Themes - Twenty Twenty - en to id translation catalogue (105 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
id: Tema standar kami untuk 2020 didesain untuk memanfaatkan fleksibilitas editor blok secara penuh. Website organisasi dan bisnis mampu membuat landing page yang dinamis dengan layout yang tidak terbatas dengan menggunakan fitur blok kelompok dan kolom. Fitur kolom konten di tengah dan pemilihan tipografi yang pas juga menjadikan tema ini sangat cocok untuk blog tradisional. Fitur tampilan editor yang lengkap memberikan gambaran nyata tentang bagaimana konten Anda akan terlihat, bahkan sebelum Anda menerbitkannya. Anda dapat memoles situs sesuai selera Anda dengan cara mengubah warna latar belakang dan warna aksen dari dalam Customizer. Warna semua elemen situs akan otomatis disesuaikan dengan warna yang Anda pilih, untuk memastikan tingkat kontras yang baik dan nyaman dilihat oleh pengunjung.

en: Nothing Found
id: Tidak Ada yang Ditemukan

en: Show author bio
id: Tampilkan biografi penulis

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
id: Lihat Arsip <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
id: New UmoMA Membuka Pintu untuk Anda

en: Join the Club
id: Bergabung dengan Kami

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
id: Jadilah Anggota dan Dapatkan Penawaran Khusus!

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
id: Dalam

en: Read More
id: Baca Selengkapnya

en: From Signac to Matisse
id: Dari Signac sampai Matisse

en: The Life I Deserve
id: Kehidupan yang Pantas Saya Terima

en: October 1 -- December 1
id: 1 Oktober -- 1 Desember

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
id: Pameran diadakan oleh UMoMA bekerjasama dengan seniman dan museum di seluruh dunia dan mereka selalu menarik perhatian internasional. UMoMA menerima penghargaan Special Commendation from the European Museum of the Year di antara kandidat-kandidat papan atas untuk Swedish Museum of the Year Award serta Council of Europe Museum Prize.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
id: Dengan arsitektur tujuh lantai yang megah, UMoMA melaksanakan pameran seni kontemporer internasional, terkadang bersamaan dengan retrospektif sejarah seni. Isu-isu faktual, politik dan filosofis adalah muatan dasar dari acara kami. Sebagai pengunjung, Anda diajak untuk menyimak diskusi dengan seniman, ceramah, pemutaran film dan kegiatan lainnya tanpa biaya masuk.

en: Primary Color
id: Warna Utama

en: August 1 -- December 1
id: 1 Agustus -- 1 Desember

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
id: Terapkan warna khusus untuk tautan, tombol, gambar andalan.

en: The color used for the text in the overlay.
id: Warna yang digunakan untuk teks pada lapisan atas.

en: Overlay Text Color
id: Warna Teks Lapisan Atas

en: Overlay Background Color
id: Warna Latar Belakang Lapisan Atas

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
id: Warna yang digunakan untuk lapisan atas. Secara default menggunakan warna aksen.

en: Overlay Opacity
id: Opasitas Lapisan Atas

en: Theatre of Operations
id: Teater Operasi

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
id: Anggota mendapatkan akses untuk pameran dan penjualan eksklusif. Biaya keanggotaan kami $99.99 dan ditagih setahun sekali.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
id: &#8220;Cyborg, sebagaimana didirikan oleh filsuf Donna Haraway, tidak dihormati. Mereka tidak ingat akan kosmos.&#8221;

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
id: Tujuan utama seni modern di Swedia Utara. Buka mulai pukul 10 pagi hingga 6 sore setiap hari selama musim panas.

en: The New UMoMA Opens its Doors
id: UMoMA Baru Membuka Pintunya

en: Works and Days
id: Kerja dan Hari-hari

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
id: Pengaturan untuk template halaman "Template Cover". Tambahkan sebuah gambar andalan untuk menggunakannya sebagai latar belakang.

en: Search for:
id: Cari:

en: search again
id: cari lagi

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
id[0]: Ditemukan %s hasil pencarian.
id[1]: Ditemukan %s hasil pencarian.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
id: Naik %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
id: Ke atas %s

en: 404 not found
id: 404 tidak ditemukan

en: Social Links Menu
id: Menu Tautan Sosial

en: Comments are closed.
id: Komentar ditutup.

en: Social links
id: Tautan media sosial

en: Search:
id: Pencarian:

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Primary
id: Utama

en: Continue reading
id: Lanjutkan membaca

en: Accent Color
id: Warna Aksen

en: Social Menu
id: Menu Sosial

en: Page Not Found
id: Halaman Tidak Ditemukan

en: Retina logo
id: Logo retina

en: Close Menu
id: Tutup Menu

[ctx: submit button]
en: Search
id: Cari

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
id: Cari &hellip;

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
id: Lebih besar

en: Comments
id: Komentar

en: Summary
id: Ringkasan

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
id: Oleh %s

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
id: Kecil

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
id: Besar

en: By Post Author
id: Oleh Penulis Artikel

en: Your comment is awaiting moderation.
id: Komentar Anda sedang menunggu moderasi.

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
id: %1$s pukul %2$s

en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
id: <span class="nav-short">Artikel</span> Lebih Lama

en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
id: <span class="nav-short">Artikel</span> Lebih Baru

en: Sticky post
id: Artikel lekat

en: Older Comments
id: Komentar Lebih Lama

en: Newer Comments
id: Komentar Lebih Baru

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
id[0]: %1$s tanggapan untuk &ldquo;%2$s&rdquo;
id[1]: %1$s tanggapan untuk &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
id: Satu tanggapan untuk &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
id: Tinggalkan komentar

en: Show sub menu
id: Tampilkan sub menu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
id: #%d (tanpa judul)

en: says:
id: berkomentar:

en: Skip to the content
id: Lewati ke konten

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
id: Reguler

en: Header &amp; Footer Background Color
id: Warna Latar Belakang Header &amp; Footer

en: Theme Options
id: Opsi Tema

en: Show search in header
id: Tampilkan pencarian di header

en: Full text
id: Teks lengkap

en: Fixed Background Image
id: Gambar Latar Belakang Tetap

en: Subtle Background
id: Latar Belakang Halus

en: Footer Menu
id: Menu Footer

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di kolom kedua di footer.

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
id: Widget di area ini akan ditampilkan di kolom pertama di footer.

en: On archive pages, posts show:
id: Pada halaman arsip, artikel menampilkan:

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
id: Template Cover

en: Page
id: Halaman

en: Mobile Menu
id: Menu Ponsel

en: Post
id: Artikel

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
id: Template Lebar Penuh

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
id: Buat sebuah efek paralaks ketika pengunjung menggulir.

en: Desktop Horizontal Menu
id: Menu Horizontal Desktop

en: Close search
id: Tutup pencarian

en: Expanded Social links
id: Tautan media sosial di Samping

en: Pages:
id: Halaman:

en: Scroll Down
id: Gulir ke Bawah

en: Background Color
id: Warna Latar Belakang

en: Desktop Expanded Menu
id: Menu Samping Desktop

en: Powered by WordPress
id: Dipersembahkan oleh WordPress

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
id: Pastikan kontrasnya cukup tinggi sehingga teks dapat terbaca.

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
id: Halaman yang kamu cari tidak dapat ditemukan. Mungkin telah dihapus, diganti namanya, atau tidak ada sejak awal.

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
id: Mengubah ukuran logo ke separuh ukuran aslinya, membuatnya terlihat tajam pada layar beresolusi tinggi.

en: Post author
id: Penulis artikel

en: Post date
id: Tanggal artikel

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
id: Kami tidak dapat menemukan hasil untuk pencarian Anda. Silakan coba kembali melalui formulir pencarian di bawah ini.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
id: Tim WordPress

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
id: https://id.wordpress.org/

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
id: https://id.wordpress.org/themes/twentytwenty/
