizontal position.
it: Offset dalla posizione orizzontale corrente.

en: Offset from current Vertical position.
it: Offset dalla posizione verticale corrente.

en: Enable / Disable navigation tabs.
it: Attiva / Disattiva schede di navigazione.

en: Enable Tabs
it: Abilita Tabs

en: The wrapper div padding of tabs.
it: L'imbottitura involucro div di schede.

en: Span wrapper to full width or full height based on the direction selected.
it: Span involucro di larghezza o altezza completa in base alla direzione selezionata.

en: Tabs wrapper background color. For transparent leave empty.
it: Tabs involucro colore di sfondo. Per trasparente lasciare vuoto.

en: Style of the tabs.
it: Stile delle schede.

en: The amount of max visible tabs in same time.
it: La quantità di schede visibili max nello stesso tempo.

en: Visible Tabs Amount
it: Visibile Importo Tabs

en: Space between the tabs.
it: Lo spazio tra le schede.

en: Direction of the Tabs. Vertical or Horizontal.
it: Direzione delle schede. Verticale o orizzontale.

en: Tab Sizes
it: Tab Taglie

en: The basic width of one tab.
it: La larghezza base di una scheda.

en: Tabs Width
it: Tabs Larghezza

en: the basic height of one tab.
it: l'altezza di base di una scheda.

en: Tabs Height
it: Tabs Altezza

en: The minimum width of the auto resized Tabs. Between Max and Min width the sizes are auto calculated).
it: La larghezza minima dell'auto ridimensionato Tabs. Tra Max e Min larghezza le dimensioni sono auto calcolato).

en: Min. Tab Width
it: Min. Larghezza Tab

en: Enable to make tabs always visible. Disable to hide tabs after the defined time.
it: Attiva per rendere le schede sempre visibili. Disabilitare per nascondere le schede dopo il tempo definito.

en: Time after that the tabs will be hidden(Default: 200 ms)
it: Tempo dopo che le schede saranno nascosti (predefinito: 200 ms)

en: Hide  After
it: Nascondi dopo

en: Time after that the tabs will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
it: Tempo dopo che le schede saranno nascosti sul Mobile (default: 1200 ms)

en: Hide  After on Mobile
it: Hide Dopo il mobile

en: Force Hide Navigation tabs under width
it: Forza nascondere le schede di navigazione sotto larghezza

en: If browser size goes below this value, then Navigation tabs are hidden.
it: Se la dimensione del browser scende al di sotto di questo valore, quindi le schede di navigazione sono nascosti.

en: Put the tabs inside or outside of the slider container. Outside added tabs will decrease the size of the slider.
it: Mettere le linguette all'interno o all'esterno del contenitore cursore. linguette aggiunti esterne diminuirà la dimensione del cursore.

en: Horizontal position of tabs.
it: Posizione orizzontale di schede.

en: Vertical position of tabs.
it: Posizione verticale di schede.

en: Offset from current horizontal position of tabs.
it: Offset dalla posizione orizzontale corrente di schede.

en: Offset from current vertical position of tabs.
it: Offset dalla posizione verticale corrente di schede.

en: Scroll below slider on vertical swipe
it: Scorrere in basso cursore sul colpo verticale

en: Drag Block Vertical
it: Trascinare blocco verticale

en: Defines the sensibility of gestures. Smaller values mean a higher sensibility
it: Definisce la sensibilità dei gesti. Valori più piccoli indicano una sensibilità più elevata

en: Defines how many fingers are needed minimum for swiping
it: Definisce quante dita sono necessari minimo per strisciata

en: Swipe Min Finger
it: Colpo della barretta Min

en: Swipe Direction to swap slides?
it: Direzione Swipe per scambiare le diapositive?

en: Swipe Direction
it: Direzione Swipe

en: Allow/disallow to navigate the slider with keyboard.
it: Consentire / disabilitare per navigare il dispositivo di scorrimento con tastiera.

en: Keyboard Navigation
it: navigazione con la tastiera

en: Keyboard Direction to swap slides (horizontal - left/right arrow, vertical - up/down arrow)?
it: Tastiera Direzione per scambiare diapositive (orizzontale - freccia sinistra / destra, verticale - su / freccia giù)?

en: Key Direction
it: Direzione chiave

en: Allow/disallow to navigate the slider with Mouse Scroll.
it: Consentire / disabilitare per navigare il cursore con il mouse Scroll.

en: Mouse Scroll Navigation
it: Scorrimento del mouse di navigazione

en: Carousel Settings
it: Impostazioni Carousel

en: Basics
it: essenziali,

en: Transformations
it: Trasformazioni

en: Aligns
it: Allinea

en: Infinity Carousel Scroll. No Endpoints exists at first and last slide if valuse is set to ON.
it: Infinity carosello di scorrimento. Nessun endpoint esiste prima e l'ultima diapositiva se valuse è impostata su ON.

en: The horizontal gap/space between the slides
it: Il divario / spazio orizzontale tra le diapositive

en: Space between slides
it: Lo spazio tra le diapositive

en: The border radius of slides
it: Il raggio di confine di diapositive

en: The padding top of slides
it: La parte superiore imbottitura di diapositive

en: The padding bottom of slides
it: Il fondo imbottitura di diapositive

en: The maximum visible items in same time.
it: Le voci massimo visibili nello stesso tempo.

en: Max. Visible Items
it: Max. elementi visibili

en: 11
it: 1

en: 13
it: 1

en: 15
it: 1

en: Stretch carousel element width to the wrapping container width.  Using this you can see only 1 item in same time.
it: Stretch larghezza organo a giostra alla larghezza del contenitore di avvolgimento. Usando questo si può vedere solo 1 articolo stesso tempo.

en: All elements out of focus will get some Opacity value based on the Distance to the current focused element, or only the coming/leaving elements.
it: Tutti gli elementi fuori fuoco otterrà un certo valore Opacità sulla base della distanza per l'elemento focalizzato corrente, o solo i prossimi / lasciando elementi.

en: Fade All Elements
it: Fade Tutti elementi

en: Fade is varying based on the distance to the focused element.
it: Fade è variabile in base alla distanza all'elemento concentrato.

en: Varying Fade
it: Variabile Fade

en: Rotation enabled/disabled for not focused elements.
it: Rotazione abilitata / disabilitata per gli elementi non a fuoco.

en: Rotation is varying based on the distance to the focused element.
it: La rotazione è variabile basata sulla distanza all'elemento concentrato.

en: Varying Rotation
it: Variabile di rotazione

en: The maximum rotation of the Side elements. Rotation will depend on the element distance to the current focused element. 0 will turn off the Rotation
it: La rotazione massima degli elementi laterali. Rotazione dipenderà dalla distanza elemento con l'elemento focalizzato corrente. 0 si spegne la rotazione

en: Max. Rotation
it: Max. Rotazione

en: Scale enabled/disabled for not focused elements.
it: Scale abilitata / disabilitata per gli elementi non a fuoco.

en: Scale is varying based on the distance to the focused element.
it: Scala è variabile basata sulla distanza con l'elemento fuoco.

en: Varying Scale
it: variando Scala

en: The maximum scale down of the Side elements. Scale will depend on the element distance to the current focused element. Min value is 0 and max value is 100.
it: La scala massima verso il basso degli elementi laterali. Scale dipenderà dalla distanza elemento con l'elemento focalizzato corrente. il valore minimo è 0 e il valore massimo è 100.

en: Max. Scaledown
it: Max. Rimpicciolire

en: Horizontal Align of the Carousel.
it: Allineare orizzontale della giostra.

en: Horizontal Aligns
it: Allinea orizzontali

en: Vertical Align of the Carousel.
it: Allineamento verticale della giostra.

en: Vertical Aligns
it: Allinea verticali

en: Enabling this, will give you new options in the slides to create a unique parallax effect
it: L'attivazione di questo, vi darà nuove opzioni nelle diapositive per creare un effetto di parallasse unico

en: If set to on, parallax will be disabled on mobile devices to save performance
it: Se impostato su, la parallasse sarà disattivata su dispositivi mobili per risparmiare le prestazioni

en: Disable on Mobile
it: Disabilitare il mobile

en: Mouse Sensibility
it: mouse sensibilità

en: Defines on what event type the parallax should react to
it: Definisce su quale evento digitare la parallasse dovrebbe reagire

en: Event
it: Evento

en: Mouse Move
it: Muovi il mouse

en: Scroll Position
it: posizione di scorrimento

en: Move and Scroll
it: Spostare e di scorrimento

en: Mouse Based parallax calculation Origo
it: Mouse calcolo parallasse base Origo

en: Mouse Enter Point
it: Mouse dentro Point

en: Slider Center
it: Slider Centro

en: Parallax Speed for Mouse movents.
it: Velocità Parallax per movents mouse.

en: Animation Speed
it: Velocità di animazione

en: Parallax Levels
it: Livelli Parallax

en: Level Depth 1
it: Livello di profondità 1

en: Level Depth 2
it: Livello di profondità 2

en: Level Depth 3
it: Livello di profondità 3

en: Level Depth 4
it: Livello di profondità 4

en: Level Depth 5
it: Livello di profondità 5

en: Level Depth 6
it: Livello di profondità 6

en: Level Depth 7
it: Livello di profondità 7

en: Level Depth 8
it: Livello di profondità 8

en: Level Depth 9
it: Livello di profondità 9

en: Level Depth 10
it: Livello di profondità 10

en: Performance and SEO Optimization
it: Prestazioni e ottimizzazione SEO

en: How to load/preload the images. <br><br><strong>All</strong> - Load all image element in a sequence at the initialisation. This will boost up the loading of your page, and will preload all images to have a smooth and breakless run already in the first loop.  <br><br><strong>Smart</strong> - It will load the page as quick as possible, and load only the current and neighbour slide elements. If slide is called which not loaded yet, will be loaded on demand with minimal delays.   <br><br><strong>Single</strong> - It will load only the the start slide. Any other slides will be loaded on demand.
it: Come caricare / precaricare le immagini. <br> <strong> Tutte </ strong> - Caricare tutti gli elementi dell'immagine in una sequenza al inizializzazione. Questo aumenterà il caricamento della pagina, e si precaricare tutte le immagini di avere un funzionamento regolare e breakless già nel primo ciclo. <br> <strong> Smart </ strong> - Si caricherà la pagina il più velocemente possibile, e caricare solo gli elementi di scorrimento attuali e del prossimo. Se slitta si chiama, che non è ancora caricato, saranno caricati a richiesta con ritardi minimi. <br> <strong> Singolo </ strong> - Si caricherà solo la diapositiva l'inizio. Eventuali altre diapositive verranno caricati su richiesta.

en: Single
it: Singolo

en: No Lazy Loading
it: No lazy loading

en: Problem Handlings
it: problema movimentazioni

en: Fallbacks
it: fallback

en: Simplyfies the Slider on IOS4 and IE8
it: Simplyfies il cursore sulla IOS4 e IE8

en: Simplify on IOS4/IE8
it: Semplificare il IOS4 / IE8

en: Disables the Slider and load an alternative image instead
it: Disabilita il cursore e caricare un'immagine alternativa invece

en: Use Alternative Image
it: Usa immagine alternativa

en: On Mobile
it: al cellulare

en: On IE8
it: su IE8

en: On Mobile and IE8
it: On Mobile e IE8

en: The image that will be loaded instead of the slider.
it: L'immagine che verrà caricata al posto del cursore.

en: Alternate Image
it: Immagine alternativa

en: Turns on / off jquery noconflict mode. Try to enable this option if javascript conflicts exist on the page.
it: Attiva / disattiva la modalità jquery noConflict. Cercate di abilitare questa opzione se esistono conflitti JavaScript nella pagina.

en: Try this to fix some javascript conflicts of type: TypeError: tpj('#rev_slider_1_1').show().revolution is not a function
it: Prova questo per risolvere alcuni conflitti javascript di tipo: TypeError:. TPJ ( '# rev_slider_1_1') show () rivoluzione non è una funzione.

en: Activate a protection against wordpress output filters that adds html blocks to the shortcode output like P and BR.
it: Attivare una protezione contro i filtri di uscita wordpress che aggiunge blocchi html all'uscita shortcode come P e BR.

en: Turns on / off visible Debug Mode on Front End.
it: Attiva / disattiva la modalità di debug visibile sul front-end.

en: Debug Mode
it: Modalità di debug

en: Import / Export / Replace
it: Importa / Esporta / Sostituisci

en: Import
it: Importare

en: Export
it: Esporta

en: Replace URL
it: Sostituire URL

en: Overwrite or append the custom animations due the new imported values ?
it: Sovrascrivere o aggiungere le animazioni personalizzate grazie ai nuovi valori importati?

en: Custom Animations
it: Animazioni personalizzate

en: Overwrite or append the static styles due the new imported values ?
it: Sovrascrivere o aggiungere gli stili statiche a causa dei nuovi valori importati?

en: Static Styles
it: Stili statici

en: Note! Style templates will be updated if they exist. Importing slider, will delete all the current slider settings and slides and replacing it with the imported content.
it: Nota! modelli di stile saranno aggiornati se esistono. L'importazione di scorrimento, eliminerà tutte le impostazioni di scorrimento corrente e diapositive e la sua sostituzione con il contenuto importato.

en: Replace all layer and backgorund image url's. example - replace from: http://localhost
it: Sostituire tutti i layer e backgorund immagine URL. Esempio - sostituire da: http: // localhost

en: Replace From
it: Sostituire Da

en: Replace all layer and backgorund image url's. example - replace to: http://yoursite.com
it: Sostituire tutti i layer e backgorund immagine URL. Esempio - sostituire a: http://yoursite.com

en: Replace To
it: Sostituire Per

en: Replace URL's
it: Sostituire URL

en: Note! The replace process is not reversible !
it: Nota! Il processo di sostituzione non è reversibile!

en: Methods
it: Metodi

en: Events
it: eventi

en: Call this function to pause the slider.
it: Chiamare questa funzione per mettere in pausa il dispositivo di scorrimento.

en: Call this function to play the slider if it is paused.
it: Chiamare questa funzione per riprodurre il cursore se è in pausa.

en: Switch slider to previous slide.
it: Interruttore a scorrimento a diapositiva precedente.

en: Switch slider to next slide.
it: Interruttore a scorrimento alla diapositiva successiva.

en: Switch to the slide which is defined as parameter.
it: Passare alla slitta che è definito come parametro.

en: Go To Slide with ID
it: Vai a diapositiva con ID

en: Get the amount of existing slides in the slider.
it: Ottenere la quantità di diapositive esistenti nel cursore.

en: Max Slides
it: Max diapositive

en: Get the current focused slide index.
it: Prendi l'attuale indice di diapositiva mirato.

en: Current Slide
it: diapositiva corrente

en: Get the previously played slide.
it: Prendi la diapositiva precedentemente suonato.

en: Scroll page under the slider.
it: Pagina di scorrimento sotto il cursore.

en: Recalculate all positions, sizing etc in the slider.  This should be called i.e. if Slider was invisible and becomes visible without any window resize event.
it: Ricalcolare tutte le posizioni, dimensionamento ecc nel cursore. Questo dovrebbe essere chiamato ad esempio se Slider era invisibile e diventa visibile, senza ogni caso la finestra di ridimensionamento.

en: Unbind all listeners, remove current animations and delete containers. Ready for Garbage collection.
it: Non associare tutti gli ascoltatori, rimuovere all'animazione in corso e cancellare i contenitori. Pronto per la garbage collection.

en: Kill Slider
it: Uccidi Slider

en: Slider swapped to an other slide
it: Slider scambiato per un altro scivolo

en: Current  Slide as jQuery Object
it: Diapositiva corrente come jQuery Object

en: Previous Slide as jQuery Object
it: Diapositiva precedente come jQuery Object

en: Slider paused
it: Slider in pausa

en: Slider is Playing after pause
it: Slider è giocare dopo la pausa

en: Video is playing in slider
it: Il video è in riproduzione a scorrimento

en: The Video API to Manage Video functions
it: Il video API per gestire le funzioni di Video

en: youtube, vimeo, html5
it: YouTube, Vimeo, HTML5

en: Video stopped in slider
it: Video fermato a scorrimento

en: Slider reached the 'stop at' slide
it: Slider ha raggiunto la diapositiva 'fermata'

en: Prepared for slide change
it: Preparato per il cambiamento di diapositive

en: Current Slide as jQuery Object
it: Diapositiva corrente come jQuery Object

en: Coming Slide as jQuery Object
it: Venendo scorrere come jQuery Object

en: Finnished with slide change
it: Finnished con cambio slitta

en: Last slide starts
it: Ultima diapositiva inizia

en: Layer Events
it: layer Eventi

en: Layer Action (enterstage, enteredstage, leavestage,leftstage)
it: Strato Azione (enterstage, enteredstage, leavestage, leftstage)

en: Layer Type (image,video,html)
it: Livello di testo (immagini, video, html)

en: Default Settings for Layer
it: Impostazioni predefinite per layer

en: Layer as jQuery Object
it: Strato come jQuery Object

en: Google Fonts
it: Google fonto

en: *Only Illustration, most changes are not visible.
it: * Solo illustrazione, la maggior parte delle modifiche non sono visibili.

en: Save Settings as Preset
it: Salva impostazioni come preset

en: Preset Name
it: Nome Preset

en: Select
it: Selezionare

en: Social
it: Social Media

en: Export to HTML
it: Esporta in HTML

en: Slide Image - Click to change
it: Far scorrere Immagine - Clicca per cambiare

en: Edit Static / Global Layers
it: Modifica statici / Livelli globali

en: All Slides
it: tutte le diapositive

en: Import Template Slide
it: Importa modello slide

en: Please select the corresponding zip file from the download packages import folder called
it: Si prega di selezionare il file zip corrispondente dalla cartella di importazione scaricare pacchetti chiamato

en: Note: style templates will be updated if they exist!
it: Nota: i modelli di stile saranno aggiornati se esistono!

en: Import Template Slider
it: Importa modello Slider

en: Slider Revolution
it: Revolution Slider

en: Choose Revolution Slider
it: Scegli Revolution Slider

en: --- Choose Slider ---
it: --- Scegli --- Slider

en: Can't get the bearer token, check your credentials
it: Impossibile ottenere il token portatore, controllare le credenziali

en: Bearer Token is good, check your query
it: Portatore Token è buono, controllare la query

en: Invalid ID
it: ID non valido

en: Navigation could not be deleted
it: La navigazione non può essere cancellato

en: ## Custom Animation ##
it: ## Animazione personalizzata ##

en: - VERSION 5.0 ANIMATIONS -
it: - versione 5.0 - ANIMAZIONI

en: - VERSION 4.0 ANIMATIONS -
it: - versione 4.0 - ANIMAZIONI

en: - SAVED CUSTOM ANIMATIONS -
it: - PERSONALIZZATO SALVATO ANIMAZIONI -

en: Automatic Reverse
it: inversione automatica

en: Overall Slider Performance
it: Prestazioni generali Slider

en: Slow
it: Lenta

en: Ok
it: OK

en: Fast
it: Veloce

en: Load Speed UMTS:
it: Caricare UMTS di velocità:

en: Load Speed DSL:
it: Caricare velocità DSL:

en: Load Speed T1:
it: Load Velocità T1:

en: Total Slider Size:
it: Slider Dimensioni totali:

en: Preloaded Slides Size:
it: Precaricati diapositive Dimensione:

en: Need Some Attention
it: Bisogno di qualche attenzione

en: Image Performance
it: Prestazioni immagine

en: Images Loaded:
it: Immagini caricate:

en: Hide Details
it: Nascondi dettagli

en: Show Details
it: Mostra dettagli

en: missing
it: Mancante

en: Video Performance
it: Prestazioni video

en: Videos Loaded (max):
it: Video Loaded (max):

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: CSS Performance
it: Prestazioni CSS

en: css/settings.css
it: css / settings.css

en: Dynamic Styles
it: Stili dinamici

en: jQuery Performance
it: jQuery prestazioni

en: jQuery Loaded:
it: jQuery caricato:

en: Google Fonts Performance
it: Google Fonts prestazioni

en: Fonts Loaded:
it: Font caricati:

en: No slides found, please add at least one Slide Template to the choosen language.
it: Nessuna slide trovata, si prega di aggiungere almeno un modello di presentazione per la lingua prescelta.

en: Source must be from Stream
it: Fonte deve essere verso Stream

en: No file sent.
it: Nessun file inviato.

en: Exceeded filesize limit.
it: limite di dimensione del file superato.

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
it: Si prega di selezionare il file zip corretto, checksum fallito!

en: could not find correct Slide to copy, please try again.
it: non riusciva a trovare corretta diapositiva da copiare, si prega di riprovare.

en: Slide could not be duplicated
it: Slide non poteva essere duplicato

en: Slide could not be copied
it: Slide non poteva essere copiato

en: Failed to load Stream
it: Impossibile caricare Streaming

en: Wrong Request
it: Richiesta Sbagliata!

en: Original
it: Originale

en: Large
it: Grande

en: Large Square
it: Grande quadrato

en: Medium
it: Medio

en: Medium 800
it: Medio

en: Medium 640
it: medio

en: Small
it: Piccolo

en: Small 320
it: Piccolo

en: Square
it: Quadrato

en: Standard Resolution
it: Risoluzione standard

en: Low Resolution
it: Bassa risoluzione

en: Default
it: Predefinito

en: High
it: alto

en: Standard
it: Normale

en: Original Size
it: Misura originale

en: Pages to include RevSlider libraries
it: Pagine per includere librerie RevSlider

en: If you want to use the PHP function "putRevSlider" in your code please make sure to check "
it: Se si desidera utilizzare la funzione PHP "putRevSlider " nel codice assicuratevi di controllare "

en:  " in the backend's "General Settings" (top right panel). <br> <br> Or add the current page to the "
it:  "nel backend di " Impostazioni generali"(pannello in alto a destra). <br> Oppure aggiungere la pagina corrente per la "

en: " option box.
it: " Box opzioni.

en: Revolution Slider Error:
it: Revolution Slider ERRORE:

en: Select Slide Image
it: Seleziona Immagine Slide

en: Close
it: Chiudi

en: Copy / Move
it: Copia/Sposta

en: Thumbnails
it: Miniature

en: (never show this message again)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>
it: (non mostrare di nuovo questo messaggio)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>

en: Choose Slide Template
it: Scegli il Template della Slide

en: Slider updated
it: Slider Aggiornata

en: Slide Created
it: Slide Creata

en: Slides Created
it: Slides Create

en: Slide Created, redirecting...
it: Slide Create, sto reindirizzando...

en: Slide updated
it: Slide aggiornata

en: General settings updated
it: Impostazioni Generali aggiornate

en: Sortby updated
it: Ordinamento Aggiornato

en: Settings in all Slides changed
it: Le impostazioni in tutte le Slides sono state cambiate

en: Purchase Code Successfully Activated
it: Codice di acquisto attivato con Successo

en: Purchase Code is invalid
it: Codice di acquisto non valido

en: Successfully removed validation
it: Convalida rimossa con Successo

en: Could not remove Validation!
it: Impossibile rimuovere convalida!

en: Please Wait...
it: Attendere...

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Rimuovi

en: Slide Title
it: Titolo Slide

en: Top
it: Alto

en: Right
it: Destra

en: Bottom
it: Basso

en: Left
it: Sinistra

en: Opacity
it: Opacità

en: Angle
it: Angolazione

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Slide
it: Modifica Slide

en: Title:
it: Titolo:

en: Help
it: Aiuto

en: Any custom meta tag
it: Qualsiasi Meta tag personalizzati

en: Post Title
it: Titolo del Post

en: Post Excerpt
it: Estratto del Post

en: Post Alias
it: Alias del Post

en: Post content
it: Contenuto del Post

en: The link to the post
it: Link al Post

en: Date created
it: Data di creazione

en: Date modified
it: Data della modifica

en: Author name
it: Nome dell'Autore

en: Number of comments
it: Numero di Commenti

en: List of categories with links
it: Elenco delle categorie con Link

en: List of tags with links
it: Elenco dei Tag con Link

en: Event start date
it: Inizio data dell'evento

en: Event end date
it: Evento e data

en: Event start time
it: Inizio tempo dell'evento

en: Event end time
it: Evento e tempo

en: Event ID
it: Evento ID

en: Event location name
it: Evento posizione nome

en: Event location slug
it: Evento posizione slug

en: Event location address
it: Evento posizione indirizzo

en: Event location town
it: Evento posizione città

en: Event location state
it: Evento posizione stato

en: Event location postcode
it: Evento posizione cod. postale

en: Event location region
it: Evento posizione regione

en: Event location country
it: Evento posizione provincia

en: Title
it: Titolo

en: Save As
it: Salva come

en: Update Static Layers
it: Aggiorna Layer Statici

en: updating
it: Aggiornamento

en: Slider Settings
it: impostazioni Slider

en: Delete Slide
it: Elimina Slide

en: Preview
it: Anteprima

en: Delete this slide?
it: Elimina questa Slide?

en: Saving Order
it: Salva Ordine

en: Delete
it: Elimina

en: Global Settings
it: Impostazioni Globali

en: All
it: Tutti

en: Gallery
it: Galleria

en: No Sliders Found
it: Non sono state trovate Sliders

en: From the
it: Dal

en: widgets panel
it: Pannello Widget

en: drag the "Revolution Slider" widget to the desired sidebar
it: Copia la "Revolution Slider" Widget dove desideri nella Sidebar

en: theme html
it: Tema html

en: use
it: usa

en: Installed Version
it: Versione Installata

en: Latest Available Version
it: Ultima Versione Disponibile

en: Update History
it: Storico Aggiornamenti

en: Import Slider
it: Importa Slider

en: Choose the import file
it: Scegli il file da importare

en: Custom Animations:
it: Animazioni Personalizzate:

en: overwrite
it: Sovrascrivi

en: append
it: aggiungi

en: Static Styles:
it: Stili Statici

en: Duplicate
it: Duplica

en: Do It!
it: Fatto!

en: Copy / move slide
it: Copia / Sposta Slide

en: Choose Slider
it: Scegli Slider

en: Choose Operation
it: Scegli Operazione

en: Copy
it: Copia

en: Move
it: Sposta

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: View Plugin Permission:
it: Vedi i permessi del Plugin:

en: To Admin
it: Amministratore

en: To Editor, Admin
it: Editore, Amministratore

en: Author, Editor, Admin
it: Autore, Editore, Amministratore

en: The role of user that can view and edit the plugin
it: Il ruolo dell' utente che può visualizzare e modificare il plugin

en: Include RevSlider libraries globally:
it: Includi RevSlider nelle librerie globali:

en: ON - Add CSS and JS Files to all pages. </br>Off - CSS and JS Files will be only loaded on Pages where any rev_slider shortcode exists.
it: On - Aggiungere CSS e JS files a tutte le pagine. </br>Off - CSS e JS files verranno caricati solo nelle pagine in cui sono presenti le scorciatoie rev_slider.

en: Pages to include RevSlider libraries:
it: Pagine dove includere le librerie RevSlider:

en: Specify the page id's that the front end includes will be included in. Example: 2,3,5 also: homepage,3,4
it: Specifica ID della pagina che comprende il front-end è sarà incluso in. Esempio:. 2,3,5 anche: homepage, 3,4

en: Putting the js to footer (instead of the head) is good for fixing some javascript conflicts.
it: Mettere i js nel Footer (invece della head) è un buon sistema per fissare alcuni conflitti javascript.

en: Enable Markup Export option:
it: Abilita l'opzione per esportare note di revisione:

en: This will enable the option to export the Slider Markups to copy/paste it directly into websites.
it: Abilita l'opzione per esportare le note di revisione della Slider è a copiare / incollare direttamente nei siti web.

en: Enable Logs:
it: Abilita Logs:

en: Enable console logs for debugging.
it: Abilita consolle Logs per il debugging.

en: Update
it: Aggiorna

en: Source
it: Fonte

en: Settings
it: Impostazioni

en: Choose video type
it: Scegli tipo di Video

en: example
it: esempio

en: Poster Image Url
it: Url Immagine Poster

en: Dotted Overlay:
it: Copertura tratteggiata:

en: none
it: Nessuna

en: 2 x 2 Black
it: 2 x 2 Nero

en: 2 x 2 White
it: 2 x 2 Bianco

en: 3 x 3 Black
it: 3 x 3 Nero

en: 3 x 3 White
it: 3 x 3 Bianco

en: Aspect Ratio:
it: Aspetto Ratio:

en: Loop Video:
it: Cicli Video:

en: Disable
it: Disabilita

en: Loop, Slide does not stop
it: Ciclo, non fermare la Slide

en: Next Slide On End:
it: Nuova Slide alla Fine

en: Hide Controls:
it: Nascondi controlli:

en: Mute:
it: Muto:

en: Video Speed:
it: Velocità Video

en: Video Preload:
it: Video Precaricato:

en: Arguments:
it: Argomenti:

en: Add This Video
it: Agg. questo Video

en: Update Video
it: Aggiorna Video

en: External URL
it: URL Esterno

en: Get External
it: Ottieni Esterno

en: Transparent
it: Trasparente

en: Custom
it: Personalizzato

en: Width:
it: Altezza:

en: Background Fit:
it: Sfondo Fit:

en: Background Position:
it: Posizione Sfondo:

en: Background Repeat:
it: Ripeti Sfondo:

en: Easing:
it: Effetto:

en: Duration (in ms):
it: Durata (in ms):

en: The title of the slide, will be shown in the slides list.
it: Il titolo della Slide, verrà visualizzato nell'elenco delle Slides.

en: Published
it: Pubblicato

en: Unpublished
it: Non Pubblicato

en: The state of the slide. The unpublished slide will be excluded from the slider.
it: Stato della Slide. La Slide non pubblicata sarà esclusa dalla Slider.

en: Language
it: Lingua

en: The language of the slide (uses WPML plugin).
it: Lingua della Slide (usa WPML plugin).

en: Slide Thumbnail. If not set - it will be taken from the slide image.
it: Miniatura della Slide. Se non è impostato - sarà presa dall'immagine della Slide.

en: Adds a unique class to the li of the Slide like class="rev_special_class" (add only the classnames, seperated by space)
it: Aggiunge una classe unica alla Slide come una classe a piacere="rev_special_class" (aggiungere solo i nomi della classe, separati da uno spazio)

en: Adds a unique ID to the li of the Slide like id="rev_special_id" (add only the id)
it: Aggiunge un ID univoco alla Slide come un ID a piacere="rev_special_id " (aggiungere solo l'id)

en: Enable
it: Abilita

en: Regular
it: Regolare

en: To Slide
it: A Slide

en: Same Window
it: Altra Finestra

en: New Window
it: Nuova Finestra

en: -- Not Chosen --
it: -- Nessuna scelta --

en: -- Next Slide --
it: -- Prossima Slide --

en: -- Previous Slide --
it: -- Precedente Slide --

en: -- Scroll Below Slider --
it: -- Scorrere sotto Slider --

en: Show Layers from Slide:
it: Mostra Layers della Slide:

en: Add Slide
it: Agg. Slide

en: Style
it: Stile

en: Animation
it: Animazione

en: Static Layers
it: Layer Statici

en: Save Static Styles
it: Salva Stili Statici

en: Overwrite current static styles?
it: Sovrascrivi Stili Statici correnti ?

en: White Space
it: Spazio Bianco

en: Background
it: Sfondo

en: Rotation
it: Rotazione

en: Perspective
it: prospettiva

en: Center
it: Centro

en: No Corner
it: Nessun Angolo

en: Sharp
it: Angolo

en: Sharp Reversed
it: Angolo invertito

en: Scale
it: Scala

en: Skew
it: Inclinato

en: Origin
it: Origine

en: Disabled
it: Disabilita

en: Pendulum
it: Pendolo

en: Slideloop
it: Cicli Slide

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Source Type
it: Tipo di Fonte

en: Classes
it: Classi

en: Static Layers will be shown on every slide in template sliders
it: I Layer statici verranno visualizzati in ogni Slide del template Sliders

en: Start on Slide
it: Inizio della Slide

en: End on Slide
it: Fine della Slide

en: Delete All Layers
it: Cancella tutti i Layers

en: Helper Grid:
it: Griglia di Aiuto:

en: Snap to:
it: Applica a:

en: None
it: Nessuna

en: Help Lines
it: Linea di aiuto

en: Width
it: Largh.:

en: Height
it: Alt.:

en: Next Slide
it: Slide successiva

en: Previous Slide
it: Slide precedente

en: Pause Slider
it: Pausa Slider

en: Link Type
it: Tipo di Link

en: Delay
it: Durata

en: Class
it: Classe

en: Edit Slider
it: Modifica Slider

en: New Slider
it: Nuova Slider

en: Specific Posts
it: Posts specifici

en: Min. Height
it: Alt. Minima

en: Edit Slides
it: Modifica Slides

en: Save Settings
it: Salva Slider

en: updating...
it: Sto Aggiornando...

en: Delete Slider
it: Elimina Slider

en: Preview Slider
it: Anteprima Slider

en: Custom CSS
it: CSS Personalizzato

en: Custom JavaScript
it: JavaScript Personalizzato

en: Transitions
it: Transizioni

en: First Transition Active
it: Attiva prima transizione

en: First slide transition type
it: Tipo Prima transizione Slide

en: Transition Duration
it: Durata Transazione

en: Appearance
it: Aspetto

en: Position
it: Posizione

en: Shadow Type
it: Tipo di Ombra

en: No Shadow
it: Nessuna

en: Background color
it: Colore Sfondo

en: Show Background Image
it: Mostra Immagine di Sfondo

en: Background Image Url
it: Url Immagine di Sfondo

en: Set
it: Imposta

en: Position on the page
it: Posizione sulla pagina

en: The top margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine superiore della slider

en: Margin Top
it: Margine Alto

en: The bottom margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine inferiore della slider

en: Margin Bottom
it: Margine Basso

en: The left margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine sinistro della slider

en: Margin Left
it: Margine Sinistro

en: The right margin of the slider wrapper div
it: Padding del margine destro della slider

en: Margin Right
it: Margine Destro

en: Navigation
it: Navigazione

en: Yes
it: Si

en: Enable Swipe Function on touch devices
it: Abilita Funzione Swipe  sui dispositivi touch

en: Touch Enabled
it: Abilita Touch

en: Lazy Load
it: Caricamento lento

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: JQuery No Conflict Mode
it: JQuery Non in modalità Conflitto

en: Put JS Includes To Body
it: Mettere JS Incluso nel corpo

en: Output Filters Protection
it: Filtri di protezione Output

en: By Compressing Output
it: Per compressione di Output

en: By Echo Output
it: Per Echo di Output

en: Export Slider
it: Esporta Slider

en: Export with Dummy Images
it: Esporta con Immagini fittizie

en: Replacing...
it: Sostituzione ...

en: API Functions
it: Funzioni API

en: Resume Slider
it: Riprendi Slider

en: Go To Slide
it: Vai alla Slide

en: External Scroll
it: Scroll Esterno

en: Redraw Slider
it: Ridisegna Slider

en: Video Settings
it: Impostazioni Video

en: Unpublish Slide
it: Slide non Pubblicata

en: Publish Slide
it: Pubblica Slide

en: Deleting Slide...
it: Elimina Slide...

en: Open copy / move dialog
it: Apri copia / sposta finestra di dialogo

en: Working...
it: Sto lavorando...

en: New Slide
it: Nuova Slide

en: New Transparent Slide
it: Nuova Slide Trasparente

en: Adding Slide...
it: Sto Aggiungendo la Slide...

en: Select image or multiple images to add slide or slides
it: Selezionare un'immagine o più immagini da aggiungere alla Slide o alla Slider

en: To Slider Settings
it: Impostazioni Slider

en: Preview Slide
it: Anteprima Slide

en: Choose slide language
it: Scegli Lingua della Slide

en: Choose language
it: Cambia Lingua

en: Loading Preview...
it: Caricamento Anteprima ...

en: Purchase Code already registered!
it: Codice di acquisto già registrato!

en: No slides found, please add some slides
it: Non sono state trovate Slides, per favore aggiungi alcune Slides

en: Revolution Slider Error
it: Revolution Slider ERRORE

en:  not found!<br>
it:  non trovato!<br>

en: Displays a revolution slider on the page
it: Visualizza una revolution slider nella pagina

en: No sliders found, Please create a slider
it: Non sono state trovate sliders, per favore creane una

en: Home Page Only
it: Solo nella Home Page

en: Pages: (example: 2,10)
it: Pagine: (esempio: 2,10)

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: All Events
it: Tutti gli Eventi

en: Today
it: Oggi

en: Tomorrow
it: Domani

en: Future
it: Futuri

en: Past
it: Dopo

en: This Month
it: Questo Mese

en: Next Month
it: Mese prossimo

en: Event Start Date
it: Data Inizio Evento

en: Event End Date
it: Data Fine Evento

en: View all posts in %s
it: Vedi tutti i posts in %s

en: All Languages
it: Tutte le Lingue
