Revolution Slider - en to ru translation catalogue (1534 entries)

en: Include RevSlider libraries globally (all pages/posts)
ru: Подключить библиотеки Revslider глобально ( все страницы / записи )

en: Pages to include RevSlider libraries
ru: Страницы включены в RevSlider библиотеки

en: If you want to use the PHP function "putRevSlider" in your code please make sure to check "
ru: Если вы хотите использовать функцию PHP "putRevSlider" в коде пожалуйста, не забудьте проверить "

en:  " in the backend's "General Settings" (top right panel). <br> <br> Or add the current page to the "
ru: " во внутреннем интерфейсе в " Общие настройки"  (верхняя правая панель). <br> <br>Или добавить текущую страницу в "

en: " option box.
ru: " опция.

en: Revolution Slider Error:
ru: Revolution Slider Ошибка:

en: Navigation Editor
ru: Редактор Навигации

en: -- wrong alias --
ru: --  неправильный псевдоним --

en: Navigation Bullets and Arrows are now set to none.
ru: Навигационные Маркеры и Стрелки выключены

en: Create Template
ru: Создать Шаблон

en: Do you really want to delete
ru: Вы действительно хотите удалить

en: Are you sure to replace the urls?
ru: Вы уверены что хотите заменить URLs?

en: Set selected settings on all Slides of this Slider? (This will be saved immediately)
ru: Применить выбранные настройки для всех Слайдов этого Слайдера? ( Изменения сохранятся мгновенно )

en: Select Slide Image
ru: Выбрать изображение слайда

en: Select Slide Video
ru: Выбрать Видео для Слайда

en: Show Slide Options
ru: Показать Параметры Слайда

en: Hide Slide Options
ru: Спрятать Параметры Слайда

en: Close
ru: Закрыть

en: Really update global styles?
ru: Вы уверены что хотите обновить глобальные стили?

en: Global Styles Editor
ru: Редактор Глобальных Стилей

en: Select Image
ru: Выбрать Изображение

en: Video Not Found!
ru: Видео не Найдено!

en: Handle has to be at least three character long
ru: Значение должно быть не меньше 3 символов

en: Really change font settings?
ru: Вы уверены что хотите изменить настройки шрифта?

en: Really delete font?
ru: Вы уверены что хотите удалить шрифт?

en: Class already exists, overwrite?
ru: Класс уже существует, перезаписать?

en: Class must be a valid CSS class name
ru: Класс должен быть валидным именем CSS класса

en: Really overwrite Class?
ru: Вы уверены что хотите перезаписать Класс?

en: Really delete Class
ru: Вы уверены что хотите удалить Класс?

en: ? This can't be undone!
ru: ?  Это действие нельзя отменить!

en: This class does not exist.
ru: Класс не найден.

en: Making changes to these settings will probably overwrite advanced settings. Continue?
ru: Изменение этих настроек может перезаписать расширенные настройки. Продолжить?

en: Select Static Layer Image
ru: Выбрать изображение статического слоя

en: Select Layer Image
ru: Выбрать изображение слоя

en: Do you really want to delete all the layers?
ru: Вы уверены что хотите удалить все слои?

en: Layer Animation Editor
ru: Редактор Анимации Слоя

en: Animation already exists, overwrite?
ru: Анимация уже существует, перезаписать?

en: Really overwrite animation?
ru: Вы уверены что хотите перезаписать анимацию?

en: Default animations can't be deleted
ru: Стандартные анимации не могут быть удалены

en: Must be greater than start time
ru: Значение должно быть больше чем время старта

en: Selected layer not set
ru: Выбранный слой не установлен

en: Edit Layer Start
ru: Редактировать Начало Слоя

en: Edit Layer End
ru: Редактировать Окончание Слоя

en: Default Animations can't be renamed
ru: Стандартные анимации не могут быть переименованы

en: Animationname already existing
ru: Анимация с таким именем уже существует

en: CSS classname already existing
ru: CSS класс с таким именем уже существует

en: Original CSS classname not found
ru: Оригинальный CSS класс не найден

en: Enter a correct class name
ru: Введите корректное имя класса

en: Class not found in database
ru: Класс не найден в базе данных

en: CSS classname not found
ru: CSS класс не найден

en: Delete this caption? This may affect other Slider
ru: Удалить этот заголовок? Это может повлиять на другие Слайдеры

en: This will update the Class with the current set Style settings, this may affect other Sliders. Proceed?
ru: Настройки Класса будет обновлены в соответствии с текущими настройками Стиля, это может отразиться на других Слайдерах. Продолжить?

en: Template will have the state of the last save, proceed?
ru: Шаблон останется в состоянии последнего сохранения. Продолжить?

en: Please enter a Slide title
ru: Пожалуйста введите название Слайда

en: Please Wait a Moment
ru: Пожалуйста подождите

en: Copy / Move
ru: Копия / Перенос

en: Preset Loaded
ru: Набор Настроек загружен

en: Add Bulk Slides
ru: Пакетное добавление Слайдов

en: Arrows
ru: Стрелочки

en: Bullets
ru: Маркеры

en: Thumbnails
ru: Миниатюры

en: Tabs
ru: Табы

en: Delete this Navigation?
ru: Удалить Навигацию?

en: Navigation name could not be updated
ru: Имя навигации не может быть обновлено.

en: Name too short, at least 3 letters between a-zA-z needed
ru: Имя слишком короткое, минимальная длина три буквы a-zA-Z

en: Navigation name already exists, please choose a different name
ru: Навигация с таким именем уже существует, пожалуйста выберите другое имя

en: Remove current element from Navigation?
ru: Удалить элемент из Навигации?

en: This navigation element does not exist, create one?
ru: Элемент Навигации не существует, создать Элемент?

en: Overwrite current animation?
ru: Перезаписать анимацию?

en: Default animations can't be changed
ru: Стандартные анимации не могут быть изменены

en: Animation already existing with given handle, please choose a different name.
ru: Анимация с данным именем уже существует, пожалуйста выберите другое имя.

en: Really delete animation:
ru: Вы уверены что хотите удалить анимацию ?

en: This will reset the navigation, continue?
ru: Это сбросит навигацию, продолжить?

en: Preset name already exists, please choose a different name
ru: Набор Настроек с таким именем уже существует, пожалуйста выберите другое имя

en: Really delete this preset?
ru: Вы уверены что хотите удалить Набор Настроек?

en: Maybe wrong YoutTube ID given
ru: Возможно вы указали неверный 
    YoutTube ID

en: Preset not found
ru: Набор Настроек не найден

en: Cover Image need to be set for videos
ru: Видео должно иметь Изображение-обложку

en: Really remove this action?
ru: Вы уверены что хотите удалить это действие?

en: Layer is triggered by
ru: Слой инициируется

en:  due to action:
ru: при действии:

en: layer:
ru: слой:

en: Start Layer "in" animation
ru: Начать анимацию "появления" Слоя

en: Start Layer "out" animation
ru: Начать анимацию "исчезания" Слоя

en: Start Video
ru: Показывать Видео

en: Stop Video
ru: Остановить Видео

en: Toggle Layer Animation
ru: Переключить Анимацию Слоя

en: Toggle Video
ru: Переключить Видео

en: Last Slide
ru: Последний Слайд

en: Simulate Click
ru: Имитировать Нажатие

en: Toogle Class
ru: Переключить Класс

en: Copy hover styles to idle?
ru: Копировать hover стили в обычные стили?

en: Copy idle styles to hover?
ru: Копировать обычные стили в hover стили?

en: Please select at least one device type
ru: Пожалуйста выберите хотя бы один тип устройств

en: Please select an existing Style Template
ru: Пожалуйста выберите существующий Шаблон Стиля

en: Can not remove last transition!
ru: Невозможно удалить последнюю анимацию!

en: Given animation name is a default animation. These can not be changed.
ru: Указанное имя анимации используется для стандартной анимации и не может быть изменено.

en: Animation exists, override existing animation?
ru: Анимация уже существует, перезаписать текущую анимацию?

en: (never show this message again)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>
ru: (не показывать больше это сообщение)&nbsp;&nbsp;<b>X</b>

en: Hi! Would you like to activate your version of Revolution Slider to receive live updates & get premium support? This is optional and not needed if the slider came bundled with a theme.
ru: Здравствуйте! Желаете активировать вашу версию Revolution Slider чтобы  получать обновления и премиум поддержку? Это не обязательно и не нужно если вы получили слайдер вместе с темой.

en: Close & don't show again<b>X</b>
ru: Закрыть и больше не показывать <b>X</b>

en: Choose Slide Template
ru: Выберите Шаблон Слайда

en: importing slider settings and data...
ru: импорт настроек и данных слайдера...

en: Go Back
ru: Назад

en: Slider Import Success, redirecting...
ru: Слайдер Импортирован успешно, перенаправление...

en: importing template slider settings and data...
ru: импорт настроек и данных шаблона слайдера...

en: ID missing, something went wrong. Please try again!
ru: ID отсутствует, видимо что-то случилось.  Попробуйте еще раз!

en: Slider not found
ru: Слайдер не найден

en: Slider setting could not be changed
ru: Настройки слайдера не могут быть изменены

en: Missing values to add preset
ru: Отсутствуют значения для добавления Набора Настроек

en: Preset created
ru: Набор Настроек создан

en: Missing values to remove preset
ru: Отсутствуют значения для удаления Набора Настроек

en: Preset deleted
ru: Набор Настроек удален

en: Slider created
ru: Слайдер создан

en: Slider updated
ru: Слайдер обновлён

en: Template can't be deleted, it is still being used by the following Sliders:
ru: Шаблон не может быть удален, он используется следующими слайдерами:

en: Slider deleted
ru: Слайдер удален

en: Success! Refreshing page...
ru: Операция завершена успешно! Обновляем страницу...

en: Slide Created
ru: Слайдер Создан

en: Slides Created
ru: Слайдеры Созданы

en: Slide Created, redirecting...
ru: Слайд Создан, перенаправление...

en: Missing redirect ID!
ru: Отсутствует ID переадресации!

en: Slide copied to current Slider, redirecting...
ru: Слайд скопирован в текущий Слайдер

en: Slide updated
ru: Слайдер обновлен

en: Static Global Layers updated
ru: Статические Глобальные Слои обновлены

en: Post deleted
ru: Запись удалена

en: Slide deleted
ru: Слайд удален

en: Slide duplicated
ru: Слайд сдублирован

en: Success!
ru: Операция завершена успешно!

en: No valid Slide ID given
ru: Недействительный ID Слайда

en: No valid title given
ru: Недействительный заголовок

en: Could not save Slide as Template
ru: Невозможно сохранить Слайд как Шаблон

en: Slide added to Templates
ru: Слайд добавлен в Шаблоны

en: CSS saved
ru: CSS сохранен

en: CSS could not be saved
ru: CSS не может быть сохранен

en: Class name renamed
ru: Класс переименован

en: Style deleted!
ru: Стиль удален!

en: Animation saved
ru: Анимация сохранена

en: Animation deleted
ru: Анимация удалена

en: Order updated
ru: Заказ обновлен

en: Title updated
ru: Название обновлено

en: Slide changed
ru: Слайд Изменен

en: General settings updated
ru: Основные настройки обновлены

en: Sortby updated
ru: Сортировка обновлёна

en: Image urls replaced
ru: URL-адреса изображений заменены

en: Settings in all Slides changed
ru: Настройки во всех слайдах изменились

en: The API key, the Purchase Code and the Username need to be set!
ru: Ключ API, 
    Код покупки
     и Имя пользователя должны быть установлены!

en: Purchase Code Successfully Activated
ru: Код покупки
     успешно активирован!

en: Purchase Code is invalid
ru: Код покупки
     недействителен

en: Successfully removed validation
ru: Успешно удалены проверки

en: Could not remove Validation!
ru: Не удалось удалить Проверка!

en: Setting Changed!
ru: Настройки изменены!

en: No ID given
ru: Не указано ID

en: Invalid Email
ru: Неверный Email

en: Success! Please check your Emails to finish the subscribtion
ru: Операция завершена успешно! Пожалуйста проверьте Email для завершения подписки

en: Invalid Email/Could not connect to the Newsletter server
ru: Недействительный Email / Невозможно подсоединиться к серверу Новостной рассылки

en: No Email given
ru: Не указан Email

en: Success! Please check your Emails to finish the process
ru: Операция завершена успешно! Проверьте ваши Emails для окончания процесса

en: Navigation saved/updated
ru: Навигация сохранена / обновлена

en: Navigations updated
ru: Навигации обновлены

en: Navigation deleted
ru: Навигация удалена

en: Wrong ID given
ru: Неверный ID

en: Successfully fetched Facebook albums
ru: Альбомы Facebook успешно загружены

en: Could not fetch Facebook albums
ru: Невозможно загрузить Альбомы Facebook

en: Cleared Albums
ru: Очищенные альбомы

en: Successfully fetched flickr photosets
ru: Flickr photosets
     успешно загружены

en: Could not fetch flickr photosets
ru: Невозможно загрузить фотосеты Flickr

en: Cleared Photosets
ru: Очищенные фотосеты

en: No User URL - Could not fetch flickr photosets
ru: Отсутствует URL пользователя - невозможно загрузить фотосеты Flickr

en: No API KEY - Could not fetch flickr photosets
ru: Отсутствует API KEY - невозможно загрузить фотосеты Flickr

en: Successfully fetched YouTube playlists
ru: Плейлисты Youtube
     успешно загружены

en: Could not fetch YouTube playlists
ru: Невозможно загрузить плейлисты Youtube

en: No Data Received
ru: Данные не получены

en: Loading Error
ru: Ошибка Загрузки

en: Loading Error:
ru: Ошибка Загрузки:

en: Please Wait...
ru: Ждите...

en: Select the Navigation Category to Edit
ru: Выберите категорию Навигации для редактирования

en: Add New
ru: Добавить новый

en: Skin Name
ru: Имя скина

en: Thumbs
ru: Миниатюры

en: Actions
ru: Действия

en: Editing
ru: Редактирование

en: Remove
ru: Убрать

en: Markup
ru: Разметка

en: Reset Defaults
ru: Сбросить на стандартные настройки

en: Parameters
ru: Параметры

en: Slide Title
ru: Название Слайда

en: Slide Description
ru: Описание Слайда

en: Parameter
ru: Параметр

en: Style Helper
ru: Помощник стилей

en: Color Value
ru: Цвет

en: Add
ru: Добавить

en: Border Radius
ru: Радиус границы

en: Top Left
ru: Верхний Левый

en: Top Right
ru: Верхний Правый

en: Bottom Right
ru: Нижний Правый

en: Bottom Left
ru: Нижний Левый

en: Border
ru: Граница

en: Top
ru: Верх

en: Right
ru: Право

en: Bottom
ru: Низ

en: Left
ru: Лево

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Angle
ru: Угол

en: Distance
ru: Дистанция

en: Blur
ru: Размытие

en: Font Family
ru: Шрифт

en: Resets
ru: Сброс

en: Classes & Style
ru: Классы и Стили

en: Only Classes
ru: Только классы

en: Live Preview - Hover & Click for test
ru: Живой Предпросмотр - Наведите мышку и нажмите для тестов

en: Suggested Width:
ru: Предлагаемая ширина:

en: Suggested Height:
ru: Предлагаемая высота:

en: Save All Changes
ru: Сохранить все изменения

en: View
ru: Просмотр

en: Edit
ru: Редактирование

en: Custom Navigations
ru: Пользовательские Навигации

en: Default Navigations
ru: Стандартные Навигации

en: Slider:
ru: Слайдер:

en: Edit Template Slide
ru: Редактировать слайд

en: Edit Slide
ru: Изменить

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Help
ru: Помощь

en: <b>Warning!!! </b>The jquery ui javascript include that is loaded by some of the plugins are custom made and not contain needed components like 'autocomplete' or 'draggable' function.
    		Without those functions the editor may not work correctly. Please remove those custom jquery ui includes in order the editor will work correctly.
ru: <b>Внимание!!! </b> Скрипты jquery ui  загружаемые некоторыми плагинами не содержат компоненты типа 'autocomplete' или 'draggable' . Без этих функций редактор может работать некорректно. Пожалуйста деактивируйте эти плагины для корректной работы редактора.

en: Insert Meta
ru: Вставить Мета

en: Post Replace Placeholders:
ru: Заменить запись в Области:

en: Any custom meta tag
ru: Любой нестандартный мета-тег

en: Post Title
ru: Заголовок записи

en: Post Excerpt
ru: Отрывок записи

en: Post Alias
ru: Псевдоним записи

en: Post content
ru: Содержимое записи

en: The link to the post
ru: Ссылка на запись

en: Date created
ru: Дата создания

en: Date modified
ru: Дата изменения

en: Author name
ru: Имя Автора

en: Number of comments
ru: Количество комментариев

en: List of categories with links
ru: Список категорий со ссылками

en: List of tags with links
ru: Список тегов со ссылками

en: Featured Image URL
ru: URL Миниатюры Записи

en: Featured Image &lt;img /&gt;
ru: Миниатюра Записи &lt;img /&gt;

en: Events Placeholders:
ru: Область Событий:

en: Event start date
ru: Дата начала

en: Event end date
ru: Дата окончания

en: Event start time
ru: Время начала

en: Event end time
ru: Время окончания

en: Event ID
ru: ID События

en: Event location name
ru: Событие по имени

en: Event location slug
ru: Событие по метке

en: Event location address
ru: Событие по адресу

en: Event location town
ru: Событие по местности

en: Event location state
ru: Событие по состоянию

en: Event location postcode
ru: Событие по индексу

en: Event location region
ru: Событие по региону

en: Event location country
ru: Событие по стране

en: Flickr Placeholders:
ru: Контейнеры Flickr:

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Views
ru: Просмотры

en: Image URL
ru: Ссылка Изображения

en: Image &lt;img /&gt;
ru: Изображение &lt;img /&gt;

en: Instagram Placeholders:
ru: Контейнеры Instagram:

en: Title
ru: Название

en: Content
ru: Контент

en: Link
ru: Ссылка

en: Number of Likes
ru: Кол-во лайков

en: Number of Comments
ru: Кол-во комментариев

en: Twitter Placeholders:
ru: Контейнеры Twitter:

en: Pulbishing Date
ru: Дата Публикации

en: Retweet Count
ru: Кол-во ретвитов

en: Favorite Count
ru: Кол-во Избранных

en: Facebook Placeholders:
ru: Контейнеры Facebook:

en: Last Modify Date
ru: Дата последнего изменения

en: YouTube Placeholders:
ru: Контейнеры YouTube:

en: Excerpt
ru: Отрывок

en: Vimeo Placeholders:
ru: Контейнеры Vimeo:

en: Number of Views
ru: Кол-во просмотров

en: Advanced CSS
ru: Расширенный CSS

en: Style from Options
ru: Стиль из Параметров

en: Editable via Option Fields, Saved in the Class:
ru: Редактируется в полях Параметров, сохраненных в Классе:

en: Additional Custom Styling
ru: Дополнительные пользовательские Стили

en: Appended in the Class:
ru: Добавлено в класс:

en: Save As
ru: Сохранить как

en: Save As:
ru: Сохранить как:

en: Rename CSS
ru: Переименовать CSS

en: Rename to:
ru: Переименовать:

en: Layer Inline CSS
ru: Inline CSS Слоя

en: Advanced Custom Styling
ru: Расширенные Пользовательские Стили

en: Appended Inline to the Layer Markup
ru: Добавить Inline CSS к разметке слоя

en: Save Under
ru: Сохранить Как

en: Save Under:
ru: Сохранить Как:

en: Save Slide
ru: Сохранить слайд

en: Update Static Layers
ru: Обновить Статические Слои

en: updating
ru: обновление

en: Slider Settings
ru: Настройки слайдера

en: Slides Overview
ru: Обзор Слайдов

en: Delete Slide
ru: Удалить слайд

en: CSS Global
ru: Глобальный CSS

en: Preview
ru: Просмотр

en: Rename Animation
ru: Переименовать Анимацию

en: Delete this slide?
ru: Удалить этот слайд?

en: New Post
ru: Новая Запись

en: Edit Posts
ru: Редактировать Записи

en: This is a list of posts that are taken from multiple sources.
ru: Список записей, собранных из разных источников.

en: Sort by
ru: Фильтр по

en: Updating Sorting...
ru: Сортировка обновляются...

en: Post List
ru: Список Записей

en: Saving Order
ru: Сохранить выбранное

en: No Posts Found
ru: Записи не найдены

en: Unpublish Post
ru: Неопубликован

en: Publish Post
ru: Опубликован

en: Edit Post
ru: Изменить Запись

en: Click to change the slide image. Note: The post featured image will be changed.
ru: Нажмите для смены изображения слайда. Обратите внимание что будет изменена миниатюра записи.

en: no image
ru: нет изображения

en: Delete
ru: Удалить

en: Warning! Removing this entry will cause the original wordpress post to be deleted.
ru: Внимание! Удаление этой записи вызовет стирание оригинального сообщение wordpress.

en: Global Settings
ru: Общие настройки

en: Sort By:
ru: Сортировать По:

en: By ID
ru: По ID

en: By Name
ru: По Имени

en: By Type
ru: По Типу

en: By Favorit
ru: По 
    Избранным

en: Filter By:
ru: Фильтровать По:

en: All
ru: Все

en: Posts
ru: Записи

en: Gallery
ru: Галерея

en: No Sliders Found
ru: слайдеры не найдены

en: For the
ru: Для

en: pages or posts editor
ru: Редактор страниц / записей

en: insert the shortcode:
ru: Вставить shortcode:

en: From the
ru: В

en: widgets panel
ru: Панеле виджетов

en: drag the "Revolution Slider" widget to the desired sidebar
ru: Перетащите виджет "Revolution Slider " в боковое меню

en: theme html
ru: html темы

en: use
ru: изпользовать

en: To add the slider only to homepage use
ru: Добавить слайдер только на главную страницу

en: To add the slider on specific pages or posts use
ru: Добавить слайдер на выбранные страницы или записи

en: Version Information
ru: Информация о Версии

en: Installed Version
ru: Установленная Версия

en: Latest Stable Version
ru: Последняя 
    Стабильная 
    Версия

en: Update to Stable (Free)
ru: Обновить до Стабильной версии ( Бесплатно )

en: Latest Available Version
ru: Последняя доступная Версия

en: Check Version
ru: Проверить Версию

en: Need Premium Support and Live Updates ?
ru: Нужна Премиум Поддержка и Авто Обновления?

en: Why is this Important ?
ru: Почему это важно?

en: Benefits
ru: Преимущества

en: Get Premium Support
ru: Получить Премиум поддержку

en:  - We help you in case of Bugs, installation problems, and Conflicts with other plugins and Themes
ru: - Мы поможем вам с ошибками, проблемами с установкой и конфликтами с другими плагинами и темами

en: Live Updates
ru: Актуальные Обновления

en:  - Get the latest version of our Plugin. New Features and Bug Fixes are available regularly !
ru: - Получи последнюю версию нашего плагина. Регулярно получай новые возможности и исправленные ошибки.

en: Information
ru: Информация

en: Please note that this plugin came bundled with a theme. The use of the Revolution Slider is limited to this theme only.<br>If you need support from the Slider author ThemePunch or you want to use the Revolution slider with an other theme you will need an extra single license available at CodeCanyon.
ru: Обратите внимание: этот плагин является частью темы. Использование Revolution Slider ограничено этой темой. Если вам требуется поддержка от автора 
    Revolution Slider или вы хотите использовать 
    Revolution Slider с другой темой вам потребуется еще одна лицензия.

en: Newsletter
ru: Новостная рассылка

en: Why subscribe?
ru: Зачем подписываться?

en: Unsubscribe our newsletter
ru: Отписаться от новостной рассылки

en: Subscribe to our newsletter
ru: Подписаться на новостную рассылку

en: Enter your E-Mail here
ru: Введите ваш E-Mail

en: Subscribe
ru: Подписаться

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Cancel
ru: Отменить

en: unsubscibe from newsletter
ru: Отписаться от новостной рассылки

en: Perks of subscribing to our Newsletter
ru: Преимущества подписки на новостную рассылку

en: Receive info on the latest ThemePunch product updates
ru: Получайте информацию о последних обновлениях продуктов от 
    ThemePunch

en: Be the first to know about new products by ThemePunch and their partners
ru: Узнайте первыми  про новые продукты от 
    ThemePunch и партнеров

en: Participate in polls and customer surveys that help us increase the quality of our products and services
ru: Участвуйте в опросах, которые помогают нам повысить качество наших продуктов и услуг

en: Update History
ru: История обновлений

en: Import Slider
ru: Импортировать Слайдер

en: Choose the import file
ru: Выберите файл импорта

en: Custom Animations:
ru: Своя Анимация:

en: overwrite
ru: заменить

en: append
ru: добавить

en: Static Styles:
ru: Статические стили:

en: Duplicate
ru: Дублировать

en: Do It!
ru: Сдеалть это!

en: Copy / move slide
ru: Копия / перенос

en: Choose Slider
ru: Выберите Slider

en: Choose Operation
ru: Выберите операцию

en: Copy
ru: Копировать

en: Move
ru: Переместить

en: General Settings
ru: Общие параметры

en: View Plugin Permission:
ru: Посмотреть права плагина:

en: To Admin
ru: Для Администратора

en: To Editor, Admin
ru: Для Редактора, Администратора

en: Author, Editor, Admin
ru: Для Автора, Редактора, Администратора

en: The role of user that can view and edit the plugin
ru: Роль пользователя, который можно просматривать и редактировать плагин

en: Include RevSlider libraries globally:
ru: Включить библиотеки RevSlider глобально:

en: On
ru: Вкл.

en: Off
ru: Выкл.

en: ON - Add CSS and JS Files to all pages. </br>Off - CSS and JS Files will be only loaded on Pages where any rev_slider shortcode exists.
ru: Включено - добавит CSS / JS файлы на все страницы. Выключено - CSS / JS файлы будут добавлены только на страницы, использующие шорткод rev_slider

en: Pages to include RevSlider libraries:
ru: Укажите страницы для которых будут подключены библиотеки RevSlider:

en: Specify the page id's that the front end includes will be included in. Example: 2,3,5 also: homepage,3,4
ru: Укажите id страниц, которые должны быть включены или исключены с главной страницы. Пример: 2,3,5 также: стартовой, 3,4

en: Insert JavaScript Into Footer:
ru: Вставить JS  в подвал:

en: Putting the js to footer (instead of the head) is good for fixing some javascript conflicts.
ru: Вставка JS в подвал (вместо шапки), это хорошо для исправления некоторых конфликтов.

en: Defer JavaScript Loading:
ru: Отложить загрузку JavaScript:

en: Defer the loading of the JavaScript libraries to maximize page loading speed.
ru: Отложить загрузку библиотек JavaScript для более быстрой загрузки страницы.

en: Enable Markup Export option:
ru: Включить возможность экспорта разметки:

en: This will enable the option to export the Slider Markups to copy/paste it directly into websites.
ru: Включить возможность экспорта разметки для вставки / копирования непосредственно на сайт.

en: Font Loading URL:
ru: URL Шрифта:

en: Insert something in it and it will be used instead of http://fonts.googleapis.com/css?family= (For example: http://fonts.useso.com/css?family= which will also work for chinese visitors)
ru: Это значения будет использовано вместо 
    http://fonts.googleapis.com/css?family= ( Например: http://fonts.useso.com/css?family= будет работать для китайских пользователей )

en: Default Settings for Advanced Responsive Grid Sizes:
ru: Стандартные настройки для Раширенных Адаптивных Размеров Сетки:

en: Desktop Grid Width
ru: Ширина сетки для Десктопа

en: Notebook Grid Width
ru: Ширина сетки для Ноутбука

en: Tablet Grid Width
ru: Ширина сетки для Планшета

en: Mobile Grid Width
ru: Ширина сетки для Телефона

en: Define the default Grid Sizes for devices: Desktop, Tablet and Mobile
ru: Задает стандартные размеры сетки для следующих устройств: Десктоп, Планшет, Телефон

en: Enable Notifications:
ru: Включить Оповещения:

en: Enable/Disable ThemePunch Notifications in the Admin Notice bar.
ru: Включить / Выключить уведомления от ThemePunch в панели уведомлений администратора

en: Enable Logs:
ru: Включить Логи:

en: Enable console logs for debugging.
ru: Включить логи консоли для отладки.

en: Update
ru: Обновить

en: Add Video Layout
ru: Добавить Слой Видео

en: Source
ru: Источник

en: Sizing
ru: Размеры

en: Settings
ru: Настройки

en: Visibility
ru: Видимость

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Choose video type
ru: Выберите тип видео

en: From Stream
ru: Из потока

en: Vimeo ID or URL
ru: Vimeo ID или URL

en: example: 30300114
ru: пример: 30300114

en: YouTube ID or URL
ru: YouTube ID или URL

en: example
ru: пример

en: Poster Image Url
ru: Постер картинки Url

en: Set Image
ru: Выбрать изображение

en: Video MP4 Url
ru: Видео MP4 Url

en: Set Video
ru: Выбрать Видео

en: Video WEBM Url
ru: Видео WEBM Url

en: Video OGV Url
ru: Видео OGV Url

en: Full Screen:
ru: Полный Экран:

en: Force Cover:
ru: Принудительно Использовать Обложку

en: Dotted Overlay:
ru: Наложение точек:

en: none
ru: пусто

en: 2 x 2 Black
ru: 2 x 2 Черный

en: 2 x 2 White
ru: 2 x 2 Белый

en: 3 x 3 Black
ru: 3 x 3 Черный

en: 3 x 3 White
ru: 3 x 3 Белый

en: Aspect Ratio:
ru: Соотношение сторон:

en: Loop Video:
ru: Зациклить Видео:

en: Disable
ru: Запретить

en: Loop, Slide is paused
ru: Зациклить, Слайд остановлен

en: Loop, Slide does not stop
ru: Зациклить, Слайд не останавливается

en: Autoplay:
ru: Автозапуск:

en: Stop Other Videos:
ru: Остановить остальные Видео:

en: Next Slide On End:
ru: Следующий Слайд и последний:

en: Rewind at Slide Start:
ru: Перемотать на старте слайда:

en: Hide Controls:
ru: Скрыть управление:

en: Mute:
ru: Пауза:

en: Start at:
ru: Старт:

en: i.e.: 0:17
ru: например: 0:17

en: End at:
ru: Конец:

en: i.e.: 2:41
ru: например: 2:41

en: Show Cover at Pause:
ru: Показывать обложку во время паузы:

en: Video Speed:
ru: Скорость Видео:

en: Video Preload:
ru: Предварительная загрузка видео:

en: Auto
ru: Авто

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Preview Image
ru: Предпросмотр

en: Image Library
ru: Библиотека Изображений

en: Video Thumbnail
ru: Миниатюра Видео

en: Disable Mobile:
ru: Выключить на Телефоне:

en: Only Preview on Mobile:
ru: Предпросмотр на телефоне:

en: Arguments:
ru: Аргументы:

en: Add This Video
ru: Добавить это Видео

en: Update Video
ru: Обновить Видео

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Your Envato username.
ru: Ваше имя пользователя Envato.

en: Envato API Key:
ru: Envato API ключ:

en: You can find the API key by visiting your Envato Account page, then clicking the My Settings tab. At the bottom of the page you will find your accounts API key.
ru: Вы можете найти API key на странице вашего Envato аккаунта, в разделе "My Settings". В самом низу страницы вы найдете API key.

en: Purchase code:
ru: Код покупки:

en: Please enter your
ru: Пожалуйста введите ваш

en: CodeCanyon Slider Revolution purchase code / license key
ru: CodeCanyon Slider Revolution 
    код покупки / ключ лицензии

en: . You can find your key by following the instructions on
ru: . Вы можете найти ваш ключ следуя инструкциям на

en:  this page.
ru: эту страницу.

en: Register
ru: Зарегистрироваться

en: Deregister
ru: Отменить Регистрацию

en: Search for Updates
ru: Поиск Обновлений

en: To register the plugin on a different website, click the “Deregister” button here first.
ru: Чтобы зарегистрировать плагин для другого сайта нажмите кнопку "Отменить Регистрацию"

en: How to get Support ?
ru: Как получить Поддержку?

en: Please feel free to contact us via our
ru: Пожалуйста, не стесняйтесь связаться с нами через контакты

en: Support Forum
ru: Форум поддержки

en: and/or via the
ru:  и/или через

en: Item Disscussion Forum
ru: Форум пользователей

en: Click Here to get
ru: Нажмите сюда чтобы получить

en: Premium Support and Auto Updates
ru: Премиум Поддержка и Авто Обновления

en: Main Background
ru: Главный Фон

en: Slide Animation
ru: Анимация Слайда

en: Link & Seo
ru: Ссылки и SEO

en: Slide Info
ru: Информация о Слайде

en: Source Settings
ru: Настройки Источника

en: Parallax
ru: Параллакс

en: Featured Image
ru: Миниатюра Записи

en: Stream Image
ru: Потоковое Изображение

en: Stream Video
ru: Потоковое Видео

en: Use Cover
ru: Использовать Обложку

en: Main / Background Image
ru: Главное / Фоновое Изображение

en: Change Image
ru: Изменить изображение

en: External URL
ru: Внешняя ссылка

en: Get External
ru: Внешние

en: Transparent
ru: Прозрачность

en: Solid Colored
ru: Сплошной цвет

en: YouTube Video
ru: YouTube Видео

en: example: T8--OggjJKQ
ru: например: T8--OggjJKQ

en: Cover Image:
ru: Изображение обложки:

en: Vimeo Video
ru: Vimeo Видео

en: HTML5 Video
ru: HTML5 Видео

en: Change Video
ru: Изменить Видео

en: Image Source Size:
ru: Размер Изображения:

en: Alt:
ru: Альтернативный текст:

en: From Media Library
ru: Из Медиа Библиотеки

en: From Filename
ru: Из Файла

en: Custom
ru: Свой

en: Width:
ru: Ширина:

en: Height:
ru: Высота:

en: Start At:
ru: Старт:

en: For Example: 00:17
ru: Например: 00:17

en: End At:
ru: Конец:

en: For Example: 02:17
ru: Например: 02:17

en: Mute Video:
ru: Выключить звук Видео:

en: Background Fit:
ru: Закрепить Фон:

en: Background Position:
ru: Позиция Фона:

en: Background Repeat:
ru: Повторять Фон:

en: Parallax Level:
ru: Уровень Параллакса:

en: No Parallax
ru: Параллакс выключен

en: Parallax Feature in Slider Settings is deactivated, parallax will be ignored.
ru: Параллакс выключен в настройках Слайдера, параллакс будет проигнорирован.

en: Scale: (in %):
ru: Масштабирование 
    : (в %):

en: From
ru: С

en: To
ru: До

en: Horizontal Offsets:
ru: Горизонтальные сдвиги:

en: Vertical Offsets:
ru: Вертикальные сдвиги:

en: Rotation:
ru: Ротация:

en: Easing:
ru: Функция скорости анимации
    :

en: Duration (in ms):
ru: Длительность (в мс):

en: The title of the slide, will be shown in the slides list.
ru: Название слайда, будут показаны в списке слайдов.

en: Slide "Delay":
ru: "Задержка" Слайда

en: A new delay value for the Slide. If no delay defined per slide, the delay defined via Options (9000ms) will be used.
ru: Новое значение "задержки" для Слайда. Если время 
    "задержки" для слайда не задано, будет использовано время 
    "задержки" из Основных Настроек Слайдера.

en: Slide State
ru: Состояние Слайда

en: Published
ru: Опубликован

en: Unpublished
ru: Неопубликован

en: The state of the slide. The unpublished slide will be excluded from the slider.
ru: Состояние слайда. Неопубликованные слайд будут исключены из ползунка.

en: Language
ru: Язык

en: The language of the slide (uses WPML plugin).
ru: Язык слайда (использует WPML плагин).

en: Visible from:
ru: Видим с:

en: If set, slide will be visible after the date is reached.
ru: Слайд будет виден после этой даты

en: Visible until:
ru: Видим до:

en: If set, slide will be visible till the date is reached.
ru: Слайд будет виден до этой даты

en: Thumbnail:
ru: Миниатюра:

en: Slide Thumbnail. If not set - it will be taken from the slide image.
ru: Миниатюра Слайда. Если не задана - будет сгенерирована из изображения слайда.

en: Save Performance:
ru: Сохранить Производительность:

en: Slide End Transition will first start when last Layer has been removed.
ru: Анимация исчезания слайда начнется когда будет скрыт последний слой.

en: Used Transitions (Order in Loops)
ru: Используемые Анимации ( Порядок в циклах )

en: Slot / Box Amount:
ru: Кол-во слотов:

en: # of slots/boxes the slide is divided into.
ru: кол-во слотов на которые делится слайд

en: Slot Rotation:
ru: Поворот слота:

en: Start Rotation of Transition (deg).
ru: Начальный поворот перехода ( град. )

en: Animation Duration:
ru: Длительность Анимации:

en: The duration of the transition.
ru: Длительность анимации

en: Easing In:
ru: Функция скорости анимации появления:

en: The easing of Appearing transition.
ru: Функция скорости анимации появления.

en: Easing Out:
ru: Функция скорости анимации исчезания:

en: The easing of Disappearing transition.
ru: Функция скорости анимации исчезания.

en: Parameter
ru: Параметр

en: Max. Chars
ru: Макс. кол-во символов

en: Description of Slider:
ru: Описание Слайдера:

en: Define a description here to show at the navigation if enabled in Slider Settings
ru: Введите описание для показа в навигации ( если опция включена в Настройках Слайдера )

en: Class:
ru: Класс:

en: Adds a unique class to the li of the Slide like class="rev_special_class" (add only the classnames, seperated by space)
ru: Добавляет уникальный класс для LI элементов слайда, например class="rev_special_class" ( добавляйте только имена классов разделенные пробелом )

en: Adds a unique ID to the li of the Slide like id="rev_special_id" (add only the id)
ru: Добавляет уникальный ID для LI элементов слайда, например class="rev_special_id" ( добавляйте только ID )

en: Custom Fields:
ru: Пользовательские Поля:

en: Add as many attributes as you wish here. (i.e.: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").
ru: Здесь вы можете добавить дополнительные аттрибуты. ( например: data-layer="firstlayer" data-custom="somevalue").

en: Enable Link:
ru: Включить Ссылку:

en: Enable
ru: Включить

en: Link the Full Slide to an URL or Action.
ru: Целый Слайд ведет на определенную ссылку или действие.

en: Link Type:
ru: Тип Ссылки:

en: Regular
ru: Постояно

en: To Slide
ru: На Слайд

en: Regular - Link to URL,  To Slide - Call a Slide Action
ru: Обычный - ссылка на URL, На Слайд - переключиться на слайд

en: Slide Link:
ru: Ссылка Слайда:

en: A link on the whole slide pic (use {{link}} or {{meta:somemegatag}} in template sliders to link to a post or some other meta)
ru: Ссылка изображения слайда ( используйте {{link}} или {{meta:somemegatag}} в Шаблонах Слайдеров чтобы ссылаться на запись или страницу )

en: Link Target:
ru: Цель ссылки :

en: Same Window
ru: Текущее Окно

en: New Window
ru: Новое Окно

en: The target of the slide link.
ru: Цель ссылки.

en: -- Not Chosen --
ru: -- Не выбрано --

en: -- Next Slide --
ru: -- Следующий слайд --

en: -- Previous Slide --
ru: -- Предыдущий слайд --

en: -- Scroll Below Slider --
ru: -- Прокрутка под Слайдером --

en: Link To Slide:
ru: Ссылка на Слайд:

en: Call Slide Action
ru: Переключиться на Слайд

en: Link Sensibility:
ru: Чувствительность ссылки:

en: Front
ru: Передняя сторона

en: Back
ru: Задняя сторона

en: The z-index position of the link related to layers
ru: z-index позиция ссылки относительно слоев

en: Static / Global Layers
ru: Статические / Глобальные Слои

en: Show Layers from Slide:
ru: Показывать Слои из Слайда:

en: Add to Templates
ru: Добавить в шаблоны

en: Add Slide
ru: Добавить Слайд

en: Add Blank Slide
ru: Добавить пустой Слайд

en: Add from Template
ru: Добавить из Шаблона

en: Slide name should not be empty
ru: Имя Слайда не может быть пустым

en: Style
ru: Стиль

en: Advanced Style on/off
ru: Расширенные Стили вкл/выкл

en: Animation
ru: Анимация

en: Play/Pause Single Layer Animation
ru: Воспроизвести / Остановить анимацию единственного слоя

en: Loop Animation
ru: Зациклить Анимацию

en: Play/Pause Layer Loop Animation
ru: Воспроизвести / Остановить цикличную анимацию слоя

en: Behavior
ru: Поведение

en: Attributes
ru: Аттрибуты

en: Static Layers
ru: Статические Слои

en: Performance
ru: Производительность

en: Global Style Editor
ru: Глобальный Редактор стилей

en: Dynamic Styles (Not Editable):
ru: Динамические стили (не редактируются):

en: Save Static Styles
ru: Сохранить статические стили:

en: Overwrite current static styles?
ru: Переписать текущие статические стили?

en: Caption Style
ru: Стиль Заголовка

en: Style Template
ru: Шаблон Стиля

en: More Style Settings
ru: Больше Настроек Стиля

en: Reset Style Template
ru: Сбросить Шаблон Стиля

en: Style Options
ru: Опции Стиля

en: Save
ru: Сохранить

en: Rename
ru: Переименовать

en: Reset
ru: Сбросить

en: Font Size (px)
ru: Размер шрифта ( px )

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Line Height (px)
ru: Высота строки ( рх )

en: Line Height
ru: Высота строки

en: White Space
ru: Пробелы

en: Layer Align Left
ru: Выровнять слой по левому краю

en: Layer Align Center
ru: Выровнять слой по центру

en: Layer Align Right
ru: Выровнять слой по правому краю

en: Horizontal Offset from Aligned Position (px)
ru: Горизонтальный сдвиг от позиции выравнивания ( рх )

en: Vertical Offset from Aligned Position (px)
ru: Вертикальный сдвиг от позиции выравнивания ( рх )

en: Font Weight
ru: Толщина шрифта

en: Font Color
ru: Цвет Шрифта

en: Layer Align Top
ru: Выровнять слой по вернему краю

en: Layer Align Middle
ru: Выровнять слой по центру

en: Layer Align Bottom
ru: Выровнять слой по нижнему краю

en: Layer Width (px). Use 'auto' to respect White Space
ru: Ширина слоя ( px ). Используйте "auto" чтобы учитывать пробелы

en: Video Width (px). Use 'auto' to respect White Space
ru: Ширина видео ( px ). Используйте "auto" чтобы учитывать пробелы

en: Layer Height (px). Use 'auto' to respect White Space
ru: Высота слоя ( px ). Используйте "auto" чтобы учитывать пробелы

en: Layer Height (px) Use 'auto' to respect White Space
ru: Высота слоя ( px ). Используйте "auto" чтобы учитывать пробелы

en: Video Height (px). Use 'auto' to respect White Space
ru: Высота видео ( px ). Используйте "auto" чтобы учитывать пробелы

en: Cover Mode
ru: Режим обложки

en: Auto Linebreak (on/off - White Space:normal / nowrap).
ru: Автоперенос (on/off - White Space:normal / nowrap).

en: Keep Aspect Ratio (on/off)
ru: Сохранять пропорции

en: Reset original size
ru: Сбросить оригинальный размер

en: Font
ru: Шрифт

en: Background
ru: Фона

en: Transform
ru: Трансформация

en: Rotation
ru: Чередование

en: Perspective
ru: Перспектива

en: Corners
ru: Углы

en: Hover
ru: Наведение Мышки

en: Font Opacity
ru: Прозрачность Шрифта

en: Italic Font
ru: Курсивный Шрифт

en: Italic Font On/Off
ru: Включить / Выключить Курсивный Шрифт

en: Font Decoration
ru: Декорация шрифта

en: Text Align
ru: Выравнивание текста

en: Center
ru: Центр

en: Background Color
ru: Цвет Фона

en: Background Opacity
ru: Прозрачность Фона

en: Border Color
ru: Цвет Границы

en: Border Opacity
ru: Прозрачность Границы

en: Border Style
ru: Стиль Границы

en: Border Width
ru: Ширина Границы

en: Border Radius (px)
ru: Радиус Границы ( рх )

en: Rotation on X axis (+/-)
ru: Поворот по оси X (+/-)

en: Rotation on Y axis (+/-)
ru: Поворот по оси Y (+/-)

en: Rotation on Z axis (+/-)
ru: Поворот по оси Z (+/-)

en: Horizontal Origin
ru: Горизонтальный Origin

en: Vertical Origin
ru: Вертикальный Origin

en: Opacity. (1 = 100% Visible / 0.5 = 50% opacaity / 0 = transparent)
ru: Прозрачность. (1 = 100% видимость / 0.5 = 50% п
    розрачности
    / 0 = 
    п
    розрачное
    )

en: Opacity (1 = 100% Visible / 0.5 = 50% opacaity / 0 = transparent)
ru: Прозрачность. (1 = 100% видимость / 0.5 = 50% п
    розрачности
    / 0 = 
    п
    розрачное
    )

en: X Scale  1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)
ru: X Масштабирование 1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)

en: Y Scale  1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)
ru: Y 
    Масштабирование 
    1 = 100%, 0.5=50%... (+/-)

en: X Skew (+/-  px)
ru: X Наклон (+/-  px)

en: Y Skew (+/-  px)
ru: Y 
    Наклон 
    (+/-  px)

en: Template
ru: Шаблон

en: Layer
ru: Слой

en: Layer Hover
ru: Наведение Мышки на Слой

en: Hover Animation Speed (in ms)
ru: Скорость Анимации при наведении мышки ( в ms )

en: Hover Animation Easing
ru: Функция скорости анимации исчезания.

en: Mouse Cursor
ru: Курсор мышки

en: Animation Perspective (default 600)
ru: Перспектива Анимации (  по умолчанию 600 )

en: Z Offset (+/-  px)
ru: Z Смещение (+/-  px)

en: Parallax Depth Level.
ru: Уровень глубины параллакса.

en: No Corner
ru: Нет углов

en: Sharp
ru: Четкий

en: Sharp Reversed
ru: Четкий обратный ход

en: Font Hover Opacity
ru: Прозрачность шрифта при наведении мышки

en: Idle
ru: Обычное Состояние

en: COPY
ru: Копировать

en: Copy From Idle
ru: Копировать из обычного состояния

en: Copy From Hover
ru: Копировать из Hover состояния

en: Copy From In Animation
ru: Копировать из начальной Анимации

en: Copy From Out Animation
ru: Копировать из конечной Анимации

en: Hover CSS
ru: CSS 
    при наведении мышки

en: Advanced Settings
ru: Расширенные Настройки

en: Animation Template
ru: Шаблон Анимации

en: Template Options
ru: Параметры Шаблона

en: Animation Easing
ru: Функция скорости анимации

en: Animation Speed (in ms)
ru: Скорость Анимации ( в ms )

en: No Split
ru: Без разделения

en: Char Based
ru: Разделить на буквы

en: Word Based
ru: Разделить на слова

en: Line Based
ru: Разделить на строки

en: Animation Delay between Splitted Elements
ru: Задержка анимации между разделенными элементами

en: Offset
ru: Сдвиг

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Skew
ru: Наклон

en: Masking
ru: Маска

en: Origin
ru: Оригинал

en: Mask is not available due Style Transitions. Please remove any Rotation, Scale or skew effect form Idle and Hover settings
ru: Маска недоступна. Пожалуйста уберите эффекты поворота, scale, skew из обычного и hover состояния.

en: Disabled
ru: Выключено

en: Rotate
ru: Поворот

en: Pulse
ru: Пульс

en: Wave
ru: Волна

en: Loop Speed (sec) - 0.3 = 300ms
ru: Скорость цикла (
    sec) - 0.3 = 300ms

en: Loop Speed (ms)
ru: Скорость цикла ( ms )

en: Loop Easing
ru: Функция скорости цикла

en: Loop Parameters
ru: Параметры цикла

en: 2D Rotation start deg.
ru: 2D Поворот начальный град.

en: 2D Rotation end deg.
ru: 2D Поворот конечный град.

en: 2D Rotation X Origin
ru: 2D Поворот позиция по Х

en: 2D Rotation Y Origin
ru: 2D Поворот позиция по Y

en: Start
ru: Начало

en: Start X Offset
ru: Начальный сдвиг по Х

en: Start Y Offset
ru: Начальный сдвиг по Y

en: End
ru: Конец

en: End X Offset
ru: Конечный сдвиг по Х

en: End Y Offset
ru: Конечный сдвиг по Y

en: Zoom Start
ru: Начало Увеличения

en: Zoom End
ru: Конец Увеличения

en: Start Angle
ru: Начальный Угол

en: Radius
ru: Радиус

en: Radius of Rotation / Pendulum
ru: Радиус поворота / Pendulum

en: Lazy Loading
ru: Ленивая загрузка

en: Default Setting
ru: Стандартные Настройки

en: Force Lazy Loading
ru: Ленивая загрузка принудительно

en: Ignore Lazy Loading
ru: Игнорировать ленивую загрузку

en: Source Type
ru: Тип источника

en: Animation Timing
ru: Время анимации

en: In and Out Animation Default
ru: Начальная и конечная анимация по умолчанию

en: In Animation Default and Out Animation Wait for Trigger
ru: Начальная и конечная анимация ждут события

en: Wait for Trigger
ru: Ждать События

en: Trigger Memory
ru: Память События

en: Reset Animation and Trigger States every loop
ru: Сбрасывать состояния Анимации и События каждый цикл

en: Keep last selected State
ru: Сохранять последнее выбранное состояние

en: Classes
ru: Классы

en: Alt
ru: Альтернативный текст

en: Internal Classes:
ru: Внутренние классы:

en: Layer Type:
ru: Тип Слоя:

en: Visibility on Devices
ru: Видимость на устройствах

en: Hide 'Under' Width
ru: Скрыть если ширина меньше чем

en: Only on Slider Hover
ru: Только при наведении мышки на Слайд

en: Auto Responsive
ru: Автоматически Адаптивный

en: Child Elements Responsive
ru: Адаптивные дочерние элементы

en: Align
ru: Выравнивание

en: Grid Based
ru: По сетке

en: Slide Based
ru: По слайду

en: Responsive Offset
ru: Адаптивное Смещение

en: Static Layers will be shown on every slide in template sliders
ru: Статические слои будут видны на каждом слайде в Шаблоне Слайдера

en: Start on Slide
ru: Начать со Слайда

en: End on Slide
ru: Закончить на Слайде

en: Image Layer Title
ru: Название Изображения Слоя

en: (only for internal usage):
ru: (только для внутреннего использования):

en: Add a New Layer
ru: Добавить Новый Слой

en: Text/Html
ru: Текст / HTML

en: Image
ru: Изображение

en: Video
ru: Видео

en: Button
ru: Кнопка

en: Shape
ru: Фигура

en: Quick Layer Selector
ru: Быстрый выбор Слоя

en: Slide contains no layers
ru: В Слайде отсутствуют слои

en: Delete All Layers
ru: Удалить Все Слои

en: Desktop
ru: Десктоп

en: Notebook
ru: Ноутбук

en: Tablet
ru: Планшет

en: Mobile
ru: Телефон

en: Helper Grid:
ru: Вспомогательная сетка:

en: Snap to:
ru: Привязать к:

en: None
ru: Ничего

en: Help Lines
ru: Вспомогательные Линии

en: Layers
ru: Слои

en: PLAY
ru: Воспроизводить

en: DragMe
ru: ТяниМеня

en: Add Button Layer
ru: Добавить слой с кнопкой

en: Click on Element to add it
ru: Нажмите на Элемент чтобы добавить его

en: Buttons
ru: Кнопки

en: Click Here
ru: Нажмите Сюда

en: Predefined Elements
ru: Предопределенные элементы

en: Idle State
ru: Обычное Состояние

en: Color
ru: Цвет

en: Color 2
ru: Цвет 2

en: Text / Icon
ru: Текст / Иконка

en: Hover State
ru: Состояние наведения мышки

en: Text
ru: Текст

en: Add Shape Layer
ru: Добавить слой с Фигурой

en: Click your Shape below to add it
ru: Выберите фигуру

en: Shape Settings
ru: Настройки Фигуры

en: Width
ru: Ширина

en: Full-Width
ru: Полная Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Full-Height
ru: Полная Высота

en: Apply Styles to Selection
ru: Применить стили к выбранному

en: Advanced Styles will alwys be applied to all Device Sizes.
ru: Расширенные Стили 
    будут применены ко всем Размерам Устройств

en: Click
ru: Нажатие мышки

en: Mouse Enter
ru: Мышка над элементом

en: Mouse Leave
ru: Мышка вышла за границы элемента

en: Simple Link
ru: Простая Ссылка

en: Jump to Slide
ru: Перейти к Слайду

en: Next Slide
ru: Следующий слайд

en: Previous Slide
ru: Предыдущий слайд

en: Pause Slider
ru: Приостановить слайдер

en: Play Slider
ru: Воспроизводить Слайдер

en: Toggle Slider
ru: Переключить Слайдер

en: Scroll Below Slider
ru: Прокрутить под Слайдер

en: Start Layer "in" Animation
ru: Начать "начальную" анимацию Слоя

en: Start Layer "out" Animation
ru: Начать "конечную" анимацию Слоя

en: Toggle Layer Class
ru: Переключить Класс Слоя

en: Link Url
ru: URL Ссылки

en: Link Target
ru: Цель Ссылки

en: Link Type
ru: Тип Ссылки

en: jQuery Link
ru: Ссылка jQuery

en: a Tag Link
ru: Ссылка - Таг

en: Jump To
ru: Перейти К

en: Scroll Offset
ru: Сдвиг Скролла

en: Function
ru: Функция

en: Target
ru: Цель

en: Delay
ru: Задержка

en: ms
ru: мс

en: at Start
ru: на Старте

en: Play In Animation
ru: Проигрывать Анимацию

en: Keep Hidden
ru: Оставить скрытым

en: Class
ru: Класс

en: Edit Slider
ru: Редактировать слайдер

en: New Slider
ru: Новый слайдер

en: Content Source
ru: Источник Контента

en: Default Slider
ru: Стандартный Слайдер

en: Post-Based Slider
ru: Слайдер из Записей

en: Specific Posts
ru: Специальные Записи

en: Woo Commerce Slider
ru: Woo Commerce Слайдер

en: Coming Soon!
ru: Скоро!

en: Slides (max 33)
ru: Слайды ( макс. 33 )

en: Display this number of photos
ru: Показывать это кол-во фотографий

en: Put in your Instagram Access Token
ru: Введите ваш
     Instagram Access Token

en: Get your Instagram Access Token <a target="_blank" href="http://www.pinceladasdaweb.com.br/instagram/access-token/">here</a>
ru: Получить Instagram Access Token <a target="_blank" href="http://www.pinceladasdaweb.com.br/instagram/access-token/">здесь</a>

en: Instagram User ID
ru: ID пользователя Instagram

en: Put in the Instagram User ID
ru: Введите ваш
     Instagram User ID

en: Find the Instagram User ID <a target="_blank" href="http://www.otzberg.net/iguserid/">here</a>
ru: Получить Instagram User ID <a target="_blank" href="http://www.otzberg.net/iguserid/">здесь</a>

en: Slides (max 500)
ru: Слайды ( макс. 500 )

en: Put in your Flickr API Key
ru: Введите ваш
     
    Flickr API Key

en: Read <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">here</a> how to receive your Flickr API key
ru: Читать <a target="_blank" href="http://weblizar.com/get-flickr-api-key/">здесь</a> как получить ваш Flickr API key

en: Display a user's public photos
ru: Показывать публичные фотографии пользователя

en: User Public Photos
ru: Публичные фотографии пользователя

en: Display a certain photoset from a user
ru: Показывать определенный фотосет пользователя

en: User Photoset
ru: Фотосет Пользователя

en: Display a gallery
ru: Показывать галерею

en: Display a group's photos
ru: Показывать фотографии группы

en: Groups' Photos
ru: Фотографии Группы

en: Flickr User Url
ru: Ссылка пользователя Flickr

en: Put in the URL of the flickr User
ru: Введите URL для пользователя 
    Flickr

en: Select Photoset
ru: Выберите фотосет

en: Select the photoset to pull the data from
ru: Выберите фотосет для загрузки данных

en: Flickr Gallery Url
ru: Ссылка на галерею Flickr

en: Put in the URL of the flickr Gallery
ru: Введите URL для галереи 
    Flickr

en: Flickr Group Url
ru: Ссылка на группу Flickr

en: Put in the URL of the flickr Group
ru: Введите URL для группы 
    Flickr

en: Slides (max 25)
ru: Слайды ( макс. 25 )

en: Display this number of posts
ru: Показывать определенное кол-во записей

en: Cache (sec)
ru: Кэш ( сек )

en: Cache the stream for x seconds
ru: Кешировать Х секунд потока

en: Facebook Page
ru: Страница Facebook

en: Put in the URL/ID of the Facebook page
ru: Введите 
    URL/ID страницы Facebook

en: Album
ru: Альбом

en: Timeline
ru: Таймлайн

en: Select Album
ru: Выберите Альбом

en: Select the album to pull the data from
ru: Выберите альбом для загрузки данных

en: Put in the Facebook App ID
ru: Введите Facebook App ID

en: Put in the Facebook App secret
ru: Введите Facebook App secret

en: Display this number of tweets
ru: Показывать определенное кол-во твитов

en: Twitter Name @
ru: Имя Twitter @

en: Put in the Twitter Account to stream from
ru: Введите аккаунт Twitter

en: Text Tweets
ru: Текстовые твиты

en: Retweets
ru: Ретвиты

en: Replies
ru: Ответы

en: Put in your Twitter Consumer Key
ru: Введите Twitter Consumer Key

en: Put in your Twitter Consumer Secret
ru: Введите Twitter Consumer Secret

en: Put in your Twitter Access Token
ru: Введите Twitter Access Token

en: Put in your Twitter Access Secret
ru: Введите Twitter Access Secret

en: Please <a target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps">register</a> your application with Twitter to get the values
ru: Пожалуйста <a target="_blank" href="https://dev.twitter.com/apps">зарегистрируйте</a> ваше приложение в Twitter для загрузки данных

en: Slides (max 50)
ru: Слайды ( макс. 50 )

en: Display this number of videos
ru: Показывать определенное кол-во видео

en: Put in your YouTube API Key
ru: Введите 
    Youtube API Key

en: Find information about the YouTube API key <a target="_blank" href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start">here</a>
ru: Получить YouTube API key <a target="_blank" href="https://developers.google.com/youtube/v3/getting-started#before-you-start">здесь</a>

en: Channel ID
ru: ID Канала

en: Put in the ID of the YouTube channel
ru: Введите 
    ID канала на Youtube

en: Display the channel´s videos
ru: Показывать видео канала

en: Channel
ru: Канал

en: Display a playlist
ru: Показывать плейлист

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Select Playlist
ru: Выбрать плейлист

en: See how to find the Youtube channel ID <a target="_blank" href="https://support.google.com/youtube/answer/3250431?hl=en">here</a>
ru: Получить Youtube channel ID <a target="_blank" href="https://support.google.com/youtube/answer/3250431?hl=en">здесь</a>

en: Slides (max 60)
ru: Слайды ( макс. 60 )

en: Display the user's videos
ru: Показывать видео пользователя

en: User
ru: Пользователь

en: Display an album
ru: Показывать альбом

en: Display a group's videos
ru: Показывать видео группы

en: Group
ru: Группа

en: Display a channel's videos
ru: Показывать видео канала

en: Either the shortcut URL or ID of the user
ru: Или shortcut URL или ID пользователя

en: Either the shortcut URL or ID of the group
ru: Или shortcut URL или ID группы

en: Album ID
ru: ID Альбома

en: The ID of the album
ru: ID Альбома

en: Either the shortcut URL of the channel
ru: Или shortcut URL или ID канала

en: Specific Posts List:
ru: Список выбранных записей:

en: Post Types:
ru: Типы записей:

en: Post Categories:
ru: Категории Записей:

en: Filter Events By:
ru: Фильтровать события по:

en: Sort Posts By:
ru: Сортировать Записи по:

en: Post ID
ru: ID Записи

en: Date
ru: Дата

en: Slug
ru: Ссылка записи

en: Author
ru: Автор

en: Last Modified
ru: Дата последнего изменения

en: Number Of Comments
ru: Кол-во комментариев

en: Random
ru: Случайный

en: Unsorted
ru: Несортированный

en: Custom Order
ru: Пользовательский порядок

en: Sort Direction:
ru: Порядок сортировки:

en: Descending
ru: по убыванию

en: Ascending
ru: по возрастанию

en: Max Posts Per Slider:
ru: Макс. кол-во записей в Слайдере:

en: Limit The Excerpt To:
ru: Ограничить Отрывок:

en: Slider Title & ShortCode
ru: Название и шорткод Слайдера

en: Enter your Slider Name here
ru: Введите имя Слайдера

en: The title of the slider, example: Slider 1
ru: Название слайдера, например: Slider 1

en: Enter your Slider Alias here
ru: Введите алиас Слайдера

en: The alias for embedding your slider, example: slider1
ru: Алиас вашего слайдера, например: slider1

en: Place the shortcode where you want to show the slider
ru: Вставьте шорткод в место где вы хотите показать слайдер.

en: Select a Slider Type
ru: Выберите Тип Слайдера

en: Standard Slider
ru: Стандартный Слайдер

en: Carousel Slider
ru: Cлайдер 
    Карусель

en: Load a Preset from this Slider Type
ru: Загрузить Набор Настроек для этого типа Слайдера

en: Save Current Settings as Preset
ru: Сохранить Текущие Настройки как Набор Настроек

en: Slide Layout
ru: Лейаут Слайда

en: Full-Screen
ru: Полноэкранный режим

en: Desktop Large
ru: Режим широкоформатного монитора

en: Max
ru: Макс.

en: Layer Grid Size
ru: Размер Сетки Слоя

en: Specify a layer grid size above
ru: Задает размер сетки слоя

en: Custom Grid Size
ru: Пользовательский размер сетки

en: Show Advanced Size Options
ru: Показать Расширенные Параметры Размера

en: FullScreen Align Force
ru: Принудительное выравнивание в полноэкранном режиме.

en: Layers align within the full slider instead of the layer grid.
ru: Выравнивание слоев по ширине слайдера, а не по сетке слоя.

en: Increase/Decrease Fullscreen Height
ru: Увеличить / Уменьшить высоту в 
    Полноэкранном режиме

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Example: #header or .header, .footer, #somecontainer | Height of Slider will be decreased with the height of these Containers to fit perfect in the screen.
ru: Пример: #header или .header, .footer, #somecontainer | Высота Слайдера будет уменьшена на высоту этих элементов.

en: PX or %
ru: PX или %

en: Decrease/Increase height of Slider. Can be used with px and %. Positive/Negative values allowed. Example: 40px or 10%
ru: Уменьшить / Увеличить высоту Слайдера. Может быть в px или %. Разрешены положительные / отрицательные значения. Пример: 40px , 10%

en: Min. Height
ru: Мин. высота

en: The minimum height of the Slider in FullScreen mode.
ru: Минимальная высота Слайдера в полноэкранном режиме

en: Adds overflow:hidden to the slider wrapping container which will hide / cut any overlapping elements. Mostly used in Carousel Sliders.
ru: Добавляет overflow:hidden контейнеру слайдера. В основном используется в Слайдер Карусели

en: Respect Aspect Ratio
ru: Сохранять пропорции

en: It will keep aspect ratio and ignore max height of Layer Grid by upscaling. Layer Area will be vertical centered.
ru: Сохранит пропорции и будет игнорировать макс. высоту Сетки Слоя. Слой будет вертикально отцентрирован.

en: The minimum height of the Slider in FullWidth or Auto mode.
ru: Минимальная высота Слайдера в режиме Полной Ширины или Авто режиме.

en: Force Full Width:
ru: Полная ширина принудительно:

en: Customize, Build & Implement
ru: Настройка, Создание и Реализация

en: Go for further customization using the advanced settings on the right of this configuration page.
ru: Уточните конфигурацию слайдера используя дополнительные настройки справа.

en: Start Building Slides
ru: Начать Создание Слайдов

en: Our drag and drop editor will make creating slide content an absolut breeze. This is where the magic happens!
ru: Наш drag-n-drop редактор серьозно облегчает процесс создание слайда. Вот где происходит волшебство!

en: Edit Slides
ru: Редактировать слайды

en: Implement your Slider
ru: Создайте ваш Слайдер

en: There are several ways to add your slider to your wordpress post / page / etc.
ru: Существует несколько способов добавления слайдера на страницу / запись Wordpress'а

en: Embed Slider
ru: Вставить Слайдер

en: Save Settings
ru: Сохранить Настройки

en: updating...
ru: обновляются...

en: Delete Slider
ru: Удалить слайдер

en: Preview Slider
ru: Простмотр слайдера

en: Custom CSS / Javascript
ru: Пользовательский CSS / JavaScript

en: Custom CSS
ru: Пользовательский CSS

en: Custom JavaScript
ru: Пользовательский JavaScript

en: Slideshow
ru: Слайдшоу

en: Defaults
ru: По Умолчанию

en: Progress Bar
ru: Индикатор прогресса

en: 1st Slide
ru: 1-й Слайд

en: Misc.
ru: Допольнительно

en: Show multi language controls across the slider. Only available when wpml plugin exists.
ru: Показывать переключатель языка. Только если у вас установлен WPML

en: Use Multi Language (WPML)
ru: Использовать мультиязычность ( WPML )

en: Call next slide when inactive browser tab is focused again. Use this for avoid dissorted layers and broken timeouts after bluring the browser tab.
ru: Переключает на след. слайд когда неактивный таб в браузере снова стает активным. Используйтся для избежания ситуации с поломанными слоями и таймаутами после переключения табов в браузере.

en: Next Slide on Focus
ru: След. слайд на Фокус

en: The time one slide stays on the screen in Milliseconds. This is a Default Global value. Can be adjusted slide to slide also in the slide editor.
ru: Время показа одного слайда в ms. Это глобальное значение по умолчанию. Может быть изменено для конкретного слайда в редакторе слайдов.

en: Default Slide Duration
ru: Длительность Слайд по умолчанию

en: Sets a delay before the Slider gets initialized
ru: Устанавливает задержку перед инициализацией Слайдера

en: Initialization Delay
ru: Задержка при инициализации

en: Default transition by creating a new slide.
ru: Анимация по умолчанию при создании нового слайда.

en: Transitions
ru: Переходы

en: Default transition duration by creating a new slide.
ru: Длительность анимация по умолчанию при создании нового слайда.

en: Animation Duration
ru: Длительность Анимации

en: Default main image source size by creating a new slide.
ru: Размер основного изображения по умолчанию при создании нового слайда.

en: Image Source Size
ru: Размер Изображения

en: Default background size by creating a new slide.
ru: Значение параметра "Размер Фона" по умолчанию при создании нового слайда.

en: Background Fit
ru: Положения Фона В контейнере

en: Default background position by creating a new slide.
ru: Значение параметра "Позиция Фона" по умолчанию при создании нового слайда.

en: Background Position
ru: Позиция Фона

en: Default background repeat by creating a new slide.
ru: Значение параметра "Повтор Фона" по умолчанию при создании нового слайда.

en: Background Repeat
ru: Повтор Фона

en: Default Ken/Burn setting by creating a new slide.
ru: Значение параметра "Ken/Burn" по умолчанию при создании нового слайда.

en: Start Fit: (in %):
ru: Начальное положение ( в % ):

en: End Fit: (in %):
ru: Конечное положение ( в % ):

en: Start Offset X:
ru: Начальный сдвиг по Х:

en: Start Offset Y:
ru: Начальный сдвиг по Y:

en: End Offset Y:
ru: Конечный сдвиг по Y:

en: End Offset X:
ru: Конечный сдвиг по Х:

en: Overwrite Selected Settings on all Slides
ru: Перезаписать Выбранные настройки для всех Слайдов

en: Start from a different slide instead of the first slide. I.e. good for preview / edit mode.
ru: Начать с альтернативного слайда вместо первого слайда. Можно использовать при предпросмотре или режиме редактирования.

en: Alternative 1st Slide
ru: Альтернативный 1-й Слайд

en: If active, it will overwrite the first slide transition. Use it to get special transition for the first slide.
ru: Эта опция заменит анимацию первого слайда. Используйте ее для назначения специальной анимации для первого слайда.

en: First Transition Active
ru: Первая активная анимация

en: First slide transition type
ru: Тип анимации первого слайда

en: Transition Type
ru: Тип Анимации

en: First slide transition duration.
ru: Длительность анимации первого слайда.

en: Transition Duration
ru: Длительность Анимации

en: The number of slots or boxes the slide is divided into.
ru: Кол-во слотов на которые делится слайд.

en: Transition Slot Amount
ru: Кол-во слотов Анимации

en: Stops the Timer when mouse is hovering the slider.
ru: Останавливает таймер при наведении мышки на слайдер.

en: Stop Slide On Hover
ru: Останавливает слайд при наведении мышки

en: Stops the slideshow after the predefined loop amount at the predefined slide.
ru: Остановить слайдшоу после определенного кол-ва циклов на определенном слайде

en: Stop Slider After ...
ru: Остановить слайдер после...

en: Stops the slider after certain amount of loops. 0 related to the first loop.
ru: Остановить слайдер после определенного кол-ва циклов. 0 относится к первому циклу.

en: Amount of Loops
ru: Кол-во циклов

en: Stops the slider at the given slide
ru: Останавливает слайдер на определенном слайде

en: At Slide
ru: Слайд

en: Randomize the order of the slides at every Page reload.
ru: Случайный порядок слайдов при каждой загрузке страницы.

en: Shuffle / Random Mode
ru: Режим Случайного порядка

en: If only one Slide is in the Slider, you can choose wether the Slide should loop or if it should stop. If only one Slide exist, slide will be duplicated !
ru: Если в Слайдере только один Слайд, вы можете выбрать будет ли Слайд зациклен или он должен остановиться. 
    Если создан только один Слайд, он будет сдублирован !

en: Loop Single Slide
ru: Зациклить Единственный Слайд

en: Allow to stop the Slider out of viewport.
ru: Позволяет остановить слайдер когда он находится за границами видимой области.

en: Stop Slider Out of ViewPort
ru: Остановить слайдер за границами видимой области

en: Out Of ViewPort:
ru: За границами видимой области:

en: Wait
ru: Ожидание

en: Pause
ru: Пауза

en: Min. Size of Slider must be in Viewport before slide starts again.
ru: Мин. размер Слайдера в видимой области перед тем как слайдер начнет воспроизведение.

en: Area out of ViewPort:
ru: Размер области 
    за границами видимой области

en: Enable / disable progress var
ru: Включить / Выключить  индикатор прогресса

en: Progress Bar Active
ru: Индикатор прогресса включен

en: Position of the progress bar.
ru: Позиция Индикатора прогресса.

en: Progress Bar Position
ru: Позиция Индикатора прогресса

en: The height of the progress bar
ru: Высота Индикатора прогресса.

en: Progress Bar Heigth
ru: Высота Индикатора прогресса

en: The opacity of the progress bar <br>(0 == Transparent, 100 = Solid color, 50 = 50% opacity etc...)
ru: Прозрачность Индикатора прогресса <br>(0 == прозрачная , 100 = непрозрачная, 50 = 50% прозрачности )

en: Progress Bar Opacity
ru: Прозрачность Индикатора прогресса

en: Color of the progress bar.
ru: Цвет Индикатора прогресса.

en: Progress Bar Color
ru: Цвет Индикатора прогресса

en: Layout & Visual
ru: Лейаут и Внешний Вид

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Spinner
ru: Загрузчик

en: Position
ru: Позиция

en: If this is enabled, the slider will not be loaded on mobile devices.
ru: Включить чтобы слайдер на загружался на мобильных устройствах.

en: Disable Slider on Mobile
ru: Выключить слайдер на Телефоне

en: This will disable KenBurns on mobile devices to save performance
ru: Выключит KenBurn на телефонах для большей производительности

en: Disable KenBurn On Mobile
ru: Выключить KenBurn на Телефоне

en: Hide Element Under Width:
ru: Скрыть элемент при ширине меньше:

en: Hide the slider under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
ru: Скрыть слайдер если ширина меньше чем указанная. Значение 0 отключит эту функцию

en: Slider
ru: Слайдер

en: Hide the selected layers (set layers hide under in slide editor) under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
ru: Скрыть выбранные слои ( слои можно выбрать в редакторе слайдов )  если ширина меньше чем указанная. Значение 0 отключит эту функцию

en: Predefined Layers
ru: Предопределенные Слои

en: Hide all layers under the defined slider width. Value 0 will disable the function.
ru: Скрыть все слои если ширина меньше чем указанная. Значение 0 отключит эту функцию

en: All Layers
ru: Все слои

en: The Shadow display underneath the banner.
ru: Тень под слайдером.

en: Shadow Type
ru: Тип Тени

en: No Shadow
ru: Нет Тени

en: Show a dotted overlay over the slides.
ru: Показывать точечный слой над слайдами.

en: Dotted Overlay Size
ru: Размер Точечного Слоя

en: Slider Background
ru: Фон слайдера

en: General background color for slider. Clear value to get transparent slider container.
ru: Цвет фона слайдер. Оставьте пустым для получения прозрачного фона.

en: Background color
ru: Цвет Фона

en: Padding around the slider. Together with background color shows as slider border.
ru: Отступ вокруг слайдера. Если задать цвет фона, то будет выглядеть как граница слайдера.

en: Padding as Border
ru: Отступ как Граница

en: Use a general background image instead of general background color.
ru: Использовать изображения общего фона вместо цвета фона.

en: Show Background Image
ru: Показать фоновое изображение

en: The source of the general background image.
ru: Источник 
    изображения общего фона.

en: Background Image Url
ru: Адрес фонового изображения

en: Set
ru: Назначить

en: General background image size. Cover - always fill the container, cuts overlays. Contain- always fits image into slider.
ru: Размер изображения общего фона. Cover - полностью заполняет контейнер и обрезает части которые не поместились. Contain - все изображение видно в контейнере.

en: General background image repeat attitude. Used for tiled images.
ru: Повтор изображения общего фона. Используется для изображений плиткой.

en: General background image position.  i.e. center center to always center vertical and horizontal the image in the slider background.
ru: Позиция изображения общего фона ( например  "центр центр" чтобы отцентрировать изображение фона по горизонтали и вертикали )

en: center top
ru: центр сверху

en: center right
ru: центр справа

en: center bottom
ru: центра снизу

en: center center
ru: центр центр

en: left top
ru: слева сверху

en: left center
ru: слева центр

en: left bottom
ru: слева снизу

en: right top
ru: справа сверху

en: right center
ru: справа центр

en: right bottom
ru: справа внизу

en: The position of the slider within the parrent container. (float:left or float:right or with margin:0px auto;). We recomment do use always CENTER, since the slider will auto fill and grow with the wrapping container. Set any border,padding, floating etc. to the wrapping container where the slider embeded instead of using left/right here !
ru: Позиция слайдера внутри родительского контейнера. 
    (float:left или float:right или с  margin:0px auto;). Мы рекомендуем всегда использовать ЦЕНТР, потому что слайдер самостоятельно займет все свободное пространство 
    родительского контейнера. Используйте CSS для 
    родительского контейнера ( border, padding, float ... )

en: Position on the page
ru: Позиция на странице

en: The top margin of the slider wrapper div
ru: Верхний край поля обертки слайдера div

en: Margin Top
ru: Верхний Край

en: The bottom margin of the slider wrapper div
ru: Нижний край поля обертки слайдера div

en: Margin Bottom
ru: Нижний Край

en: The left margin of the slider wrapper div
ru: Левый край поля обертки слайдера div

en: Margin Left
ru: Левый Край

en: The right margin of the slider wrapper div
ru: Правый край поля обертки слайдера div

en: Margin Right
ru: Правый Край

en: Select a Spinner for your Slider
ru: Выберите загрузчик для вашего Слайдера

en: Choose Spinner
ru: Выберите Загрузчик

en: The Color the Spinner will be shown in
ru: Цвет Загрузчика

en: Spinner Color
ru: Цвет Загрузчика

en: Navigation
ru: Навигация

en: Touch
ru: Касание

en: Enable / Disable Arrows
ru: Включить / Выключить стрелочки

en: Enable Arrows
ru: Включить Стрелки

en: Look of the navigation Arrows
ru: Вид навигационных стрелок

en: Arrows Style
ru: Стиль Стрелок

en: No Style
ru: Нет Стиля

en: Enable to make arrows always visible. Disable to hide arrows after the defined time.
ru: Включить чтобы сделать стрелки видимыми. Выключить чтобы скрыть стрелки после определенного времени.

en: Always Show
ru: Всегда Показывать

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Time after the Arrows will be hidden(Default: 200 ms)
ru: Время после которого стрелки будут скрыты. ( По умолчанию: 200 ms )

en: Hide After
ru: Скрыть при

en: Time after the Arrows will be hidden on Mobile(Default: 1200 ms)
ru: Время после которого стрелки будут скрыты на Телефоне. ( По умолчанию: 1200 ms )

en: Hide After on Mobile
ru: Скрыть на Телефоне при

en: Force Hide Navigation Arrows under width
ru: Принудительно скрывать стрелки при ширине меньше чем

en: Hide Under
ru: Скрыть после

en: If browser size goes below this value, then Navigation Arrows are hidden.
ru: Если ширина браузера меньше заданной, стрелки будут скрыты

en: Force Hide Navigation over width
ru: Принудительно скрыть навигацию при ширине больше чем

en: Hide Over
ru: Скрыть при ширине больше

en: If browser size goes over this value, then Navigation Arrows are hidden.
ru: Если ширина браузера больше заданной, стрелки будут скрыты

en: Left Arrow Position
ru: Позиция левой стрелки

en: Horizontal position of the left arrow.
ru: Горизонтальная позиция левой стрелки

en: Horizontal Align
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Vertical position of the left arrow.
ru: Вертикальная позиция левой стрелки

en: Vertical Align
ru: Вертикальное выравнивание

en: Offset from current horizontal position of of left arrow.
ru: Сдвиг от текущей горизонтальной позиции левой стрелки

en: Horizontal Offset
ru: Горизонтальный сдвиг

en: Offset from current vertical position of of left arrow.
ru: Сдвиг от текущей вертикальной позиции левой стрелки

en: Vertical Offset
ru: Вертикальный сдвиг

en: Right Arrow Position
ru: Позиция правой стрелки

en: Horizontal position of the right arrow.
ru: Горизонтальная позиция правой стрелки

en: Vertical position of the right arrow.
ru: Вертикальная позиция правой стрелки

en: Offset from current horizontal position of of right arrow.
ru: Сдвиг от текущей горизонтальной позиции правой стрелки

en: Offset from current vertical position of of right arrow.
ru: Сдвиг от текущей вертикальной позиции правой стрелки

en: Enable / Disable Bullets
ru: Включить / Выключить маркеры

en: Enable Bullets
ru: Включить маркеры

en: Look of the Bullets
ru: Вид маркера

en: Bullet Style
ru: Стиль маркера

en: Space between the bullets.
ru: Расстояние между маркерами

en: Space
ru: Расстояние

en: Direction of the Bullets. Vertical or Horizontal.
ru: Направление маркеров. Вертикальное или горизонтальная

en: Direction
ru: Направление

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Enable to make bullets always visible. Disable to hide bullets after the defined time.
ru: Включить чтобы сделать маркеры видимыми всегда.  Выключить чтобы скрыть маркеры после определенного времени

en: Always Show
ru: Всегда показывать

en: Time after that the bullets will be hidden(Default: 200 ms)
ru: Время после которого маркеры будут скрыты. ( По умолчанию: 200 ms )

en: Time after the bullets will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
ru: Время после которого маркеры будут скрыты на Телефоне. ( По умолчанию: 1200 ms )

en: Force Hide Navigation Bullets under width
ru: Принудительно скрыть маркеры при ширине меньше чем

en: Hide under Width
ru: Скрыть при ширине меньше

en: If browser size goes below this value, then Navigation bullets are hidden.
ru: Если ширина браузера меньше заданной, маркеры будут скрыты

en: Force Hide Navigation Bullets over width
ru: Принудительно скрыть маркеры при ширине больше чем

en: Hide over Width
ru: Скрыть при ширине больше

en: Horizontal position of bullets
ru: Горизонтальная позиция маркеров

en: Vertical positions of bullets
ru: Вертикальная позиция маркеров

en: Offset from current horizontal position.
ru: Сдвиг от текущей горизонтальной позиции

en: Offset from current Vertical  position.
ru: Сдвиг от текущей вертикальной позиции

en: Enable / Disable Thumbnails
ru: Включить / Выключить Миниатюры

en: Enable Thumbnails
ru: Включить Миниатюры

en: Wrapper Container
ru: Контейнер

en: The wrapper div padding of thumbnails
ru: Padding контейнера миниатюр

en: Wrapper Padding
ru: Отступ

en: Span wrapper to full width or full height based on the direction selected
ru: Растянуть контейнер до полной ширины или полной высоты на основе выбранного направления.

en: Span Wrapper
ru: Растянуть Контейнер

en: Thumbnails wrapper background color. For transparent leave empty.
ru: Цвет фона миниатюр. Если не указан - прозрачный.

en: Wrapper color
ru: Цвет контейнера

en: Wrapper Color
ru: Цвет контейнера

en: Opacity of the Wrapper container. 0 - transparent, 50 - 50% opacity...
ru: Прозрачность контейнера. 0 - прозрачный, 50 - 50% прозрачности.

en: Wrapper Opacity
ru: Прозрачность контейнера

en: Style of the thumbnails.
ru: Стиль миниатюр.

en: Thumbnails Style
ru: Стиль Миниатюр

en: The amount of max visible Thumbnails in the same time.
ru: Максимальное кол-во одновременно видимых миниатюр.

en: Visible Thumbs Amount
ru: Кол-во видимых Миниатюр

en: Space between the thumbnails.
ru: Расстояние между миниатюрами.

en: Direction of the Thumbnails. Vertical or Horizontal.
ru: Направление миниатюр. Вертикальное или горизонтальное.

en: Thumbnail Size
ru: Размер миниатюры

en: The basic Width of one Thumbnail.
ru: Базовая ширина миниатюры

en: Thumb Width
ru: Ширина миниатюр

en: The basic Height of one Thumbnail.
ru: Базовая высота миниатюры.

en: Thumb Height
ru: Высота миниатюр

en: The minimum width of the auto resized thumbs. Between Max and Min width the sizes are auto calculated).
ru: Минимальная ширина миниатюры. Значения между мин. и макс. шириной рассчитываются автоматически.

en: Min Thumb Width
ru: Минимальная ширина миниатюры

en: Enable to make thumbnails always visible. Disable to hide thumbnails after the defined time.
ru: Включить - миниатюры всегда видимы. Выключить - спрятать миниатюры после определенного времени.

en: Time after that the thumbnails will be hidden(Default: 200 ms)
ru: Время после которого миниатюры будут спрятаны ( по умолчанию: 200 ms )

en: Time after that the thumbnails will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
ru: Время после которого миниатюры будут спрятаны на Телефоне ( по умолчанию: 1200 ms)

en: Force Hide Navigation Thumbnails under width
ru: Принудительно прятать миниатюры при ширине меньше чем

en: If browser size goes below this value, then Navigation thumbs are hidden.
ru: Если ширина браузера меньше этого значения, миниатюры будут скрыты.

en: Put the thumbnails inside or outside of the slider container. Outside added thumbnails will decrease the size of the slider.
ru: Определить положение Миниатюр - внутри или снаружи контейнера слайда. Миниатюры снаружи слайдера уменьшат размер слайдера.

en: Inner / outer
ru: Внешний / Внутренний

en: Inner Slider
ru: Внутренний Слайдер

en: Horizontal position of thumbnails
ru: Горизонтальная позиция миниатюр

en: Vertical position of thumbnails
ru: Вертикальная позиция миниатюр

en: Offset from current Horizontal position.
ru: Сдвиг от текущей горизонтальной позиции.

en: Offset from current Vertical position.
ru: Сдвиг от текущей вертикальной позиции.

en: Enable / Disable navigation tabs.
ru: Включить / Выключить табы

en: Enable Tabs
ru: Включить Табы

en: The wrapper div padding of tabs.
ru: Отступы контейнера табов.

en: Span wrapper to full width or full height based on the direction selected.
ru: Растянуть контейнер на полную ширину или высоту в зависимости от выбранного направления.

en: Tabs wrapper background color. For transparent leave empty.
ru: Цвет фона табов. Если не указан - прозрачный.

en: Style of the tabs.
ru: Стиль табов.

en: Tabs Style
ru: Стиль Табов

en: The amount of max visible tabs in same time.
ru: Макс. кол-во одновременно видимых табов.

en: Visible Tabs Amount
ru: Кол-во видимых табов

en: Space between the tabs.
ru: Расстояние между табами.

en: Direction of the Tabs. Vertical or Horizontal.
ru: Направление Табов. Вертикальное или Горизонтальное.

en: Tab Sizes
ru: Размеры Табов

en: The basic width of one tab.
ru: Стандартная ширина одного таба.

en: Tabs Width
ru: Ширина Табов

en: the basic height of one tab.
ru: Стандартная длина одного таба.

en: Tabs Height
ru: Высота Табов

en: The minimum width of the auto resized Tabs. Between Max and Min width the sizes are auto calculated).
ru: Минимальная ширина табов. Размер между макс. и мин. шириной рассчитывается автоматически.

en: Min. Tab Width
ru: Минимальная ширина таба

en: Enable to make tabs always visible. Disable to hide tabs after the defined time.
ru: Включить чтобы табы были видны всегда. Выключить чтобы спрятать табы после определенного времени.

en: Time after that the tabs will be hidden(Default: 200 ms)
ru: Время после которого табы будут скрыты ( По умолчанию: 200 ms )

en: Hide  After
ru: Скрыть Через

en: Time after that the tabs will be hidden on Mobile (Default: 1200 ms)
ru: Время после которого табы будут скрыты на Телефоне ( По умолчанию: 1200 ms )

en: Hide  After on Mobile
ru: Скрыть Через ( на Телефоне )

en: Force Hide Navigation tabs under width
ru: Скрыть табы принудительно при ширине меньше чем

en: If browser size goes below this value, then Navigation tabs are hidden.
ru: Если ширина браузера меньше этого значения, табы будут скрыты.

en: Put the tabs inside or outside of the slider container. Outside added tabs will decrease the size of the slider.
ru: Определить положение Табов - внутри или снаружи контейнера слайда. 
    Табы 
    снаружи слайдера уменьшат размер слайдера.

en: Horizontal position of tabs.
ru: Горизонтальная позиция табов.

en: Vertical position of tabs.
ru: Вертикальная позиция табов.

en: Offset from current horizontal position of tabs.
ru: Сдвиг от текущей горизонтальной позиции табов.

en: Offset from current vertical position of tabs.
ru: Сдвиг от текущей 
    вертикальной 
    позиции табов.

en: Enable Swipe Function on touch devices
ru: Включить функцию Swipe на сенсорных устройствах

en: Touch Enabled
ru: Реагировать на нажатия пальца

en: Scroll below slider on vertical swipe
ru: Прокручивать окно под слайдер при вертикальном свайпе

en: Drag Block Vertical
ru: Тянуть блок Вертикально

en: Defines the sensibility of gestures. Smaller values mean a higher sensibility
ru: Чувствительность жестов. Чем меньше значение тем больше чувствительность

en: Swipe Treshhold (0 - 200)
ru: Порог Свайпа (0 - 200)

en: Defines how many fingers are needed minimum for swiping
ru: Определяет сколько пальцев используется для свайпа. ( Не меньше чем текущее значение )

en: Swipe Min Finger
ru: Мин. кол-во пальцев

en: Swipe Direction to swap slides?
ru: Направление свайпа для переключение слайдов

en: Swipe Direction
ru: Направление свайпа

en: Allow/disallow to navigate the slider with keyboard.
ru: Включить / выключить навигацию на клавиатуре.

en: Keyboard Navigation
ru: Навигацию на Клавиатуре

en: Keyboard Direction to swap slides (horizontal - left/right arrow, vertical - up/down arrow)?
ru: Навигация на клавиатуре для переключения слайдов ( горизонтальное - левая / правая стрелка, вертикальное - вверх / вниз стрелка )

en: Key Direction
ru: Направление

en: Allow/disallow to navigate the slider with Mouse Scroll.
ru: Включить / выключить навигацию с помощью скролла мышки.

en: Mouse Scroll Navigation
ru: Навигацию Скроллом Мышки

en: Carousel Settings
ru: Настройки Карусели

en: Basics
ru: Основные

en: Transformations
ru: Трансформации

en: Aligns
ru: Выравнивание

en: Infinity Carousel Scroll. No Endpoints exists at first and last slide if valuse is set to ON.
ru: Бесконечная карусель. После последнего слайда показывается первый слайд.

en: Infinity Scroll
ru: Бесконечная Карусель

en: The horizontal gap/space between the slides
ru: Горизонтальное расстояние между слайдами

en: Space between slides
ru: Расстояние между слайдами

en: The border radius of slides
ru: Радиус границы слайдов

en: The padding top of slides
ru: Отступ сверху для слайдов

en: The padding bottom of slides
ru: Отступ снизу для слайдов

en: The maximum visible items in same time.
ru: Макс. кол-во одновременно видимых элементов.

en: Max. Visible Items
ru: Макс. кол-во Видимых Элементов.

en: Stretch carousel element width to the wrapping container width.  Using this you can see only 1 item in same time.
ru: Растягивать ширину элементов карусели до размера родительского контейнера. Используя этот параметр вы будете видеть только один элемент.

en: Stretch Element
ru: Растягивать Элементы

en: All elements out of focus will get some Opacity value based on the Distance to the current focused element, or only the coming/leaving elements.
ru: Или все элементы не в фокусе станут в какой-то мере прозрачными в зависимости от расстояния до фокусного элемента, или только появляющиеся / исчезающие элементы.

en: Fade All Elements
ru: Скрывать все Элементы

en: Fade is varying based on the distance to the focused element.
ru: Скрытие варьируется от расстояния до фокусного элемента.

en: Varying Fade
ru: Варьирование Скрытия

en: Rotation enabled/disabled for not focused elements.
ru: Поворот включен / выключен для элементов не в фокусе.

en: Rotation is varying based on the distance to the focused element.
ru: Поворот варьируется от расстояния до фокусного элемента.

en: Varying Rotation
ru: Варьирование Поворота

en: The maximum rotation of the Side elements. Rotation will depend on the element distance to the current focused element. 0 will turn off the Rotation
ru: Макс. поворот боковых элементов. Поворот зависит от расстояния элемента до текущего элемента. 0 - выключит поворот.

en: Max. Rotation
ru: Макс. поворот

en: deg
ru: град.

en: Scale enabled/disabled for not focused elements.
ru: Масштабирование включено / отключено для не
    сфокусированных  
    элементов

en: Scale is varying based on the distance to the focused element.
ru: Масштаб определяется в зависимости от расстояния до сфокусированного элемента.

en: Varying Scale
ru: Варьируемое Масштабирование

en: The maximum scale down of the Side elements. Scale will depend on the element distance to the current focused element. Min value is 0 and max value is 100.
ru: Макс. уменьшение боковых элементов. Масштабирование зависит от расстояния между элементом и сфокусированным элементом. Мин. значение = 0, макс. значение = 100.

en: Max. Scaledown
ru: Макс. уменьшение

en: Horizontal Align of the Carousel.
ru: Горизонтальное выравнивание карусели.

en: Horizontal Aligns
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Vertical Align of the Carousel.
ru: Вертикальное выравнивание карусели

en: Vertical Aligns
ru: Вертикальное выравнивание

en: Enabling this, will give you new options in the slides to create a unique parallax effect
ru: Даст вам новые настройки в слайдах для создания уникального параллакс эффекта

en: Enable Parallax
ru: Включить 
    Параллакс

en: If set to on, parallax will be disabled on mobile devices to save performance
ru: Параллакс будет отключен на мобильных устройствах для большей производительности

en: Disable on Mobile
ru: Выключить на Телефоне

en: Mouse Sensibility
ru: Чувствительность мышки

en: Defines on what event type the parallax should react to
ru: Определяет на какой тип события должен реагировать параллакс

en: Event
ru: Событие

en: Mouse Move
ru: Движение мышки

en: Scroll Position
ru: Позиция Прокрутки

en: Move and Scroll
ru: Движения и Скролл

en: Mouse Based parallax calculation Origo
ru: Параллакс Origo основанные на движении мышки

en: Parallax Origo
ru: Параллакс Origo

en: Mouse Enter Point
ru: Точка входа Мышки

en: Slider Center
ru: Центр Слайдера

en: Parallax Speed for Mouse movents.
ru: Скорость Параллакса для движений мышки.

en: Animation Speed
ru: Скорость Анимации

en: Parallax Levels
ru: Уровни Параллакса

en: Defines a level that can be used in Slide Editor for this Slider. Smaller value gives a smaller offset effect, higher value will increase the effect.
ru: Определяет уровни которые могут быть использованы в Редакторе Слайдов для этого Слайдера. Меньшее значение дает меньший эффект сдвига, большее значение увеличивает эффект.

en: Level Depth 1
ru: Уровень Глубины 1

en: Level Depth 2
ru: Уровень Глубины 2

en: Level Depth 3
ru: Уровень Глубины 3

en: Level Depth 4
ru: Уровень Глубины 4

en: Level Depth 5
ru: Уровень Глубины 5

en: Level Depth 6
ru: Уровень Глубины 6

en: Level Depth 7
ru: Уровень Глубины 7

en: Level Depth 8
ru: Уровень Глубины 8

en: Level Depth 9
ru: Уровень Глубины 9

en: Level Depth 10
ru: Уровень Глубины 10

en: Performance and SEO Optimization
ru: Производительность и SEO Оптимизация

en: Lazy Load
ru: Ленивая Загрузка

en: Smart
ru: Умный режим

en: Single
ru: Единичный режим

en: No Lazy Loading
ru: Выключить ленивую загрузку

en: Define SEO Optimization for the Images in the Slider, useful if Lazy Load is on.
ru: SEO Оптимизация для изображений в слайдере. Полезно при активной ленивой загрузке

en: SEO Optimization
ru: SEO Оптимизация

en: Problem Handlings
ru: Решение Проблем

en: Fallbacks
ru: Откаты

en: Troubleshooting
ru: Устранение неисправностей

en: Simplyfies the Slider on IOS4 and IE8
ru: Упрощает слайдер на IOS4/IE8

en: Simplify on IOS4/IE8
ru: Упрощать на IOS4/IE8

en: Disables the Slider and load an alternative image instead
ru: Выключить слайдер и загрузить альтернативное изображение вместо слайдера

en: Use Alternative Image
ru: Использовать альтернативное изображение

en: On Mobile
ru: На Телефоне

en: On IE8
ru: На IE8

en: On Mobile and IE8
ru: На Телефоне и IE8

en: The image that will be loaded instead of the slider.
ru: Изображение, которое будет загружено вместо слайдера.

en: Alternate Image
ru: Альтернативное изображение

en: Turns on / off jquery noconflict mode. Try to enable this option if javascript conflicts exist on the page.
ru: Включить / выключить режим jQuery noConflict

en: JQuery No Conflict Mode
ru: JQuery Не Conflict Mode

en: Try this to fix some javascript conflicts of type: TypeError: tpj('#rev_slider_1_1').show().revolution is not a function
ru: Попробуйте этот метод для исправление конфликтов javascript типа: TypeError: tpj('#rev_slider_1_1').show().revolution is not a function

en: Put JS Includes To Body
ru: Вставить JS Includes в Body

en: Activate a protection against wordpress output filters that adds html blocks to the shortcode output like P and BR.
ru: Активировать защиту от  фильтра wordpress который добавляет html элементы типа P, BR.

en: Output Filters Protection
ru: Защита от 
    фильтра wordpress

en: By Compressing Output
ru: Сжимать при выводе

en: By Echo Output
ru: Выводить похожие

en: Import / Export / Replace
ru: Импорт / Экспорт / Заменить

en: Import
ru: Импорт

en: Export
ru: Экспорт

en: Replace URL
ru: Заменить URL

en: Overwrite or append the custom animations due the new imported values ?
ru: Перезаписать или добавить к пользовательским анимациям импортируемые?

en: Custom Animations
ru: Пользовательские Анимации

en: Overwrite or append the static styles due the new imported values ?
ru: Перезаписать или добавить к статическим стилям импортируемые?

en: Static Styles
ru: Статические Стили

en: Export Slider
ru: Экспорт слайдера

en: Export with Dummy Images
ru: Экспортировать с пустыми изображениями

en: Replace all layer and backgorund image url's. example - replace from: http://localhost
ru: Заменить URL всех слоев и фоновых изображений. Пример - заменить на: http://yoursite.com

en: Replace From
ru: Заменить С

en: Replace all layer and backgorund image url's. example - replace to: http://yoursite.com
ru: Заменить URL всех слоев и фоновых изображений. Пример - заменить на: http://yoursite.com

en: Replace To
ru: Заменить на

en: Replace URL's
ru: Заменить URL's

en: Replacing...
ru: Замена...

en: Note! The replace process is not reversible !
ru: Обратите внимание! Процесс замены необратим!

en: API Functions
ru: API Функции

en: Methods
ru: Методы

en: Events
ru: События

en: Call this function to pause the slider.
ru: Используйте эту функцию для остановки слайдера.

en: Call this function to play the slider if it is paused.
ru: Используйте эту функцию для воспроизведения слайдера если он 
    остановлен 
    .

en: Resume Slider
ru: Продолжить слайдер

en: Switch slider to previous slide.
ru: Переключиться на 
    предыдущий слайд.

en: Switch slider to next slide.
ru: Переключиться на следующий слайд.

en: Switch to the slide which is defined as parameter.
ru: Переключиться на слайд, указанный параметром.

en: Go To Slide
ru: Перейти на слайд

en: Go To Slide with ID
ru: Перейти к слайду с ID

en: Get the amount of existing slides in the slider.
ru: Получить количество слайдов в слайдере.

en: Max Slides
ru: Макс. кол-во слайдов

en: Get the current focused slide index.
ru: Получить индекс текущего слайда

en: Current Slide
ru: Текущий Слайд

en: Get the previously played slide.
ru: Получить предыдущий слайд.

en: Scroll page under the slider.
ru: Прокрутить страницу под слайдер.

en: External Scroll
ru: Внешняя прокрутка

en: Recalculate all positions, sizing etc in the slider.  This should be called i.e. if Slider was invisible and becomes visible without any window resize event.
ru: Пересчитывает все позиции, размеры и т.д. в слайдере. Используйте если к примеру слайдер был невидим а потом стал видимым без события resize окна.

en: Redraw Slider
ru: Перерисовать Слайдер

en: Unbind all listeners, remove current animations and delete containers. Ready for Garbage collection.
ru: Убрать все события, анимации и удалить контейнеры. Готов для сборки мусора.

en: Kill Slider
ru: Уничтожить Слайдер

en: Slider Loaded
ru: Слайдер загружен

en: Slider swapped to an other slide
ru: Слайдер переключился на другой слайд

en: Current  Slide as jQuery Object
ru: Текущий слайд как объект jQuery

en: Previous Slide as jQuery Object
ru: Предыдущий слайд как объект jQuery

en: Slider paused
ru: Слайдер остановлен

en: Slider is Playing after pause
ru: Слайдер воспроизводится после паузы

en: Video is playing in slider
ru: Видео 
    в слайдере воспроизводится

en: The Video API to Manage Video functions
ru: Видео API для контроля Видео функций

en: Video Settings
ru: Параметры Видео

en: Video stopped in slider
ru: Видео 
    в слайдере 
    остановлено

en: Slider reached the 'stop at' slide
ru: Слайдер достиг "остановиться на" слайда.

en: Prepared for slide change
ru: Подготовлен для смены слайда

en: Current Slide as jQuery Object
ru: Текущий слайд как объект jQuery

en: Coming Slide as jQuery Object
ru: Следующий слайд как объект jQuery

en: Finnished with slide change
ru: Завершена смена слайда

en: Last slide starts
ru: Последний слайд стартует

en: Layer Events
ru: События Слоя

en: Layer Action (enterstage, enteredstage, leavestage,leftstage)
ru: Действия слоя (enterstage, enteredstage, leavestage, leftstage)

en: Layer Type (image,video,html)
ru: Тип слоя (image,video,html)

en: Default Settings for Layer
ru: Стандартные настройки для Слоя

en: Layer as jQuery Object
ru: Слой как объект jQuery

en: Google Fonts
ru: Шрифты Google

en: Add New Font
ru: Добавить новый Шрифт

en: Copy the Google Font Family from <a href="http://www.google.com/fonts" target="_blank">http://www.google.com/fonts</a> like: <strong>Open+Sans:400,700,600</strong>
ru: Скопировать Google Font Family с <a href="http://www.google.com/fonts" target="_blank">http://www.google.com/fonts</a> например: <strong>Open+Sans:400,700,600</strong>

en: *Only Illustration, most changes are not visible.
ru: * Только для иллюстрации, большинство изменений невидимо.

en: Save Settings as Preset
ru: Сохранить Настройки как Набор Настроек

en: Preset Name
ru: Имя Набора Настроек

en: Select
ru: Выбрать

en: Google Font String
ru: Шрифт Google

en: Social
ru: Социальный

en: Order Posts
ru: Порядок Записей

en: Export to HTML
ru: Экспорт в HTML

en: Create New Slider
ru: Создать новый слайдер

en: Add Template Slider
ru: Добавить Шаблон Слайдера

en: Unpublish Slide
ru: Отменить публикацию слайдов

en: Publish Slide
ru: Публикация слайда

en: Slide Image - Click to change
ru: Изображение слоя - нажмите , чтобы изменить

en: Deleting Slide...
ru: Удаление Слайда...

en: Open copy / move dialog
ru: Открыть диалог копирования / перемещения

en: Working...
ru: Работа ...

en: New Slide
ru: Новый Слайд

en: New Transparent Slide
ru: Новый Прозрачный Слайд

en: Adding Slide...
ru: Добавление Слайда...

en: Select image or multiple images to add slide or slides
ru: Выберите изображение или несколько изображений, чтобы добавить слайд или слайды

en: Edit Static / Global Layers
ru: Редактировать Статические / Глобальные Слои

en: To Slider Settings
ru: Перейти к установкам слайдера

en: Slide
ru: Слайд

en: Revolution Base
ru: База Revolution

en: All Slides
ru: Все слайды

en: Templates
ru: Шаблоны

en: Import Template Slide
ru: Импортировать Шаблон Слайда

en: Please select the corresponding zip file from the download packages import folder called
ru: Пожалуйста выберите соответствующий архив ( zip file ) из директории для загруженных пакетов называемый

en: Import Template Slider
ru: Импортировать Шаблон Слайдера

en: Preview Slide
ru: Простмотреть слайд

en: Choose slide language
ru: Выбрать язык слайда

en: Choose Revolution Slider
ru: Выбрать 
    Revolution Slider

en: --- Choose Slider ---
ru: --- Выбрать Слайдер ---

en: Can't get the bearer token, check your credentials
ru: Не удается получить токен, проверьте свои учетные данные

en: Bearer Token is good, check your query
ru: Токен правильный, проверьте ваш запрос

en: Invalid ID
ru: Неверный ID

en: Navigation could not be deleted
ru: Навигация не может быть удалена

en: ## Custom Animation ##
ru: ## Пользовательские Анимации ##

en: - VERSION 5.0 ANIMATIONS -
ru: - VERSION 5.0 
    Анимации 
    -

en: - VERSION 4.0 ANIMATIONS -
ru: - VERSION 4.0 
    Анимации 
    -

en: - SAVED CUSTOM ANIMATIONS -
ru: - Сохраненные Пользовательские 
    Анимации 
    -

en: Automatic Reverse
ru: Автоматический Реверс

en: Choose language
ru: Выберите язык

en: CAPTIONS CSS
ru: CSS Заголовков

en: Replace image path:
ru: Заменить путь к изображениям:

en: From:
ru: С:

en: To:
ru: На:

en: Replace
ru: Заменить

en: Header
ru: Шапка

en: Mark to Copy
ru: Отметить для Копирования

en: Body
ru: Контентная часть

en: Script
ru: Скрипт

en: Loading Preview...
ru: Загрузка предпросмотра...

en: Purchase Code already registered!
ru: Код покупки уже
     зарегистрирован!

en: Overall Slider Performance
ru: Общая Производительность Слайдера

en: Slow
ru: Медленно

en: Ok
ru: Ок

en: Fast
ru: Быстро

en: Load Speed UMTS:
ru: Скорость загрузки 
    UMTS:

en: Load Speed DSL:
ru: Скорость загрузки 
    DSL:

en: Load Speed T1:
ru: Скорость загрузки 
    T1:

en: Total Slider Size:
ru: Общий Размер Слайдера:

en: Preloaded Slides Size:
ru: Размер предзагруженных слайдов

en: Need Some Attention
ru: Требует Внимания

en: Image Performance
ru: Производительность Изображений

en: Images Loaded:
ru: Загруженные изображения:

en: Hide Details
ru: Спрятать Детали

en: Show Details
ru: Показать Детали

en: missing
ru: отсутствует

en: Video Performance
ru: Производительность Видео

en: Videos Loaded (max):
ru: Загруженные видео ( макс ):

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: CSS Performance
ru: Производительность CSS

en: CSS Loaded:
ru: Загруженный CSS:

en: Dynamic Styles
ru: Динамические стили

en: jQuery Performance
ru: Производительность jQuery

en: jQuery Loaded:
ru: jQuery загружено:

en: Google Fonts Performance
ru: Производительность Google Fonts

en: Fonts Loaded:
ru: Загруженные шрифты:

en: No slides found, please add some slides
ru: Слайды не найдены, пожалуйста добавьте слайды

en: Revolution Slider Error
ru: Revolution Slider Ошибка

en: Source must be from Stream
ru: Источник должен быть из Потока

en: Please select the correct zip file
ru: Пожалуйста выберите корректный zip файл

en: Please select the correct zip file, checksum failed!
ru: Пожалуйста выберите корректный zip файл, ошибка проверки контрольной суммы

en: animations imported!
ru: анимации импортировались!

en: no custom animations found, if slider uses custom animations, the provided export may be broken...
ru: пользовательская анимация не найденна, если слайдер использовал пользовательские анимации, при экспорте могли быть нарушенны...

en: dynamic styles imported!
ru: динамические стили импортированны!

en: no dynamic styles found, if slider uses dynamic styles, the provided export may be broken...
ru: не найдены динамические стили, если слайдер использовал динамические стили, при экспорте могли быть нарушены...

en:  not found!<br>
ru: не найдено!
    <br>

en: could not find correct Slide to copy, please try again.
ru: невозможно найти корректный слайд для копирования, попробуйте еще раз.

en: Slide could not be duplicated
ru: Слайд не может быть сдублирован

en: Slide could not be copied
ru: Слайд не может быть скопирован

en: Failed to load Stream
ru: Ошибка загрузки Потока

en: Displays a revolution slider on the page
ru: Показывать Revolution Slider на странице

en: No sliders found, Please create a slider
ru: Слайдеров не найдено, пожалуйста создайте слайдер

en: Home Page Only
ru: Только на Главной

en: Pages: (example: 2,10)
ru: Страниц: (пример: 2,10)

en: Wrong Request
ru: Неверный Запрос

en: Original
ru: Оригинал

en: Large
ru: Большой

en: Large Square
ru: Большой Квадратный

en: Medium
ru: Средний

en: Medium 800
ru: Средний 800

en: Medium 640
ru: Средний 640

en: Small
ru: Маленький

en: Small 320
ru: Маленький 320

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Square
ru: Квадратный

en: Standard Resolution
ru: Стандартное разрешение

en: Low Resolution
ru: Низкое разрешение

en: Size 0
ru: Размер 0

en: Size 1
ru: Размер 1

en: Size 2
ru: Размер 2

en: Size 3
ru: Размер 3

en: Size 4
ru: Размер 4

en: Size 5
ru: Размер 5

en: Size 6
ru: Размер 6

en: Default
ru: По умолчанию

en: High
ru: Высокий

en: Standard
ru: Стандартный

en: Max. Res.
ru: Макс. Разрешение

en: Original Size
ru: Оригинальный Размер

en: All Events
ru: Все События

en: Today
ru: Сегодня

en: Tomorrow
ru: Завтра

en: Future
ru: Будущий

en: Past
ru: Прошедший

en: This Month
ru: Текущий месяц

en: Next Month
ru: Следующий месяц

en: Event Start Date
ru: Дата начала события

en: Event End Date
ru: Дата окончания события

en: View all posts in %s
ru: Просмотр всех публикаций в %s

en: All Languages
ru: Все Языки
